Świat

Świat

Woda opada, ale pojawiają się krokodyle i jadowite węże

Woda w australijskim Rockhampton, jednym z najbardziej dotkniętych powodzią miast, powoli zaczyna opadać. To nie oznacza wcale, że mieszkańcy mogą spać spokojniej. Lokalne media alarmują m.in. o tym, że woda zalegająca na ulicach może być skażona. W Rockhampton widuje się też krokodyle. Pomimo załamania pogody, jakie przyniósł styczeń, Australijczycy mają za sobą najgorętszy miesiąc w historii.

Świstaki prognozują wczesną wiosnę

Słynny prognosta świszcz Phil z Pensylwanii nie zobaczył swojego cienia. To znaczy, ze wiosna nadejdzie szybko - już w połowie marca. Wróżbę potwierdził ukraiński kuzyn Phila - świstak stepowy Tymko z Charkowa.

Grypa szaleje w Rosji. Choruje prawie 80 tys. osób

W ciągu tygodnia od ogłoszenia sezonu grypowego sytuacja w Rosji stała się poważna. W kraju choruje już niemal 80 tys. osób. Odmiany wirusa, w tym szczególnie groźna A/H1N1 opanowały już ponad 20 regionów.

Wspiął się na szczyt UE i się oświadczył

Unia Europejska ma swój nowy najwyższy budynek: 95-piętrowy londyński Shard o wysokości prawie 310 metrów. Ledwo został otwarty dla zwiedzających i już ma swoją historię. Po przecięciu wstęgi doszło w nim do oświadczyn.

Śmiercionośny indyjski smog

Mieszkańcy stolicy Indii mają dość smogu, który od grudnia wisi nad metropolią. W ostatnim czasie poziom zanieczyszczenia powietrza był bardzo wysoki, przez co dochodziło do utrudnień komunikacyjnych. Eksperci podkreślają, że za pojawienie się smogu, przez który co roku ginie 1000 mieszkańców Indii, odpowiada popularność samochodów napędzanych silnikiem Diesla.

Pięć metrów śniegu w rytmie Gangnam Style

Piosenkarz PSY stał się dobrem narodowym Korei Południowej po tym, jak na punkcie jego hitu "Gangnam Style" oszalały miliony ludzi na całym świecie. Nie dziwi zatem, że ma zapewnioną troskliwą ochronę przed deszczem. Nawet jeśli występuje tylko w postaci śniegowej rzeźby.

Łaba zalała ulice Hamburga. Runęła zabytkowa chata

Część Hamburga znalazła się w środę wieczorem pod wodą. Wezbrana rzeka Łaba wystąpiła tam z brzegów na skutek burzowej pogody. Woda nie była jedynym problemem - spore zniszczenia i utrudnienia spowodowały silne porywy wiatru.

Wiatr zdmuchnął pociąg

Przez środkowo-zachodnie stany USA przeszła fala naprawdę gwałtownej pogody. W Missouri wiatr był tak silny, że powywracał 48 wagonów kolejowych jadącego pociągu. Nikt nie ucierpiał.

"Nie wiesz, czy uciekać, czy zostać, czy co robić"

Trzęsienie ziemi o sile 6,8 w skali Richtera nawiedziło w środę środkowe Chile - poinformowały amerykańskie służby geologiczne. Wstrząsy odczuto nawet w Santiago, prawie 600 km od ich epicentrum. Zginęła jedna osoba.

Hybrydy zanieczyszczają Londyn. Nie wjadą do centrum za darmo

Mieszkańcy Londynu, którzy jeżdżą samochodami z napędem hybrydowym nie z dbałości a środowisko, a z oszczędności, niebawem zaczną się zastanawiać nad tym, czy warto było kupić takie auto. Transport for London zapowiedziało, że zniesie zapis zwalniający posiadaczy ekologicznych samochodów z tzw. Congestion Charge, czyli dziennej opłaty za wjazd do centrum Londynu.

Auto znienacka wyjechało z piany. Uskoczyli w ostatniej chwili

Ilość morskiej piany zwianej przez silny wiatr na australijskie wybrzeże w niektórych miejscach była naprawdę niewiarygodna. W niektórych miejscach bez trudu mogły się w niej ukryć osobowe samochody. Jeden z nich ruszając znienacka, mocno zaskoczył nie tylko przechodniów, ale nawet policjantów.

Każdy może zostać Afrodytą. "To absolutnie obrzydliwe"

Ogromne ilości morskiej piany pokrywają kolejne obszary australijskiego wybrzeża. - Jakby się wskakiwało prosto w chmurę - zachwycali się mieszkańcy i turyści, którzy skorzystali z okazji do niecodziennej zabawy. Jednak nie wszyscy mogą się tak beztrosko cieszyć, bo w głębi kraju trwa walka z ulewami i powodziami.

Padł rekord. Rok 2012 przyniósł miliard turystów

Jeszcze nigdy tak wielu ludzi, jak w 2012 roku nie podróżowało w celach turystycznych. Jak podaje Światowa Organizacja Turystyki, w ubiegłym roku liczba turystów na całym świecie przekroczyła miliard.

Synchroniczny lot szpaków. Są jak ruchliwa chmura

Duża ciemna chmura płynnie zmieniająca kształty i kierunki ruchu cieszyła się uwagą sporej grupy obserwatorów w pobliżu izraelskiego miasta Netivot. Nie chodziło jednak o zjawisko meteorologiczne. Niesamowitą chmurę stworzyło stado ptaków w widowiskowym locie synchronicznym.

Sztorm z impetem uderzył w Hiszpanię

Silny wiatr postawił Hiszpanów w stan gotowości. Północno-zachodnia linia brzegowa objęta jest pomarańczowym (drugim w trzystopniowej skali) alarmem pogodowym. Fale dochodzą do kilku metrów wysokości, jest bardzo niebezpiecznie.

Wielkie miasta destabilizują pogodę

Wielkie miasta negatywnie oddziałują na pogodę na ogromnych obszarach. Wpływ emitowanego przez nie ciepła sięga nawet miejsc oddalonych o półtora tysiąca kilometrów.

Horn już blisko. Roman Paszke atakuje

Do przylądka Horn, w linii prostej, Romanowi Paszke zostało już mniej niż 730 mil morskich (1352 km). Żeglarz ma rozpocząć przejście z cieśniny Drake’a w czwartek wcześnie rano. Powinien być w tym czasie w pobliżu Cabo San Diego, w odległości 120 mil morskich od Hornu.

Miasta pod kożuchem piany. Miał nawet 3 metry

Sporo zabawy mieli mieszkańcy i turyści z nadmorskich miejscowości australijskiego stanu Queensland. Silny wiatr towarzyszący burzy tropikalnej Oswald przykrył tamtejsze wybrzeże grubą warstwą morskiej piany. W innych rejonach stanu tak wesoło już nie jest, bo sprowadzone przez Oswalda ulewy wywołują groźne powodzie.