Świat

Świat

W Kornwalii zatrzęsła się ziemia

W nocy z soboty na niedzielę w rejonie Kornwalii zatrzęsła się ziemia. Wstrząs miał siłę 2,2 stopni w skali Richtera. I było jednym z jedenastu słabych trzęsień w ciągu ostanich 50 dni na terenie Wielkiej Brytanii.

"Susza śnieżna" ogarnęła Chicago

W Chicago nadal nie ma śniegu i - podobnie jak w Polsce - jest to stan niezwykły. Według synoptyków może się to jednak zmienić w przyszłym tygodniu. Jeśli mimo wszystko śnieg się nie pojawi, to pobity może zostać rekord z 1965 roku, kiedy to spadł dopiero 16 grudnia.

Niemcy: największa ewakuacja od czasów II Wojny Światowej

Trwa ostatni etap ewakuacji niemal połowy Koblencji. 45 tysięcy mieszkańców tego niemieckiego miasta musi do godz. 9.00 opuścić strefę zagrożenia, w środku której leży niemal 2-tonowa aliancka bomba z czasów II Wojny Światowej, znaleziona w sobotę. Rozbrajanie ładunku ma potrwać do popołudnia.

Zalana Australia na zdjęciach satelitarnych

Od listopada, za sprawą powodzi, mieszkańcy australijskiej Nowej Południowej Walii są odcięci od świata. Niebezpieczeństwo, że rzeki Namoi i Barwon wyleją, wciąż istnieje. Na zdjęciach satelitarnych NASA widać jak zmieniła się sytuacja w Australii na przestrzeni zaledwie pięciu dni.

Sonda zamiast badać Marsa, runie na Ziemię

Sonda marsjańska Fobos-Grunt nie zbada powierzchni Marsa. Europejska Agencja Kosmiczna zaprzestała dalszych prób nawiązania z nią kontaktu po tym, jak zamilkła i nie reaguje na sygnały z Ziemi.

Katla bliska erupcji. Skutki mogą być globalne

Pod jednym z największych lodowców Islandii, Mýrdalsjökull, pojawiły się oznaki nieuchronnego wybuchu znajdującego się pod nim wulkanu. Katla może spowodować jedną z najpotężniejszych erupcji od ponad 100 lat.

220 km/h. Diabelski wiatr w Mieście Aniołów

Wiatr Santa Ana, szalał w Kalifornii z siłą huraganu. Zrywał linie energetyczne i łamał drzewa, albo nawet wyrywał je z korzeniami. Najbardziej ucierpiały miasta Los Angeles i Pasadena. 300 tysięcy osób nie miało prądu.

Wyschło 70 procent Meksyku

70 proc. powierzchni Meksyku zmaga się z suszą. Mieszkańcy, zwłaszcza północnych regionów, każdego dnia walczą o przetrwanie. Woda starcza tylko do picia. Rolnictwo kraju jest w poważnych tarapatach.

Anglikom może zabraknąć wody

Susza, za sprawą jednych z najniższych od 100 lat opadów deszczu, nęka środkową i wschodnią Anglię od czerwca. To z jej powodu zużycie wody musi być kontrolowane. - Istnieje naprawdę wysokie ryzyko, że w przyszłym roku wody w Anglii zabraknie - ostrzega rząd.

Setki piorunów na minutę

Niezwykle intensywna burza z piorunami przeszła w nocy z wtorku na środę nad stolicą Australii, Canberrą. Na zamieszczonych w serwisie Youtube nagraniach mieszkańców widać, że każdej minuty dochodziło do setek wyładowań atmosferycznych.

Indonezja: lawina błota zabiła 5 osób

Co najmniej 5 osób nie żyje, a 30 uważa się za zaginione po tym, jak lawina błotna spustoszyła niewielką wyspę Nias. Położona w zachodniej Indonezji wyspa cieszy się wśród surferów i turystów ogromną popularnością.

