Świat

Świat

Ziemia drży już piąty dzień. Duże straty we Włoszech

W północnych Włoszech znów mocno zatrzęsła się ziemia. W nocy ze środy na czwartek odnotowano wstrząsy wtórne o sile 4,3 st. R. Mieszkańcy regionu od kilku nocy śpią na ulicach bojąc się o swoje życie. Dotychczasowe straty po niedzielnym trzęsieniem ziemi władze szacują na co najmniej 250 mln euro.

Rzeź słoni trwa na granicy parku narodowego

Około 5 tysięcy słoni zabili w ciągu ostatnich 5 lat kłusownicy w otulinie Parku Narodowego Nouabale Ndoki w Republice Konga - alarmuje organizacja ochrony przyrody Wildlife Conservation Society. Problem jest globalny - 2011 rok został uznany za najbardziej krwawy od czasu wprowadzenia zakazu handlu kością słoniową.

Zabytkowa fabryka przejechała 60 metrów

Dwudniowa podróż 122-letniej szwajcarskiej fabryki dobiegła końca. W środę ważący 6200 ton zabytek, jeden z symboli Zurychu, znalazł się w miejscu, do którego miał trafić - na teren położony 60 m na zachód od swojej dotychczasowej lokalizacji. Fabrykę uratowano w ten sposób przed rozbiórką.

Pierwszy w tym sezonie huragan na Pacyfiku?

Na obszarze Oceanu Spokojnego zaobserwowano już drugą w tym roku burzę tropikalną. Według ekspertów, cyklon może stać się pierwszym w tym sezonie huraganem na wschodnim Pacyfiku.

Woda sięga niemal 30 metrów. Padł rekord

Rio Negro, największy lewy dopływ Amazonki, przekroczył we wtorek swój rekordowy poziom. Sięgająca niemal 30 metrów woda zalewa Manaus, miasto u ujścia do najdłuższej rzeki świata. Mieszkańcy zamiast po chodnikach, chodzą po workach wypełnionych piaskiem.

Tłok na Mount Everest. 200 osób na weekend

Zdobycie najwyższego szczytu świata wydaje się wyzwaniem, które podejmują tylko nieliczni. Okazuje się jednak, że wyprawiają się na niego całe tłumy. Według nepalskich władz w najbliższy weekend wspinać ma się około 200 osób.

Oberwanie chmury w Chinach. Spadło 100 litrów wody na metr

100 litrów wody na metr kwadratowy spadło we wtorek w południowej części Chin. Ten region kraju od początku tygodnia dręczą intensywne burze z silnym wiatrem i wysoką sumą opadów. W wielu miejscach drogi są nieprzejezdne, a mieszkańcy odcięci od świata.

Problem Bagdadu z nadmiarem piasku

Potężna burza piaskowa przeszła we wtorek przez Bagdad. Unoszący się w powietrzu duszący pył atakował oskrzela i płuca. Dziesiątki Irakijczyków trafiły na oddziały intensywnej terapii.

Dwieście metrów straty do lidera

Można już wjechać na najwyższą wieżę i drugi najwyższy budynek na świecie. We wtorkowy deszczowy poranek nastąpiło uroczyste otwarcie Tokyo Skytree, w którym uczestniczyło osiem tysięcy Japończyków chcących wjechać na wysokość 634 m ultraszybkimi windami.

Panika w Sofii. Mieszkańcy usiłowali uciec z miasta

Wstrząs o sile 5,8 stopni w skali Richtera miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek w zachodniej Bułgarii. - Bułgarzy spanikowali - mówi Adam Malinowski, Polak mieszkający w Sofii. Minister spraw wewnętrznych Cwetan Cwetanow zaznaczył, że nie ma ofiar, duże są jednak straty materialne.

Dziś czwarte podejście do prywatnego lotu w kosmos

Falcon 9 z kapsułą transportową Dragon jest gotowa do startu. To już czwarta próba wysłania prywatnej rakiety firmy SpaceX w kosmos. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, statek dostarczy zapasy żywności na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

45 ton gradu wywozili ciężarówkami

Lodowe kule, błyskawice i ulewne deszcze przeszły nad Nadrenią Północą-Westfalią w niedzielę wieczorem. Najsilniejsze burze zanotowano nad Dolnym Renem, w Düsseldorfie i Eifel. Wciąż trwa usuwanie szkód.

Kraj Basków na celowniku niżu

Niż, który Polsce przyniósł Polsce masy ciepłego powietrza, spowodował załamanie pogody w hiszpańskim Kraju Basków. Władze ogłosiły alarm po tym jak synoptycy zapowiedzieli na poniedziałek silny wiatr - w porywach do 100 km/h - i fale o wysokości do czterech metrów. Zła pogoda najbardziej daje się we znaki mieszkańcom wybrzeża.

Gwiazdy filmu w strugach deszczu

Czerwony dywan spływający wodą, asystenci podbiegający do gwiazd z parasolami, wiatr szarpiący wypracowane fryzury - uczestnikom 65. Festiwalu Filmowego w Cannes w niedzielę nie sprzyjała pogoda. Słynny kurort na Lazurowym Wybrzeżu nawiedziły ulewne deszcze. Silne opady dały się we znaki w innym śródziemnomorskim mieście - Barcelonie.

Polacy weszli do wnętrza lodowca

"Mimo, iż nie jest to najbezpieczniejsze zajęcie, wiąże się z możliwością zobaczenia przepięknych form i struktur lodu" - pisze o eksplorowaniu wnętrza lodowca Werenskioldbreen Tomasz Wawrzyniak z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Naukowcy mogli tam podziwiać wydrążone przez wodę jaskinie, korytarze i studnie, a nawet lodowe żyrandole.

