Świat

Świat

Syczuan zalany. Ponad 130 tys. poszkodowanych

Ulewne deszcze dały się znaki mieszkańcom chińskiej prowincji Syczuan. Obfite opady, w niektórych miejscach sięgające 100 l/mkw sparaliżowały wiele miast. Osuwiska odcięły od reszty świata dziesiątki chińskich wsi.

Charon przyniósł Włochom 44 st. C

Imionami znanymi ze starożytności Włosi nazywają kolejne tego lata fale rekordowych upałów. W odwrocie Charon, ale przed nimi jeszcze Minos. Wcześniej straszył Scypion Afrykański. Sprawdź, co oznaczają te imiona.

Milion Amerykanów bez prądu. Pogoda popsuła Dzień Niepodległości

Milion Amerykanów bez prądu w Dzień Niepodległości. Wciąż nie udało się naprawić szkód wyrządzonych przez burze, jakie przeszły nad Wschodnim Wybrzeżem USA w piątek wieczorem. W wielu domach na stole zabrakło tradycyjnego indyka, bo nie działały kuchenki. Jednak mieszkańcy bardziej martwią się, jak przeżyć upały, niż co zjeść na obiad.

Upały paraliżują Europę Środkową. Dwie osoby zmarły z gorąca

Ludzie umierają z gorąca, topi się asfalt, gną się szyny, setki litrów wody spadają z nieba. Mieszkańcy Europy Środkowej i Bałkanów zmagają się z afrykańskimi upałami. Kto może, ucieka nad wodę. W miastach rozdawana jest woda. A to dopiero początek wyjątkowo ciepłej aury.

Wschodnie Wybrzeże w krzyżowym ataku gorąca i burz

Burze spowodowane wysoką temperaturą dają się we znaki nie tylko nam. W Stanach Zjednoczonych od piątku, kiedy to w Waszyngtonie miała miejsce największa burza od 20 lat, mieszkańcy wciąż doświadczają nowych. Mało tego, w wielu miejscach od kilku dni nie ma prądu i nie działają numery alarmowe, pod którymi można wezwać pomoc.

Cząstka Higgsa potwierdzona? CERN "pewny wyników"

Naukowcy CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) odkryli cząstkę, która może być bozonem Higgsa. Tomasz Rożek, fizyk, publicysta naukowy "Gościa Niedzielnego", podkreśla niezwykłość dzisiejszego odkrycia. - To w pewnym sensie brakujący element całkiem sporej teorii fizycznej. Odkrycie bozonu pozwoli odpowiedzieć na pytanie: dlaczego niektóre cząstki mają masę, a inne nie - podkreślił fizyk.

"Czułam, jak cały budynek drgał"

- Czułam, jak cały budynek drgał - opowiadają świadkowie silnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło wybrzeże Nowej Zelandii. Choć ziemia drgała z siłą 7 stopni w skali Richtera, to nie odnotowano poważniejszych strat. Największą atrakcją dla mieszkańców Wyspy Północnej było obserwowanie spadających towarów z półek sklepowych.

Rekord temperatury co pięć minut

Fala upałów nad Polską wydaje się być niczym w porównaniu z tym, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Jak wyliczyła amerykańska Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA), minionego tygodnia padło ponad 2 tys. rekordów temperatury. Zdaniem synoptyków, to skutek mało śnieżnej zimy na równiach.

Woda w salonach Japończyków

Wielka akcja ewakuacyjna została przeprowadzona we wtorek w zachodniej Japonii z powodu gwałtownego przyboru wody. Domy musiało opuścić 20 tysięcy osób. Woda płynęła rwącymi potokami po ulicach i wdzierała się do mieszkań.

Ten potop ma rozmiary biblijne

Rozmiary powodzi są porażające. Domy musiało opuścić dwa miliony osób. Ludzie i zwierzęta szukają schronienia na wyżej położonych terenach. Pod wodą znalazło się dwa tysiące wiosek. Zalane zostały plantacje słynnej herbaty assam.

Atlantyk wdarł się w głąb Nigerii

W niedzielę i w poniedziałek deszcz zalewał Lagos, największe miasto Nigerii. Szczególnie dotkliwe opady okazały się dla terenów położonych nad samym Atlantykiem - "sprzymierzony" z deszczem ocean wdarł się tereny przybrzeżne i zniszczył je doszczętnie. Winę za to, zdaniem nigeryjskiego ekologa, ponosi człowiek.

Rugia osypuje się do morza

Wapienny klif osunął się do Bałtyku w Parku Narodowym Jasmund na Rugii. Do morza spadło dwa tysiące metrów sześciennych wapienia. Przyczyną osuwania się klifu jest wydobycie z morza głazów narzutowych, stanowiących przez tysiąclecia naturalną zaporę przed sztormowymi falami.

