Pas przybrzeżnego lodu pokrywającego Ocean Arktyczny może stopnieć, i to do lata 2015 roku. Oznaczałoby to zniszczenie naturalnych siedlisk wielu gatunków zwierząt, w tym niedźwiedzi polarnych.
NASA dokonała kolejnego ważnego kroku w kierunku poznania otoczenia Ziemi. Wystrzeliła na orbitę ziemską bliźniacze satelity, dzięki którym dowiemy się, jak burze słoneczne oddziałują na naszą planetę. Urządzenia będą badały pasy radiacyjne Van Allena, czyli obszar intensywnego promieniowania wokół Ziemi.
Burza tropikalna Isaac słabnie - poinformowały amerykańskie władze. Żywioł powoli przemieszcza się w głąb lądu w kierunku Arkansas. Pierwsze oceny po przejściu Isaaca są pozytywne - system przeciwpowodziowy zapobiegł tragedii. Mimo to, prezydent Barack Obama wprowadził stan klęski żywiołowej w dwóch stanach: Luizjanie i Missisipi.
Huragan Isaac cofnął i spiętrzył wody rzeki Missisipi, gdy kierował się w stronę lądu znad Zatoki Meksykańskiej. Zjawisko trwało prawie dobę. Poziom rzeki podniósł się o kilka metrów.
Brawley - miasto w południowej Kaliforni ogłosiło stan wyjątkowy z powodu roju wstrząsów, jakie pojawiają się tam od kilku dni. W ich wyniku około 10 tys. mieszkańców nie ma prądu i bieżącej wody. Straty sięgają już kilku milionów dolarów.
Gdyby w Japonii doszło do trzęsienia ziemi o skale podobnej do tego z marca 2011 roku, w wyniku którego uszkodzona została elektrownia atomowa w Fukushimie, mogłoby ono kosztować życie 320 tysięcy ludzi - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie rządu w Tokio.
W turystycznym raju, na greckiej wyspie Rodos, ogłoszono w środę stan klęski żywiołowej. Szalejące tam od wtorkowego popołudnia pożary strawiły już ponad 500 hektarów lasów. Do walki wysłano strażaków ze stolicy Grecji.
Nie tylko strażacy, ale też nastolatki, a nawet dzieci pomagają w walce z pożarami w Bośni i Hercegowinie. Ogień to skutek najcieplejszego lata od co najmniej 120 lat.
Huragan Isaac szaleje u wybrzeży Luizjany. Przed południem morze przelało się przez wały na południu stanu. Isaakowi towarzyszą obfite opady oraz wiatr o prędkości 120 km/h. Oko cyklonu zmierza na Nowy Orlean, który siedem lat temu został niemal kompletnie zniszczony przez huragan Katrina. Isaac będzie wielkim testem systemu, który ma zapobiec powtórce tragedii.
Oczy całego świata zwrócone są w stronę Stanów Zjednoczonych, nad którymi od kilku godzin szaleje Isaac. Żywioł obserwują też astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Na Pacyfiku tajfuny szaleją jeden za drugim. W zeszłym tygodniu Azjatom dawał się we znaki Bolaven, w tym postrach sieje Tembin. Żywioł zdążył już zabić osiem osób na Filipinach i postraszyć mieszkańców Tajwanu. Sunie teraz w kierunku Korei Południowej.
Koreę Północną nawiedza kolejna tego lata katastrofa naturalna. We wtorek wieczorem czasu lokalnego w wybrzeże kraju uderzył tajfun Bolaven. Nikt nie wie, jakie wyrządził szkody, bo władze kraju cenzurują informacje o zniszczeniach.
El Misi, stratowulkan w południowym Peru, przebudził się ze snu. Tamtejsi geolodzy poinformowali, że to dopiero początek jego aktywności, ale jeśli utrzyma się na podobnym poziomie, może stworzyć warunki do erupcji. Ostatnia zdarzyła się w XV w.
Chcą odwiedzić miejsce tragedii albo są ciekawi widoku, jakiego nie znajdą na co dzień - turystami przypływającymi do wraku Costa Concordia kierują różne motywy. Odwiedziny tego miejsca wchodzą do programów turystycznych rejsów po okolicach wyspy Giglio. Wystarczy kupić bilet za 10 euro.
Zanim Isaac z impetem uderzył w amerykański ląd, mieszkańcy wybrzeża wyszli mu na spotkanie. Czekali tak długo, aż nie przegoniło ich wojsko. W międzyczasie bawili się w wodzie, łapiąc we włosy porywisty wiatr...
