Świat

Świat

Bezlitosne zarodniki grzybów. Dokuczą również trawy

Przykrych alergicznych dolegliwości nie unikną w najbliższym czasie uczuleni na grzyby mikroskopowe. Trudno będzie także uniknąć dokuczliwych pyłków traw, pokrzywy i szczawiu. Na odrobinę ulgi mogą liczyć osoby przebywające na wschodzie i południowym wschodzie Polski, gdzie powietrze zwilży deszcz.

Boski statek pojawi się na orbicie

W połowie czerwca rakieta Długi Marsz wyniesie w przestrzeń okołoziemską statek Shenzhou 9, czyli Boski Statek. Połączy się on z modułem Tiangong, wystrzelonym na początku czerwca.

Szarańcza zawładnęła Kalifornią

Prawdziwą inwazję szarańczy przeżywają okolice Sacramento w Kalifornii. Mieszkańcy twierdzą, że w ciągu kilku dni raj na ziemi zamienił się w prawdziwe piekło. Owady są głodne i w zastraszającym tempie pożerają m.in. uprawy kukurydzy.

Włochom przybyło 12 centymetrów

O 12 cm podniosła się ziemia we włoskim rejonie Emilia Romania, gdzie w maju doszło do dwóch silnych trzęsień ziemi. Zdjęcia satelitarne wykonane z kosmosu pokazały, że grunt podwyższył się dokładnie w miejscu epicentrum, na obszarze 50 kilometrów kwadratowych. Eksperci ostrzegają przed kolejnymi wstrząsami.

Tornada spustoszyły Niderlandy

Zerwane dachy, uszkodzone budynki, powyrywane drzewa - takie zniszczenia spowodowało przejście tornad w północnej Europie. Trąby powietrzne pojawiły się w czwartek na terenie Limburgii - krainy leżącej na pograniczu Belgii i Holandii. Sporo pracy przy usuwaniu szkód mieli strażacy z belgijskiego Tongeren i holenderskiego Montfort.

Polska rusza Ziemi na ratunek

Ziemia jest w niebezpieczeństwie: ONZ alarmuje, że środowisko naturalne jest zagrożone przez wzrost populacji, urbanizacje oraz rosnącą konsumpcję. Za dwa tygodnie w Rio de Janeiro odbędzie Szczyt Ziemi. Polska delegacja jedzie z konkretnymi rozwiązaniami.

Varroa destructor zabójcą pszczół?

Za wymieranie pszczół na całym świecie odpowiedzialne są roztocza, które roznoszą tzw. wirus zdeformowanych skrzydeł (DWV) - uważają brytyjscy naukowcy. Wyniki ich badań powinny przekonać pszczelarzy do kontrolowania populacji tych roztoczy wśród swoich pszczół.

Oko antycyklonu nad Oceanem Indyjskim

Granatowe "oko" wśród chmur nad Wielką Zatoką Australijską - tak wygląda sfotografowany z orbity antycyklon, który uformował się na południowy zachód od Tasmanii. Za trzy dni ma się zbliżyć do tej wyspy i południowych wybrzeży Australii.

Lato rozgrzewa Arktykę

Reniferom odrasta poroże, lisy zmieniają szatę, a ptaki hałaśliwie tokują - lato czuć już w rejonach arktycznych. Na Spitsbergenie robi się coraz cieplej i bardziej kolorowo. "Życie nabiera tempa" - meldują badacze z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

Pokonał Morze Śródziemne bez kropli paliwa

Pod osłoną nocy, bez ani jednej kropli paliwa, samolot napędzany wyłącznie energią słoneczną przybył do Maroka. Był to jego pierwszy śródziemnomorski lot. Wystartował z serca Hiszpanii.

Japoński port przypłynął do USA

Prawie 22-metrowa część nabrzeża osiadła na plaży w amerykańskim stanie Oregon. Fragment portowej budowli przypłynął z Japonii. Został oderwany od portu Misawa przez tsunami w marcu 2011 r.

Magma spod Yellowstone zniszczy Amerykę?

Najstarszy park narodowy na świecie - Yellowstone leży nad tykającą bombą. 10 km pod jego powierzchnią pływa gorąca magma, która z impetem może wybuchnąć. Gdyby doszło do erupcji, zginęłyby miliony Amerykanów, a ucierpiała cała cywilizacja. Naukowcy mnożą scenariusze na ten temat.

Tysiące ton skał na torach. Pociągi zawieszone na miesiąc

Nawet miesiąc nie będą kursowały pociągi między Zurychem a Bazyleą - poinformowały szwajcarskie koleje SBB. Mniej więcej tyle potrwa usunięcie nawet 3 tys. m sześciennych skał, które osunęły się ze zbocza na fragment torów. Ponadto geolodzy obawiają się, że dojdzie do kolejnego osunięcia.

Zwały błota pochłonęły chińską wioskę

Osuwiska wywołane ulewnymi opadami deszczu doprowadziły do zniszczenia jednej z wiosek w południowo-zachodnich Chinach. Aż trudno uwierzyć, że pod stertami gruzu z zawalonych domów nikt nie zginął.

Po rzezi 50 zwierząt Ohio wprowadza restrykcje

Gubernator amerykańskiego stanu Ohio podpisał nową, bardziej restrykcyjną ustawę dotyczącą posiadania dzikich zwierząt. To efekt zeszłorocznej tragedii, w której jeden z farmerów wypuścił na wolność lwy, tygrysy i niedźwiedzia. Policja schwytała tylko kilka osobników. Prawie 50 zostało wystrzelanych.

Śnieżyce i wichury. Zima w Nowej Zelandii

Niespodziewane, obfite opady śniegu nawiedziły nowozelandzkie miasto Christchurch. Na Wyspie Południowej spadło kilkanaście centymetrów śniegu, ale synoptycy przewidują, że może go być jeszcze więcej.

Rzucił się z himalajskiego szczytu z prędkością 200 km/h

12 miesięcy przygotowań, 30 dni wyprawy i rekordowy skok 2200 metrów w dół zaledwie w 90 sekund. 47-letni Rosjanin Valery Rozov pobił rekord świata w B.A.S.E lecąc z himalajskiej góry Shiving w specjalnym skafandrze umożliwiającym swobodne spadanie.

Olimpijskie obiekty wytrują delfiny w Morzu Czarnym

Coraz więcej martwych delfinów wyrzucają wody Morza Czarnego na brzeg w rejonie Soczi. Choć taka sytuacja tuż przed rozpoczęciem sezonu turystycznego budzi zaniepokojenie, lokalne władze ją bagatelizują i przypisują kłusownictwu. Ekolodzy alarmują jednak, że zwierzęta zdychają ze względu na dramatycznie rosnące zanieczyszczenie Morza Czarnego, które może także poważnie szkodzić ludziom. Według nich źródłem problemu są... przygotowania do igrzysk olimpijskich.

20 litrów na godzinę. Tak leje w tajfunie

Tajfun Mawar rośnie w siłę. Wkrótce po tym, jak utworzył się z układu niżowego na początku czerwca, jego poczynania śledzą meteorolodzy krajów Dalekiego Wschodu, ale też USA. Żywioł przynosi silny wiatr i obfite opady deszczu, zbliżając się do lądu.