Świat

Świat

Najmokrzejszy kwiecień od 102 lat. Alarm pogodowy w 186 miejscach

Od 102 lat w Wielkiej Brytanii nie było mokrzejszego kwietnia. Woda, która zalewa przede wszystkim Anglię i Walię, jest bardzo niebezpieczna - w niedzielę pozbawiła życia mężczyznę i jego psa. Ponieważ warunki atmosferyczne się nie poprawią, na wtorek meteorolodzy z Met Office ogłosili alarmy pogodowe w 186 miejscach.

Nowe WTC najwyższe, ale z haczykiem

Drapacz chmur One WTC przejął w poniedziałek palmę pierwszeństwa wśród wieżowców Nowego Jorku. Empire State Building nie składa jednak broni - licząc jego wysokość z iglicą, to on wciąż góruje już nad Manhattanem. Ten stan nie zmieni się do czasu postawienia iglicy na szczycie nowego WTC. Jego budowę dokumentuje Reporter 24 Piotr Sobilo.

Harley na japońskich blachach dopłynął do Kanady

Zardzewiały motor Harley Davidson z japońską tablicą rejestracyjną został przypadkowo odkryty na plaży u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej. Podejrzewa się, że na kanadyjskie piaski przyniosły go wody Pacyfiku po tym, jak 14 miesięcy temu fale tsunami odebrały go właścicielowi.

F-1 na południu Europy. Obejrzyj nagranie

F-1 przemknęło przez południe Francji, pozostawiając po sobie niewielkie zniszczenia. Nie mamy jednak na myśli bolidu z Robertem Kubicą w kokpicie, a gwałtowny żywioł.

Zobacz niezwykłą białą burzę piaskową

Unikalne zdjęcie burzy piaskowej w USA. Zmierzający na południe wiatr przeniósł na tysiące metrów piach z niezwykłej białej pustyni na ośnieżone szczyty gór Sacramento.

Błyskawice zabiły 26 osób jednego dnia

Jednego dnia błyskawice w Indiach zabiły łącznie 26 osób. Pojawiły się wraz z frontem burzowym w dwóch stanach. Ofiary to rolnicy, ludzie bezdomni lub wierni powracający z uroczystości religijnej.

Śmierć ratownika w wypadku śmigłowca

Tragicznie zakończyła się niedzielna akcja ratunkowa we wschodnim Tyrolu. Podczas manewru awaryjnego lądowania śmigłowcem w bardzo trudnych warunkach zginął jeden z ratowników, a dwóch zostało rannych. Austriacy próbowali dotrzeć do słowackiego turysty, który dzień wcześniej wpadł do szczeliny w lodowcu na szczycie Grossvenediger.

W Monachium gorąco jak na Majorce

Temperaturami rodem znad Morza Śródziemnego cieszyli się w weekend Niemcy z landów południowych i wschodnich. - W Monachium było tak ciepło, jak na Majorce - informują przedstawiciele Niemieckiej Służby Meteorologicznej (Der Deutscher Wetterdienst).

Rój pszczół zaatakował 300 Węgrów

Gigantyczny rój pszczół zaatakował w sobotę 300 Węgrów, którzy brali udział w zawodach pieszych wycieczkowiczów. Użądlonych zostało 28 osób. Na pomoc im wyruszyło 11 karetek pogotowia oraz helikopter medyczny.

Żar nad Włochami taki jak w Polsce

Sobota była jak dotąd najgorętszym dniem kwietnia i tego roku we Włoszech. Temperatury rzędu 30 st. Celsjusza, jakie odnotowano w sobotę przede wszystkim na południu, Włosi zawdzięczali antycyklonowi znad Afryki - Hannibalowi.

Rzadkie nocne tornada w USA. "Wpakowałem rodzinę do wanny"

Co najmniej pięć bardzo rzadkich nocnych tornad przeszło w piątek przez amerykański stan Kolorado. Wichury pozbawiły dachu nad głową co najmniej kilka tamtejszych rodzin, które dzielą się tym, co je spotkało. Służby meteorologiczne donoszą o trąbach powietrznych także w Kansas i Tennessee.