9 tys. ofiar Mitcha w 1998 r., 1,5 tys. zabitych przez Katrinę w 2005 r. - to żniwo zbierane przez najsilniejsze huragany ostatnich kilkunastu lat. W tym okresie kolejne setki osób zabiły inne cyklony. Według amerykanskich uczonych świadczy to o tym, że od połowy lat 90. XX świat wszedł w "epokę wielkich cyklonów" - powtarzający się cyklicznie okres dużego nasilenia tych zjawisk.
W ostatnich tygodniach wiele krajów południa Europy zmaga się z falą upałów i pożarów. W bardzo trudnej sytuacji jest Rumunia, która od niedzieli walczy nie tylko z upałem, ale też ulewnymi deszczami oraz powodzią.
Setki strażaków, kilkanaście śmigłowców i samoloty gaśnicze walczą z ogniem w lasach na zachód od Madrytu. Pożary, które wybuchły w poniedziałek około południa, strawiły już 2 tys. hektarów lasów. Ewakuowano 2 tys. osób z zagrożonych terenów.
W ostatnich dniach dochodzi do prawdziwej plagi pożarów u wybrzeża Morza Śródziemnego. Pożary nękają jednak nie tylko mieszkańców Europy Południowej. Również Afryka zmaga się z ogniem.
Już osiem żyć zabrał cyklon Bolaven. Na skutek działalności tego najsilniejszego od lat tajfunu, który we wtorek szalał nad Koreą Południową zaginęło także kilkanaście osób. We wtorek może zagrozić stolicy Korei Południowej - Seulowi.
Arktyczna pokrywa lodowa znów się skurczyła. Jest jej jeszcze mniej niż w rekordowym 2007 r., a to nie koniec. Dopiero na wrzesień przypada zwyczajowo okres największych roztopów, więc zapewne wkrótce padnie kolejny rekord.
Aż trudno w to uwierzyć: są ludzie, którzy cieszą się z uderzenia huraganu Isaac w południowo-wschodnie wybrzeże USA. To farmerzy ze środkowego zachodu, zmagający się z największą suszą od pół wieku. Żywioł ma przynieść deszcz i szansę na uratowanie resztek plonów. Ale cieszą się także gapie, szukający mocnych wrażeń: z szampanem w ręku życzą sobie "wesołego huraganu", o czym informują Reporterzy 24.
Bolaven to 15. w tym roku tajfun, który utworzył się na Pacyfiku. Mknie w kierunku wschodniego wybrzeża Chin. Mimo, że jeszcze nie dotarł na ląd, już zdążył sparaliżować życie m.in. mieszkańców Szanghaju.
Wtorek 21 sierpnia był wyjątkowy. Tego dnia ani jedna chmura nie pojawiła się na niebie południowego wschodu Europy, co doskonale pokazuje zdjęcie satelitarne NASA. Doskonałą pogodą cieszyli się - ale też nie mogli odpocząć od gorąca - m.in. mieszkańcy Włoch, Serbii czy Bułgarii.
Pożar, który w niedzielę nad ranem wybuchł w lasach w pobliżu miasta Orgon na południowy wschód od Awinionu w południowej Francji, jest już pod kontrolą. Przy gaszeniu ognia, który strawił jak dotąd około 400 ha ziem, wciąż pracuje pół tysiąca strażaków.
Tragiczny finał sesji fotograficznej niedźwiedzi grizzly. 49-letni mężczyzna nie przeżył ataku zwierzęcia w parku Denali National Park na Alasce. Drapieżnika odszukali i zabili strażnicy, którzy wcześniej w porzuconych rzeczach zabitego natrafili na aparat fotograficzny z jego ostatnimi zdjęciami.
Niezwykłą aktywność sejsmiczną w ostatnich godzinach obserwując amerykańskie stacje pomiarowe. W południowej Kalifornii ziemia trzęsła się nawet kilkaset razy, z kolei w Salwadorze w poniedziałek nad ranem doszło do silnego trzęsienia ziemi - 7,4 w skali Richtera.
Czarnogóra to wspaniałe miejsce na spędzenie wakacji, o czym przekonały nas zdjęcia przesłane na Kontakt Meteo. Można obejrzeć na nich m.in. Bokę Kotorską - jedyny fiord południowej Europy i miasto, które często pojawia się na pocztówkach.
Przez rzymską plażę przeszła trąba powietrzna. Tysiące wypoczywających w niedzielę na piaskach Ostii turystów w panice rzuciło się do ucieczki przed żywiołem. Ta sama wichura wzbiła w powietrze zacumowane w porcie Fiumicino nieopodal Rzymu łodzie.
Serbscy strażacy przegrywają walkę z pożarami od kilku tygodni pustoszącymi południowo-zachodnie obszary kraju. W opanowaniu ognia starają się im pomóc Rosjanie. Sami Serbowie modlą się o deszcz.