Tropikalny cyklon nad polami naftowymi

Tropikalny cyklon oznaczony 05A znad Oceanu Indyjskiego przesunął się nad Morze Arabskie. Kiedy jego oko znajdowało się 900 km na południowy wschód od pakistańskiego Karaczi, masa chmur sięgała aż po wybrzeża Omanu.

W Alpach Francuskich nie ma śniegu

Właściciele wyciągów narciarskich we francuskich Alpach już liczą straty. Nowy sezon narciarski już otwarty, a śniegu nie ma. Takiej sytuacji pogodowej nie było w tym regionie od 50 lat.

Wielka choinka rozbłysła na Manhattanie

Jak co roku, już po raz 79, zapalono lampki na słynnej choince w Rockefeller Center w Nowym Jorku. Do jej rozświetlenia wykorzystano osiem kilometrów przewodów elektrycznych. Najsłynniejsze polskie bożonarodzeniowe drzewko rozbłyśnie 3 grudnia w Warszawie.

Tych ryb nie jedz na obiad

Łosoś bałtycki, halibut atlantycki, sola, węgorz, karmazyn oraz tuńczyk błękitnopłetwy to gatunki ryb zagrożone wyginięciem, dlatego trafiły na czerwoną listę poradnika dla konsumentów "Jaka ryba na obiad?" międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.

Zrujnowane miasto znowu się trzęsie

W środę nad ranem mieszkańcy wschodniej prowincji Turcji znów poczuli silne wstrząsy. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się 9 km od prawie doszczętnie zniszczonego poprzednim kataklizmem miasta Wan. Nie ma doniesień o ofiarach, ale niektóre domy uległy dalszemu uszkodzeniu.

Nie uwolnią orki, bo jest zbyt cenna

Holenderscy ekolodzy przegrali batalię o uwolnienie orki o imieniu Morgan. Zwierzę we wtorek wieczorem trafiło do hiszpańskiego parku rozrywki. Jest zbyt cenne, by puszczać go wolno.

Wielkie fale na Jeziorze Michigan

Wichury w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W Chicago w wyniku silnego wiatru na Jeziorze Michigan utworzyły się zagrażające życiu mieszkańców wysokie fale.

Śnieg niszczy plony kapusty pekińskiej

To na co Europa czeka z utęsknieniem, Chiny mają pod dostatkiem. Zima od poniedziałku prowadzi zmasowany atak na północno-wschodnie prowincje państwa. Warstwa świeżego białego puchu sięga tam pół metra.

Koniec listopada, a lasy płoną. Winna susza

- Wielkie pożary szaleją w lasach na górzystych terenach w południowej i środkowej Bułgarii; ogień rozprzestrzenia się niebezpiecznie szybko - podał szef bułgarskiej straży pożarnej Nikołaj Nikołow. Przyczyny to nietypowo wysokie temperatury i trwająca od wiosny susza.

19 cyklonów w 4,5 minuty

Amerykańska agencja pogodowa NOAA opublikowała statystyki podsumowujące sezon huraganowy w 2011 roku w basenie Oceanu Atlantyckiego. Okazuje się, że lista cyklonów tropikalnych jest dłuższa, niż się wszystkim wydawało.

Tungurahua pluje na 2 kilometry

Po raz kolejny w tym roku wzmogła się aktywność ekwadorskiego wulkanu Tungurahua. Materiał piroklastyczny jest wyrzucany na odległość dwóch kilometrów. Nad kraterem unosi się gruba warstwa czarno-szarego pyłu.

"Na ulice spadł deszcz szkła i gruzu"

Wiatr, wiejący niekiedy z siłą huraganu, szalał w niedzielę nad kanadyjską prowincją Alberta. Powalił drzewa, uszkodził wiele budynków, pomógł rozprzestrzenić się co najmniej jednemu wielkiemu pożarowi, a także sprawił, że w powietrzu unosiło się szkło i gruz.

Powódź w Australii. 7-latek porwany przez wodę

Alarm powodziowy w północno-zachodniej Australii. Pod wodą znalazło się kilka miejscowości położonych w Nowej Południowej Walii. Powódź zniszczyła setki lokalnych dróg i domów. 2 tysiące osób zostało ewakuowanych.