Świat

Świat

Wielorybnicy staranowali statek ekologów

Do poważnego zatargu doszło w środę między załogami japońskiego statku wielorybniczego i dwóch jednostek organizacji ochrony przyrody Sea Shepherd Conservation Society. Według relacji ekologów statek wielorybniczy staranował dwie łodzie SSCS na Oceanie Antarktycznym, a japońska straż przybrzeżna obrzuciła ich granatami hukowymi. Nikt nie został ranny.

100 tysięcy delfinów u wybrzeży Kalifornii

Olbrzymie, wręcz niewiarygodnie wielkie stado delfinów pokazało się w miniony czwartek u wybrzeży Kalifornii. Według naocznych świadków na przestrzeni wielu kilometrów pływało ok. 100 tys. tych zwierząt. Eksperci twierdzą, że nie bez przyczyny.

Dzikie konie opanowały Andaluzję

Zdziczałe konie opanowały Andaluzję. To skutki kryzysu gospodarczego w Hiszpanii. Właścicieli nie stać dłużej na ich utrzymanie, dlatego puszczają je wolno albo oddają na rzeź.

Największa rzeź słoni od dekady

Kłusownictwo, którego ofiarą padają słonie, jest na najwyższym poziomie od dziesięciu lat. Ponadto ilość przechwyconej kości słoniowej sięgnęła poziomu z 1989 roku, kiedy wprowadzono zakaz międzynarodowego handlu tym surowcem - alarmują eksperci.

NASA straciła kontakt z Międzynarodową Stacją Kosmiczną

Amerykańska agencja kosmiczna (NASA), straciła stały kontakt z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. - Nawiązujemy połączenie tylko sporadycznie - informował rzecznik prasowy NASA, Josh Byerly. Po trzech godzinach łączność przywrócono.

Naukowcy potwierdzają: to był meteoryt

Naukowcy z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego potwierdzają, że odłamki znalezione w pobliżu jeziora Czebarkuł w obwodzie czelabińskim mają cechy meteorytu. Badania wykazały, że to chondryt zawierający 10 proc. żelaza. Meteoryt ma dostać nazwę od miejsca, w którym go znaleziono.

W Rzymie zadrżały budynki, w Abruzzo panika

W sobotę późnym wieczorem ziemia zatrzęsła się w okolicach Rzymu. Trzęsienie miało siłę 4,8 stopnia w skali Richtera i wywołało panikę w regionie Abruzzo, który mocno ucierpiał, kiedy cztery lata temu na jego obszarze zadrżała ziemia.

Polowanie na obce gatunki na Florydzie

- Prawie 70 pytonów birmańskich złapano i zabito w Parku Narodowym Everglades na Florydzie. Polowanie na te niebezpieczne gady, które stanowią zagrożenie dla ekosystemu, trwało miesiąc - poinformowali w sobotę organizatorzy.

Znaleźli odłamki meteorytu? Rosjanie badają tajemnicze grudki

Prowadzone przez rosyjskie służby pomiary niewielkich odłamków wyłowionych z zamarzniętego jeziora leżącego ok. 40 km od Czelabińska przyciągają coraz więcej gapiów. To teren uważany za miejsce upadku meteorytu, który przeleciał w piątek rano nad Czelabińskiem. Według wstępnych obliczeń NASA, miał on 17 metrów średnicy, a jego eksplozja miała siłę 500 kiloton.

Prawie 1,2 tys. rannych. Tysiące uszkodzonych budynków

Do prawie 1200 wzrosła liczba rannych po uderzeniu meteorytu nad Uralem - podało rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Jak poinformował gubernator Rejonu Czelabińskiego cytowany przez "Russia Today" uszkodzonych zostało prawie trzy tysiące budynków, w tym 34 placówki medyczne i 361 szkół i przedszkoli.

"Podmuch był taki, że zabujało ciężarówkami "

- Zauważyłem wielką smugę ognia przechodzącą w biały dym. Podmuch był taki, że zabujało ciężarówkami - relacjonował dla TVN24 polski kierowca, który był w Czelabińsku w momencie eksplozji meteoru. Inni świadkowie zdarzenia opowiadali, że w mieście wybuchła panika.

