Świat

Świat

Wyginięciem zagrożony jest co czwarty gatunek ssaków i co trzeci płazów - ostrzega WWF w Światowy Dzień Zwierząt. Tymczasem okazuje się, że oszczędzając energię, korzystając z roweru zamiast samochodu oraz kupując lokalne produkty, można przyczynić się do przetrwania zagrożonych gatunków.

Jedna ofiara śmiertelna, ponad 170 rannych i kilkaset osób bez dachu nad głową. Takie są skutki tornada, które przeszło w niedzielę nad miastem Duduza w Republice Południowej Afryki. Przejście trąby powietrznej zarejestrowano na amatorskim nagraniu wideo.

Początek października upływa w Czechach pod znakiem rekordowo wysokich temperatur. W graniczącym z Polską Jaworniku słupki rtęci podskoczyły w poniedziałek do 27 stopni Celsjusza.

Ophelia, niegdyś huragan 4. kategorii, w środę znajdzie się nad Wielką Brytanią. Jej wpływu na pogodę na początku nie da się tak łatwo zauważyć. Na Wyspach rozpoczął się właśnie pełen burz i deszczu tydzień, który "przysłoni" działalność byłego huraganu.

- Rosyjski alpinista Siergiej Czerezow zginął podczas próby wejścia na niezdobyty dotąd szczyt Thulagi (7059 m) w Himalajach. Lawina porwała go na wysokości 6000 metrów - poinformowała w poniedziałek rosyjska federacja alpinistyczna.

Państwo Tuvalu ogłosiło stan wyjątkowy w związku z poważnym niedoborem wody pitnej. W poniedziałek władze Nowej Zelandii dostarczyły Tuvalu dwie stacje odsalania wody morskiej.

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków, Ophelia bardzo osłabła. Prędkość towarzyszącego jej wiatru ciągle dochodzi jednak do 150 km/h, co czyni ją huraganem pierwszej kategorii. Porusza się niedaleko wybrzeży Nowej Funlandii.

Sobota jest we Francji i w Wielkiej Brytanii najcieplejszym październikowym dniem, od kilkudziesięciu lat. W Paryżu odnotowano 28,8 st. C. To najcieplejszy dzień od 1921 roku. Zaś w Gravesend, w hrabstwie Kent, w południowo-wschodniej Anglii, termometry pokazały 29,6 st. C.

Huragan Ophelia przybrał na sile. Osiągnął już 4 kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. To pierwszy huragan tego typu na wodach Atlantyku w tym sezonie. Mknie prosto na Nową Funlandię.

Dwa źródła ognia w hiszpańskiej Galicji, w gminach Oia i O Barco, spaliły łącznie 46 hektarów lasu. Strażakom trudno było przejąć kontrolę nad pożarem, dlatego straty są znaczące.

Tajfun Nalgae przeszedł nad północnymi Filipinami w sobotę rano (czasu miejscowego), powodując ulewne deszcze i zmuszając setki tysięcy mieszkańców do ewakuacji. Dzień wcześniej ten sam obszar nawiedził inny tajfun, Nesat.

Ophelia, to drugi po Katii niezwykle silny huragan, który szaleje na wodach Atlantyku. W piątek po południu osiągną 3. kategorię w skali Saffira-Simpsona i mknie teraz w kierunku Nowej Funlandii, która bedzie pierwszym lądem, jaki stanie na jej drodze.

Ponad 100 ludzi zginęło w największej od 10 lat powodzi wywołanej przez monsun w Kambodży i w południowym Wietnamie. Na terenach leżących wzdłuż rzeki Mekong woda zalała domy, zerwała mosty i zmusiła tysiące ludzi do ewakuacji.

W środę do chińskiego parku Panda World, po dłuższej nieobecności, wróciło pięć pand wielkich, a oczom turystów, po raz pierwszy, ukazało się sześć młodych pand czerwonych.

Sąd w Brazylii nakazał przerwanie prac nad Belo Monte, trzecią co do wielkości elektrownią wodną świata. Zapora miała powstać na dopływie Amazonki, jednak niosłaby poważne zagrożenie dla lokalnych społeczności i populacji ryb. Rząd zapowiedział apelację.

Setki tysięcy ludzi musiały opuścić swoje domy, kiedy Nesat uderzył w południe Chin. Tajfun zdążył nawiedzić już Hong Kong, Specjalny Region Administracyjny Makau oraz prowincję Guangdong. Zmierza w kierunku Zatoki Tonkińskiej.