W południowych Czechach najcieplej od 103 lat

Rekordowe temperatury odnotowało w piątek południe Czech. W Czeskich Budziejowicach termometry wskazały 28,3 st. C, bijąc tym samym rekord z początku XX w. To nie koniec upałów: na sobotę synoptycy zapowiadają 30 st. C.

Wiatr rzuca lądującymi samolotami. Zobacz wstrząsające nagranie

Silny wiatr wiejący nad północną Hiszpanią zmusił pilotów do lądowań w skrajnie trudnych warunkach. Samoloty próbujące dotrzeć na lotnisko w Bilbao musiały walczyć z podmuchami o sile ponad 60 km/h. Maszynami ostro rzucało a lądowania zdecydowanie nie należały do delikatnych. Skończyło się tylko na strachu.

Wielka woda zbiera żniwo. Już 90 ofiar

Gigantyczna powódź w północnym Afganistanie spowodowała śmierć ponad 90 osób; pięćdziesiąt wciąż jest zaginionych. Żywioł zbiera śmiertelne żniwo od ubiegłego tygodnia.

Śnieg płynie jak wzburzone morze

Wiosenne zamiecie śnieżne? Jeśli już, to tylko daleko na północy. W tym tygodniu wiatr w porywach do 80 km/h wywołał rzadkie na naszych szerokościach geograficznych zjawisko zamieci niskiej, o czym ze Spitsbergenu donoszą naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

Otwarło się okno pogodowe na Mt Everest

Pod koniec kwietnia setki alpinistów ruszają co roku z Tybetu i Nepalu na podbój Mount Everestu. Do czerwca mogą liczyć na najbardziej przyjazne warunki pogodowe w ciągu roku. Nadal jednak mają do pokonania liczne niebezpieczeństwa, ekstremalne wartości temperatur i ciśnienia oraz własne zmęczenie i dolegliwości przeciążonych organizmów.

W tym roku huragany odpuszczą

- Tegoroczny sezon huraganowy na Atlantyku powinien być łagodniejszy od poprzednich dwóch - uważają badacze z Weather Services International. Wtórują im naukowcy z Colorado State University. Ciekawe, czy ich prognozy się sprawdzą?

Włoskie plaże pustoszeją przez kryzys

Włosi ograniczają swoją ulubioną wakacyjną rozrywkę - letnie plażowanie. A wszystko przez kryzys gospodarczy w Europie. Oszczędności mają pomóc włoskim gospodarstwom domowym, w efekcie jednak mogą spowodować straty w gospodarce całego kraju.

Woda zalała pustynię i zabiła 18 osób

Wydaje się nie pomyślenia, by Półwysep Arabski, którego powierzchnię w 95 proc. stanowią pustynie i półpustynie, nawiedzały powodzie. Ale naprawdę zdarzają się raz na kilka, kilkanaście lat i potrafią być naprawdę niebezpieczne. Ostatnia, do której doszło w połowie kwietnia tego roku, ma na swoim koncie 18 ofiar śmiertelnych. Zobaczcie, jak żywioł prezentował się na zdjęciach satelitarnych.

Petra zdemolowała Kraj Basków. Teraz idzie na Anglię

Potężny orkan o imieniu Petra w nocy oddalił się od Hiszpanii, pozostawiając po sobie zniszczenia w północno-zachodniej części kraju. Na Półwyspie Iberyjskim nadal obowiązuje pomarańczowy (bardzo wysoki) alarm pogodowy.

Głód wraca do Afryki. Milion dzieci zagrożonych

Kryzys głodu powrócił do Afryki subsaharyjskiej, zagrażając życiu około jednego miliona dzieci. Susza zaczęła już zbierać żniwo wśród beduińskich stad bydła. Według ekspertów wkrótce zacznie dotykać ludzi.