Świat

Świat

Sandy idzie trasą wielkich huraganów. Cyklon w drodze do Nowego Jorku?

Burza tropikalna Sandy przybiera na sile i jeszcze w środę ma się stać huraganem. Meteorolodzy zwracają uwagę na potencjalną trasę cyklonu, który obecnie zmierza w kierunku Jamajki. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że w przyszłym tygodniu Sandy zbliży się do Nowego Jorku lub nawet Bostonu.

Śmiertelny atak rekina. Surfer bez szans

Rekin zaatakował i zabił surfera u środkowych wybrzeży Kalifornii - poinformowały amerykańskie władze. To drugie tego typu tragiczne zdarzenie w tym miejscu w czasie dwóch lat.

Gigant pływający z wiatrakami

Ogromny statek zawinął we wtorek do portu w Kopenhadze. Liczy 190 metrów długości i ma przewozić osobliwy ładunek. Na Orce Pacyfiku, jak nazwano giganta, zmieści się do 12 wiatraków.

"Wyrok na sejsmologów spowoduje paraliż służb kryzysowych"

Wyrok skazujący na 6 lat więzienia sejsmologów i ekspertów za "nieumyślne spowodowanie śmierci 309 osób" podczas trzęsienia ziemi we włoskiej L'Aquili w 2009 roku sparaliżuje pracę służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe w obliczu katastrof naturalnych - skomentowali decyzję członkowie Komisji ds. Wielkich Zagrożeń przy Obronie Cywilnej, spośród których wywodzili się skazani. Do dymisji poddało się już trzech jej członków.

Wrak jednego z najwspanialszych statków Pacyfiku odnaleziony

Odnaleziono wrak statku określanego jako jeden najwspanialszych, jakie pływały po Pacyfiku. George E. Billings, bo tak nazywa się jednostka, zatonął ponad 70 lat temu u wybrzeży amerykańskiego stanu Kalifornia. Poszukiwano go od początku lat 90-tych.

"Stajesz się nagle bardzo mały". Rozmowa z Feliksem w TVN24

14 października podczas niesamowitego skoku spadochronowego ze stratosfery ustanowił trzy rekordy. Jak sam jednak przyznał, wcale nie o osiągnięciach myślał tuż przed rzuceniem się w dół z 39 km. Co jeszcze czuł tuż przed skokiem i jakie widoki zostały mu w pamięci, dowiecie się dziś o godz. 19.25 z "Faktów po Faktach" w TVN24. Z Feliksem Baumgartnerem będzie rozmawiał Kamil Durczok.

Grota Objawień w Lourdes otwarta po powodzi

Trzy dni po powodzi, która nawiedziła południowo-zachodnią Francję, otwarto ponownie słynną Grotę Objawień w Lourdes - podały we wtorek francuskie media. Według administratorów sanktuarium straty są szacowane na około 2 miliony euro.

Powódź po ulewie. Trzy osoby nie żyją

Trzy osoby zginęły w powodziach, do których w rejonie Luleburgaz na północy Turcji doprowadziły poniedziałkowe ulewy. Woda podtopiła budynki i samochody, wymywając z nich część rzeczy.

Sandy sunie na Jamajkę. Może uderzyć już jako huragan

Powstała w poniedziałek na Morzu Karaibskim depresja tropikalna Sandy w ciągu sześciu godzin zmieniła się w burzę tropikalną. Zjawisko się nasila i może stać się huraganem w środę, kiedy według prognoz dotrze do Jamajki. Na tej i innych wyspach w regionie prognozowana są silny wiatr i ulewy o natężeniu nawet do 250 l/mkw.

Nie tylko Polska skryta w kłębach mgły

Nie tylko nasz kraj spowiły gęste mgły. Również Wielka Brytania zmaga się zamgleniami, które znacznie ograniczają widoczność. Sytuacja taka potrwa co najmniej trzy dni.

Pierzasta powłoka miękkiej szadzi

Nawet o 10 st. C w krótkim czasie spadły temperatury w północnych Chinach pod wpływem zimnego frontu atmosferycznego. W niektórych rejonach Mongolii Wewnętrznej pojawiły się śnieg i szadź. W wielu miejscach silnie wieje.

Mapa trzęsień ziemi w Ameryce

We wschodniej części USA trzęsienia ziemi są rzadsze niż na zachodzie kraju. Dzieje się tak, bo obszary połączone na wschód od Gór Skalistych leżą z dala od granic jakichkolwiek płyt tektonicznych.

Maksimum aktywności roju Orionidów

Teraz jest najlepszy czas do obserwacji Orionidów - roju meteorów związanych z kometą Halleya. Niewykluczone, że i my zobaczymy takie spadające gwiazdy jak ta, która przeleciała nad bułgarską wioską.

Wodny świat Katalonii i Nawarry

Nie ustają ulewy nękające północną Hiszpanię. Woda zalewa kolejne tereny. Coraz więcej problemów sprawiają rzeki wezbrane po kilkudniowych ulewach.

150 cm wody w Lourdes. Ulewy nawiedziły francuskie Pireneje

Jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego - francuskie miasteczko Lourdes - zalała powódź. W sobotę na miejscowości francuskiej części Pirenejów spadło po kilkaset litrów deszczu na metr kwadratowy. Pielgrzymi zostali ewakuowani.

Śnieg zablokował drogi w Portugalii

Pierwszy śnieg i pierwsze związane z nim kłopoty pojawiły się w Portugalii. W czwartek rano zaczęło prószyć na północy, potem nagle rozpadało się na wschodzie. Spowodowało to utrudnienia na kilku regionalnych drogach w obu częściach kraju.

Powódź dręczy północną Hiszpanię

Burze z ulewnymi deszczami nękają północne obszary Hiszpanii. Najbardziej ucierpiały regiony Katalonia, Aragonia i Nawarra. W jednym z miast trzeba było ewakuować 110 uczniów ze szkoły, w której osłabiony przez wodę dach groził zawaleniem.

Nagły spadek temperatury o 10 stopni. Lodowisko na chińskiej autostradzie

Nagły nocny spadek temperatury o 10 st. C spowodował, że deszcz padający w chińskim Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur zmienił się w śnieg. Mokre nawierzchnie dróg natychmiast pokryła "szklanka", powodując korki na drogach. Korek tirów na autostradzie prowadzącej do stolicy regionu ciągnął się kilometrami.

Polska przegrała rywalizację o 100 mld dol.

Koreę Południową wybrano na gospodarza nowego ONZ-owskiego Zielonego Funduszu Klimatycznego. Ma on wspierać redukcję emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się kwotą 100 mld dol. rocznie. Wybór ma zostać zatwierdzony podczas konferencji klimatycznej ONZ w Doha, podczas której poznamy także gospodarza przyszłorocznego szczytu.

Wielkie poszukiwania w dżungli w Peru

Wciąż nie odnaleziono 20 osób zaginionych po zejściu lawiny błotnej, do którego doszło w środę w peruwiańskiej wiosce El Porvenir. Na miejscu pracują służby ratownicze z psami. Do niemal odciętej wioski dotarł też prezydent Peru Ollanta Humala, który zapowiedział dalszą pomoc.

Chroniony żółw wielkim przysmakiem Kostarykańczyków

Na plażach Kostaryki masowo zabijane są żółwie morskie. Do tego zbierane są ich jaja. Mieszkańcy tego środkowoamerykańskiego państwa polują na żółwie przede wszystkim dla mięsa o dużych walorach smakowych. Robią to pomimo, że są one w ich kraju chronione.