Świat

Świat

"Climategate" zakończona bez efektów

Policja brytyjska zamknęła dochodzenie w sprawie afery klimatycznej. "Climategate" wybuchła trzy lata temu i dotyczyła kradzieży e-maili z serwerów jednego z uniwersytetów. Z elektronicznej korespondencji naukowców wynikało, że globalne ocieplenie nie postępuje tak szybko, jak o tym informowano.

Monsunowa powódź zabija w Indiach

Ponad 100 ofiar śmiertelnych ma na swoim koncie powódź nękająca północno-wschodnie Indie. Ponadto żywioł, który jest związany z monsunem, 400 tys. ludzi pozbawił dachu nad głową, a dwa miliony zmusił do ewakuacji.

Katastrofalne gradobicie w Rumunii

Powyrywane drzewa, popękane chodniki, ulice usłane połamanymi gałęziami i lodowymi kulkami - takie widoki można było oglądać po przejściu gwałtownych burz w południowej Rumunii. Silny wiatr i gradobicia wyrządziły liczne szkody, a w jednym z miast ulewa zmieniła ulice w kanały.

Takiej powodzi nie było od dekad. Północna Norwegia pod wodą

Podtopione domy, zalane drogi i pola, zniszczone mosty - to efekt ulew, które w weekend nawiedziły północną Norwegię. Sytuację pogorszył gwałtowny wzrost temperatury, który doprowadził do intensywnego topnienia śniegu. Mieszkańcy oceniają, że takiej powodzi w tych okolicach nie było od kilkudziesięciu lat.

Huraganów więcej, niż się spodziewano. Fabio jest już piątym

Nowy huragan rozwinął się w zeszłym tygodniu nad wschodnimi obszarami Oceanu Spokojnego i przemieszcza się w kierunku meksykańskiej Kalifornii Dolnej. Chociaż początkowo Fabio szybko przybierał na sile, nie powinien spowodować problemów na wybrzeżu. Według prognoz dotrze tam mocno osłabiony - już jako burza tropikalna.

Deszcze zagrażają Tamie Trzech Przełomów

Jeśli Chiny będą nadal moknąć od deszczów, które za sprawą zmian klimatycznych są bardzo intensywne, w okolicy największej największej zapory świata może dojść do katastrofy. Wzrasta bowiem zagrożenie osuwania się stromych brzegów zbiornika przy Tamie Trzech Przełomów. Miałoby to katastrofalne skutki dla środowiska i mieszkańców okolicznych terenów.

Tysiąc euro na wyjazd do Grecji

Nietypowy sposób mają niemieccy politycy na walkę z kryzysem m.in. w Grecji: chcą, by państwo dopłacało obywatelom do wczasów w krajach południowej Europy. Posłowie przekonują też, że pobyt tam dobrze wpłynąłby na przygnębionych deszczową pogodą Niemców.

Susza nadaje białemu winu rumieńców

Susza, która nęka USA, dopadła też winiarzy z Missouri. Niektórzy z nich martwią się o swoje zbiory, inni uważają, że nadaje ona nową jakość ich wyrobom.

42 st. C w Atenach. Grecy zamknęli Akropol

Ateński Akropol został zamknięty w poniedziałek o sześć godzin wcześniej niż zazwyczaj. Powód? Temperatura, jakiej spodziewali się tego dnia Grecy to 42 st. Celsjusza, a przy takiej miejsce zamienia się w piekło.

Mają dość. Chcą polować na rekiny

Po tragicznej śmierci 24-letniego surfera stan Australia Zachodnia chce zniesienia zakazu polowań na żarłacza białego, objętego ochroną od 12 lat. Propozycję popiera minister rybołówstwa. Takiemu rozwiązaniu są przeciwni obrońcy środowiska, według których częstsze ataki rekinów nie wynikają wcale ze wzrostu liczby tych zwierząt w lokalnych wodach.

Na fecie kulinarnej najedli się... strachu

Zapowiedzi burz nie zaniepokoiły organizatorów ani uczestników festiwalu kulinarnego w kanadyjskim Whitby. W niedzielne popołudnie uczestniczyły w nim setki osób, degustując potrawy przy dźwiękach muzyki. Okazało się jednak, że burzowych prognoz lepiej nie lekceważyć - imprezę trzeba było przerwać po tym, jak uderzenie pioruna poraniło 17 osób i mocno przestraszyło pozostałych uczestników.

Żywioł wyludnia Japonię. Ćwierć miliona ewakuowanych

Tragiczny bilans ulewnych deszczy w Japonii. Co najmniej 24 osoby zginęły, a osiem uznano za zaginione. Japońskie władze poinformowały, że wciąż ponad cztery tysiące osób są odcięte od świata, a 250 tysięcy zostało ewakuowanych.

Przyczepy nie wjadą w Belgii na kemping

Deszcz tego lata uprzykrza wypoczynek mieszkańcom w różnych częściach Europy. Przekonali się o tym również osoby wypoczywające w jednym z belgijskich kempingów. Z powodu ulewnych deszczów cześć obiektu została zamknięta, a osoby tam przebywające ewakuowano.

Urlop w Bułgarii jak w Tunezji

Fala upałów w Bułgarii. W całym kraju temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza, Nie do wytrzymania jest sytuacja w komunikacji publicznej, w której klimatyzacja prawie nie istnieje. Do szpitali trafia mnóstwo osób skarżących się na złe samopoczucie.

Kurorty idą na wojnę z meteorologami

W Belgii zaostrza się spór o prognozy pogody między branżą turystyczną a meteorologami. Nadmorskie Knokke zagroziło sądem portalowi pogodowemu Meteobelgique.be, a organizacje turystyczne zażądały od meteorologów, by ich prognozy brzmiały bardziej optymistycznie.

Podwoi się obsada stacji kosmicznej

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował w niedzielę rano rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-05M. We wtorek statek ma zacumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na jego pokładzie znajduje się troje astronautów.

W koszmarnych korkach na piękne wakacje

Po sobotnim świętowaniu 223. rocznicy zburzenia Bastylii, Francuzi ruszyli na wakacje. Gdzie? W stronę słońca, ciepłych plaż i morza - na Lazurowe Wybrzeże. Plaże Nicei i Marsylii pełne są urlopowiczów, którzy by dotrzeć do celu musieli odstać w korkach długie godziny.

Ulewy zatapiają Kiusiu. 800 l/mkw.

Japońskie władze zarządziły w sobotę ewakuację 240 tysięcy mieszkańców z 85 tys. gospodarstw domowych na wyspie Kiusiu, którą od kilku dni dosłownie zatapia deszcz. Wcześniej z tego samego powodu swoje domy musiało opuścić 260 tys. Japończyków.

Ogień olimpijski moknie w deszczu

Ogień olimpijski coraz bliżej Londynu. Za 13 dni zapłonie na stadionie dając znak do rozpoczęcia igrzysk. Na razie przemierza w sztafecie Wyspy Brytyjskie. A trasę ma uciążliwą z powodu rzęsiście padającego deszczu.

Polscy polarnicy opuszczają Spitsbergen

Polscy naukowcy, którzy brali udział w XXXIV Wyprawie do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, powoli przygotowują się do powrotu do kraju. Ich pobyt na Arktyce pozwolił nam m.in. dowiedzieć się, czym są elektrometeory i zobaczyć wnętrze lodowca.

Największa susza w historii USA

Ameryka walczy z największą suszą w historii. W ponad połowie kraju ogłoszono stan klęski żywiołowej. Poważnie zagrożone są tegoroczne zbiory, zwłaszcza kukurydzy i soi.