Przeważające siły natury pustoszą USA

Amerykanie liczą straty po derecho - rozległej burzy, która w piątek wieczorem nawiedziła środkowo-wschodnie stany USA oraz nawałnicach, które pojawiły się w tym samym rejonie w niedzielę. Przez weekend te gwałtowne zjawiska pochłonęły 18 ofiar i pozbawiły prądu łącznie ponad 3 mln odbiorców. Pas zniszczeń rozciąga się na 800 km. Naprawy sieci energetycznej mogą potrwać nawet kilka dni. To poważny problem ze względu na rekordowe upały, które w ostatnich dniach ogarnęły te same tereny, na których wystąpiły burze.

Pora deszczowa zabiła już niemal 100 osób

Blisko 100 osób zginęło, a tysiące zostały bez dachu nad głową po ulewnych deszczach, które przeszły przez Bangladesz. Wojsko, policja i straż ewakuują ludzi z najbardziej zagrożonych terenów. Poprawy pogody nie można się szybko spodziewać - ulewy to efekt trwającej od kilku tygodni pory deszczowej.

Morderczy wulkan przypomina o sobie Kolumbijczykom

Kolumbijczycy mieszkający w pobliżu wulkanu-mordercy Nevado del Ruiz musieli opuścić swoje domy. Ponieważ ognista góra w sobotę wypluła z siebie kłęby dymu, lokalne władze zarządziły ewakuację.

Gorąca strefa kibica w Rzymie

Finał piłkarskich mistrzostw Europy przypada w dniu rekordowych upałów we Włoszech. W Rzymie temperatura przekroczyła po południu 40 stopni Celsjusza. W strefie kibica na stadionie Circus Maximus ma zgromadzić się 200 tysięcy kibiców. Obrona Cywilna zorganizowała punkty pomocy medycznej i będzie rozdawać butelki z wodą.

Życie pozaziemskie? Nadzieja w mikrobach

Próby znalezienia form życia na Marsie mogą zakończyć się sukcesem. Amerykańscy naukowcy przestrzegają jednak, żebyśmy nie spodziewali się obcych rodem z filmów, ale... mikrobów. Ponadto bakterie mogą odnaleźć się nie na samym Marsie, tylko na jego księżycu - Fobosie (gr. "Strach").

Nawałnice w USA zabiły 12 osób

Do 12 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych burz, jakie przeszły nad wschodnim wybrzeżem USA w piątek wieczorem. W jej wyniku 4 mln osób w dziewięciu stanach nadal pozostaje bez prądu. Oznacza to dla nich poważne kłopoty, ponieważ w ich domach nie działa klimatyzacja, która mogłaby przynieść ulgę podczas rekordowo ciepłych dni.

40-stopniowe upały na Węgrzech, Balaton oblegany

Fale upałów goszczą nie tylko w Polsce. Wysokie temperatury dotarły także do Węgier. Ze słonecznej aury skwapliwie skorzystali mieszkańcy tego kraju, którzy tłumnie zapełnili plaże - m.in. nad Balatonem - i baseny.

Cząstka Higgsa w garści fizyków z CERN-u?

Być może już w przyszłym tygodniu poznamy odpowiedź na pytanie, które od dawna nurtuje fizyków na całym świecie. 4 lipca naukowcy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych mają ogłosić, czy w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) udało się odnaleźć bozon Higgsa.

Woda zniszczyła ponad 100 tys. domów. 50 ofiar powodzi w Chinach

50 osób nie żyje, a 42 są zaginione na skutek powodzi wywołanych przez wielodniowe ulewy w Chinach. W trudnej sytuacji jest 11 regionów, w dużej części należących do najuboższych obszarów. Woda zniszczyła i uszkodziła dziesiątki tysięcy domów. Duże straty ponoszą rolnicy.

USA na kolanach przed burzami. Ofiara śmiertelna i 1,5 mln bez prądu

Jedna osoba nie żyje, a 1,5 mln pozostaje bez prądu na skutek przejścia gwałtownych burz nad stanami Maryland i Virginia. Wywołały je wysokie temperatury utrzymujące się nad wschodnim wybrzeżem USA od co najmniej kilku dni. Na najbliższą noc również zapowiadane są gwałtowne zjawiska atmosferyczne związane z falą upałów.

10 sekund wstrząsów raniło 17 osób. Głównie turystów

W Chinach, przy granicy z Kazachstanem, ziemia zatrzęsła się z siłą 6,3 st. w skali Richtera. W wyniku wstrząsów, które trwały zaledwie 10 sekund, obrażenia odniosło 17 osób, głównie turystów. Na miejsce wysłano ekipy ratunkowe.

Cumulonimbus jak z filmu science fiction

"Zmutowana" trąba powietrzna zachwyciła mieszkańców okolic francuskiego Rouen. Cumulonimbus z wiszącymi u spodu połączonymi lejami to tylko jedna z pamiątek po wichurach i burzach, jakie po południu i w nocy z czwartku na piątek przeszły nad północną częścią Francji.