Meteor wybuchł rano nad Uralem

Rosyjskie i kazachskie służby szukają pozostałości meteorytu, który wcześnie rano rozpadł się nad Uralem. Według informacji ministerstwa obrony, żołnierze badają 6-metrowy krater.

Asteroida niemal otrze się o Ziemię. Przetnie orbity satelitów

Już tylko godziny dzielą nas od jednego z najciekawszych astronomicznych zjawisk epoki nowożytnej. O 20.25 naszego czasu planetoida 2012 DA14, o średnicy 45 metrów, znajdzie się 34 100 km od centrum Ziemi. Będzie to najbliższy przelot planetoidy od lat 90. XX wieku. Transmisja od godz. 20.00 w tvn24.pl. Telewizja TVN24 rozpocznie o tej samej godzinie program specjalny poświęcony przelotowi asteroidy.

Gigantyczny zielony supermózg jest z nami od milionów lat

Morze to gigantyczny supermózg. Żyją w nim miliardy drobnych organizmów, które w chwili zagrożenia tworzą jedność i działają jak jeden organizm. Skomplikowane współzależności odkryli naukowcy badający wody u wybrzeży Kalifornii.

Arktyka nie dość, że latem topnieje, to jeszcze jesienią nie chce przyrastać

Nie dość, że w 2012 r. poziom lodu arktycznego był rekordowo niski, to jeszcze okazuje się, że nawet w miesiącach, kiedy jest chłodno i pokrywa lodowa powinna przyrastać, proces nie następuje dostatecznie szybko. W związku z tym Arktyka kurczy się, donosi Europejska Agencja Kosmiczna, dysponująca najnowszymi danymi z tamtej części świata.

Przez śnieg runął dach w Czarnobylu

Nadmiar śniegu zniszczył maszynownię przy czwartym reaktorze siłowni jądrowej w Czarnobylu. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa - poinformowała Państwowa Inspekcja Regulacji Atomowej Ukrainy. Jednocześnie zapewnia, że poziom promieniowania nie uległ zmianie.

Węgrzy odkopują drogi. Śnieg w Europie Środkowej osłabł

Stabilizuje się sytuacja po silnych opadach śniegu, jakie nawiedziły Europę Środkową. W środę z największymi utrudnieniami walczyły Węgry w regionach przy północnych granicach tego kraju ze względu na śnieg nieprzejezdna była część dróg. Ze względu na warunki opóźnione były niektóre połączenia na wiedeńskim lotnisku.

Sandy nie był huraganem. Część Amerykanów nie dostanie odszkodowań

Nie tylko podsumowanie dotychczasowych strat, ale też kolejne uderzenie po kieszenie poszkodowanych niesie najnowszy raport dotyczący huraganu Sandy z jesieni ubiegłego roku. Amerykańscy synoptycy ustalili, że wkraczając na ląd cyklon nie miał już statusu huraganu. Mimo tego, był on drugim najbardziej kosztownym w historii USA.

Powódź niszczy i "odbiera chęć do życia"

Trwa pora deszczowa w Boliwii. Związane z nią niedzielne i poniedziałkowe powodzie zniszczyły stołeczne La Paz, a rolników z południa kraju "pozbawiły chęci do życia". Od listopada w wyniku podtopień zmarło już 18 osób.

Rekiny najczęściej atakują Amerykanów

W ubiegłym roku u wybrzeży USA rekiny 53 razy atakowały ludzi. To najwyższa liczba od dekady. W innych częściach świata nie zanotowano podobnego wzrostu - wynika z raportu Uniwersytetu Florydy. Łącznie doszło do 118 ataków na ludzi na całym świecie.

Wszelkie mokre plagi spadły na Wenecję. Przybrała woda, spadł śnieg

Od poniedziałku we Włoszech pada śnieg lub śnieg z deszczem, kraj do wtorkowego wieczora będzie znajdował się w stanie podwyższonej gotowości. Przez opady poziom wody w Adriatyku w okolicach Wenecji mocno wzrósł. Mieszkańcy i turyści muszą brodzić w wodzie pełnej brył lodu.