Ofiary trzęsienia zostaną bez odszkodowań?

Poszkodowani w niedzielnym trzęsieniu ziemi w regionie Emilia-Romania we Włoszech mogą nie dostać odszkodowania od państwa. Trzy dni przed kataklizmem weszły w życie przepisy, które zlikwidowały taką formę pomocy państwa. Tymczasem straty są ogromne - zarówno wśród osób prywatnych, jak i w mieniu publicznym. Zniszczonych jest wiele zabytków. Wstrząsy zabiły siedem osób.

Miliony oglądały "złoty pierścień" na niebie

Dziesiątki milionów ludzi wyposażonych w specjalne filtry i aparaty fotograficzne obserwowały rzadkie obrączkowe zaćmienia słońca. Można je było podziwiać od Chin przez Wietnam, Tajwan i Japonię po Teksas w USA. W Azji obserwatorzy zgromadzili się tuż przed poniedziałkowym świtem, natomiast mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, znajdujących się za Międzynarodową Linią Zmiany Daty, "pierścień ognia" obejrzeli... na dobranoc w niedzielę.

Stan wyjątkowy we Włoszech. Premier wraca do kraju

Premier Włoch Mario Monti skraca swój pobyt w USA i wraca do kraju po silnym trzęsieniu ziemi w północnych Włoszech. W kraju wprowadzono też stan wyjątkowy. Ziemia pierwszy raz zadrżała po godz. 4 nad ranem, a wstrząsy powtarzały się przez prawie cały dzień. Wiele budynków zostało zniszczonych lub uszkodzonych, zginęło siedem osób, a 3 tys. jest bez dachu nad głową.

"To było najdłuższe 20 sekund mojego życia"

- To było najdłuższe 20 sekund w moim życiu - powiedział Piotr Przyjemski, Polak mieszkający w miejscowości oddalonej o 70 km od epicentrum trzęsienia ziemi o sile 5,9 st. w skali Richtera w północnych Włoszech. Przez cały dzień w regionie dochodziło do kolejnych wstrząsów. Mężczyzna na antenie TVN24 opowiadał o tym, jak wygląda niedziela po trzęsieniu.

Rzeki przybrały 1,5 m. Nie żyje 19 osób

Gwałtowna powódź po nagłej ulewie zabrała życie 19 Afgańczyków. Wciąż poszukiwanych jest ok. 60 osób. Jak podają władze, na północy kraju zniszczone zostały setki domów.

Cudem przepłynął nad rafą koralową

Drobnicowiec pod banderą Hongkongu o włos uniknął uderzenia w Wielką Rafę Koralową niedaleko wybrzeża Australii w niedzielny poranek. Statek z powodu awarii silnika od piątku dryfował w kierunku rafy. Na szczęście nie doszło do katastrofy ekologicznej.

40-stopniowe upały zabiły już 40 osób

Fala upałów w Indiach, najsilniej odczuwalna w północno-wschodnich rejonach kraju, zbiera śmiertelna żniwo. Według nieoficjalnych danych, przytaczanych przez media, na skutek wysokich temperatur zmarło już 41 osób. Jednak indyjski rząd potwierdził tylko dwa zgony.

Wypluwa lawę na 400 metrów w górę

Władze Gwatemali w pogotowiu. Od soboty uaktywnił się owiany złą sławą wulkan Fuego. Wyrzuca w powietrze gejzery lawy i popiół. Zamknięto przebiegającą w pobliżu autostradę, bo istnieje zagrożenie, że jęzory ognia wedrą się na jezdnię.

73-latka po raz drugi najstarszą kobietą na Mount Everest

73-letnia Japonka po raz drugi zdobyła Mount Everest, stając się najstarszą kobietą na świecie, która tego dokonała. Tamae Watanabe pobiła w ten sposób swój własny rekord sprzed 10 lat. W tym roku wspinała się po tybetańskiej stronie góry.

Grad gęsty jak burza śnieżna

Lodowe kule wielkości ziaren grochu spadły na Georgię w Stanach Zjednoczonych. Według relacji świadków momentami grad był tak gęsty, że przypominał burze śnieżną. Nawałnice wywracały też drzewa w stolicy stanu - Atlancie.

W 45 dni sprawdzą wpływ burz na gazy cieplarniane

Niezwykle ważną misję badawczą rozpoczęli we wtorek amerykańscy naukowcy. Przez 45 dni będą przyglądać się, w jaki sposób burze i towarzyszące im błyskawice wpływają na stan ozonu - gazu cieplarnianego odpowiadającego m.in. za zmiany ziemskiego klimatu. Ich obserwacje pomogą ponadto ulepszyć system ostrzegania przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Bawoły przed upałem uciekają do wody

Stada bawołów chłodzących się w błotnistych wodach i oddający się drzemce w cieniu drzew Hindusi, ich właściciele. Takie obrazki, doskonale obrazujące skalę gorąca, z jaką muszą się zmagać mieszkańcy południowoazjatyckiego kraju, obiegły w czwartek świat.

I Japończycy komercjalizują loty w kosmos

Japończycy poczynili pierwszy ważny krok w dziedzinie komercjalizacji lotów kosmicznych. Należąca do nich rakieta H-IIA, mająca na pokładzie kilka satelit, w tym - bezprecedensowo - sondę południowokoreańską, wystartowała w piątek w przestrzeń kosmiczną.

Raj na ziemi ukryty pośród białych klifów

Rajska plaża, którą osłaniają wapienne klify zwieńczone soczystozieloną roślinnością. Do takiego miejsca trafiła Reporterka 24, która podzieliła się z nami zdjęciami i wrażeniami z pobytu na greckiej wyspie Leukada.