Świat

Świat

Liczne tornada nawiedzą w piątek gęsto zaludnione tereny środkowego wschodu USA od Illinois, Indiany i Ohio po Arkansas, Mississippi i Alabamę - zapowiadają synoptycy AccuWeather.com. Na tych terenach spodziewane są ulewne burze z gradem i piorunami oraz silne wiatry. Fala niszczących tornad przeszła przez te same tereny w środę.

Dekret zabraniający wielkim statkom wycieczkowym podpływania do włoskich wysp, terenów chronionych i atrakcji turystycznych podpisali w czwartek ministrowie ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego. Zakaz dotyczy m.in. w tym nabrzeża w historycznym centrum Wenecji.

W hiszpańskiej Walencji rozpoczęto przepędzanie zimy. Punktualnie o godzinie 14:00 wystrzelono w niebo 155 kg prochu i tym samym rozpoczęto obchody Święta Ognia, które potrwa do 19 marca. Zakończy się masowym paleniem kukieł, co można porównać do słowiańskiego świeta topienia marzanny.

Syryjska telewizja państwowa emituje zdjęcia dzielnicy oblężonego przez syryjski reżim Homs - Baba Amro, zasypanej śniegiem. Opustoszałe ulice, zrujnowane budynki, zimowa cisza i pojedyncze wystrzały tworzą razem złowrogi obraz.

Lawina o szerokości 60 metrów zeszła niespodziewanie w szwajcarskim ośrodku narciarskim. W środę rozpoczęto akcję poszukiwawczą, podczas której nikogo nie odnaleziono. A doniesienia świadków są sprzeczne: jedni twierdzą, że widzieli jak żywioł porywa narciarzy, inni zapewniają, że nikogo na miejscu nie było.

Nasilający się tropikalny cyklon Irina przesuwa się nad wodami Kanału Mozambickiego. W najbliższych dniach może przynieść ulewy i silne wiatry i spowodować podtopienia na południowym wybrzeżu Mozambiku

Obfite jak na Izrael opady śniegu i deszczu pojawiły się we wtorek w wielu częściach kraju. Śnieżyce doprowadziły do awarii prądu i utrudnień w ruchu drogowym i lotniczym. Synoptycy zapowiadają, że dziś Jerozolimę czeka najzimniejszy dzień w roku.

Późne, jak na Japonię, opady śniegu zaskoczyły mieszkańców Tokio. Na drogach doszło do wielu kolizji, w których rannych zostało 117 osób.

Na kilka dni przed rocznicą tragicznego tsunami w Japonii, aktywiści Greenpeace, w tym jeden Polak, wdrapali się na górę Fuji. Apelowali stamtąd do światowych przywódców o wycofanie się z energetyki jądrowej.

W Hiszpanii, podobnie jak w Polsce pod koniec ubiegłego roku, wystąpiło zjawisko suszy hydrologicznej. W rejonie Galicji tak niski poziom wody zdarzył się dopiero drugi raz w ciągu ostatnich 50 lat.

Greków mocno zaskoczył chłodny front atmosferyczny, który wdarł się do kraju we wtorek rano. Przyniósł intensywne opady śniegu i silny wiatr, paraliżujący transport na lądzie i wodzie.

42 tysiące platanów wzdłuż francuskiego Kanału Południowego idzie pod topór. Niektóre z nich liczą sobie nawet 200 lat. Zrozpaczeni Francuzi mówią wprost o "narodowej katastrofie". Spowodował ją "czarny rak" - grzyb przywieziony do Francji przez amerykańskich żołnierzy w 1945 roku.

Dziesiątki hektarów lasów płoną na zachodzie Chile. Ogień trawi także domy - dotychczas spłonęło ich około 70. W regionie ogłoszono najwyższy, czerwony alarm pożarowy. Chilijczycy przypuszczają, że ogień został podłożony umyślnie.