Świat

Świat

Tegoroczne lato wykończyło Bałkany

Wyjątkowa susza, która dotknęła tego lata Bałkany, spowodowała straty w rolnictwie szacowane na ponad miliard euro. Temperatura w Bośni wynosiła miejscami ponad 41 stopni C, co stanowi rekord od 120 lat. Praktycznie tego lata na Bałkanach nie było deszczu.

Isaac pustoszy Kubę. W poniedziałek uderzy we Florydę

Kuba w niczym nie przypomina dziś rajskiej wyspy Karaibów. Właśnie przechodzi nad nią burza tropikalna Isaac, która zdążyła już zabić kilka osób na Haiti. Żywioł z godziny na godzinę przybiera na sile, wkrótce może przekształcić się w huragan. W poniedziałek prawdopodobnie uderzy we Florydę.

Węgrzy ani myślą kończyć wakacje

Na Węgrzech jest tak pogodnie, że mało kto myśli o tym, iż wrzesień zbliża się wielkimi krokami. Mieszkańcy tego środkowoeuropejskiego kraju weekend spędzają m.in. nad Balatonem, uciekając do wody przed 35-stopniowym upałem.

Szukają śladów legendarnego żeglarza. Marynarze skazani na kanibalizm?

Poszukiwań legendarnego XIX-wiecznego żeglarza sir Johna Franklina i jego 128-osobowej załogi ciąg dalszy. Kanadyjski rząd zadecydował o prowadzeniu dalszych badań w celu odnalezienia tej nieszczęśliwej polarnej ekspedycji. Według relacji Eskimosów wśród marynarzy dochodziło do kanibalizmu.

Popłoch we Włoszech: zagrożone trufle i kasztany

Po ponad dwóch miesiącach rekordowych upałów susza we Włoszech coraz bardziej daje się we znaki. W niektórych rejonach zaczyna brakować wody w wodociągach i jest ona racjonowana. Rezultaty suszy to dziesiątki pożarów wybuchających każdego dnia w całym kraju, wielomilionowe straty w rolnictwie i wzrost cen żywności.

Pożary trawią lasy Toskanii

Włosi zmagają się z falą upałów. Wysokie temperatury sprzyjają pożarom, które gnębią mieszkańców Półwyspu Apenińskiego.

Dunaj wysycha. Poziom wody spadł do metra

Długotrwała susza spowodowała drastyczne obniżenie poziomu wód Dunaju. Żegluga na bułgarskim odcinku rzeki jest praktycznie wstrzymana. Upały i susza sprzyjają też licznym pożarom lasów.

W Bośni nigdy nie było tak gorąco

Władze Bośni i Hercegowiny ogłosiły w czwartek w całym kraju najwyższy stopień alarmu przed upałami z powodu ekstremalnych temperatur. Tegoroczne lato jest najcieplejsze od co najmniej 120 lat - podał krajowy instytut meteorologiczny.

23-metrowe płomienie suną na miasteczko

Północną Kalifornię trawi wielki pożar, który zdążył już pochłonąć kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i prawie 10 tys. hektarów ziem. Szalejący od soboty żywioł ma obecnie na celowniku miejscowość położoną na skraju jednego z parków narodowych.

Radioaktywne ryby w Japonii

Ryby napromieniowane aż 258 razy bardziej niż wynosi ustalona dla produktów żywnościowych w Japonii norma znaleziono w wodach nieopodal elektrowni jądrowej Fukushima. Ryby "nałykały się" radioaktywnego cezu wraz z mułem, kiedy próbowały zjeść krewetki - uważają badacze.

Ogień zagraża monastyrowi z X w.

Bułgaria zmaga się z plagą pożarów. Jeden z nich, szalejący na południowym-zachodzie kraju, zagraża słynnemu, założonemu w X w. Monastyrowi Rylskiemu.

W Moskwie najchłodniej od 36 lat

Stolica Rosji powoli szykuje się na nadejście zimy. Wtorek był tam najzimniejszym dniem sierpnia od 36 lat. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokazały tylko 15 st. C, a wieczorem spadły do 5 st. C.

Powódź wraca do Kraju Krasnodarskiego

Cztery osoby zginęły w powodzi, która nawiedziła Kraj Krasnodarski w południowej Rosji. Półtora tysiąca mieszkańców musiało opuścić swoje domy. W ostatnim miesiącu, w tym samym rejonie, gwałtowne wylewy rzeki spowodowały śmierć 171 osób.

Wyjątkowo upalny koniec sierpnia. Południe Francji: 40 st. C w cieniu

Francuzi zdezorientowani tegorocznym latem. Upały, które zazwyczaj pojawiają się między 15 lipca a 15 sierpnia przyszły z opóźnieniem. Wartości powyżej 30 st. C zanotowano na przeważającym obszarze Francji dopiero po tym terminie. Fala gorąca zaatakowała z opóźnieniem i to ze zdwojoną siłą. W 33 departamentach obowiązuje pogodowy alert.

Curiosity nie czuje wiatru

Pierwsza usterka łazika Curiosity, który dwa tygodnie temu wylądował na Czerwonej Planecie. Nie działa większość jego czujników wiatru. Agencja kosmiczna NASA, która dowodzi marsjańską misją łazika, jest rozczarowana, bo do tej pory wszystko szło zgodnie z planem.

We Włoszech piekielnie gorąco przez Lucyfera

Lucyfer - siódmy w tym sezonie antycyklon, przynosi Włochom piekielne upały. W ośmiu miastach kraju obowiązuje najwyższy pogodowy alert. Ta liczba w kolejnych dniach będzie rosnąć, ostrzegają meteorolodzy. Ochłody nie przynoszą ani wody Morza Tyrreńskiego, ani Adriatyku.

Ogień trawi rajskie zakątki Europy. Andros podpalili turyści?

Znaczne tereny Hiszpanii, Grecji i Włoch stoją w ogniu. Żywiołowi sprzyja utrzymująca się od wielu tygodni wysoka temperatura. Władze nie wykluczają, że w niektórych przypadkach może dochodzić do celowych podpaleń. W Grecji do śledztwa we wtorek włączyły się służby specjalne. Istnieje podejrzenie, że ogień na wyspie Andros został celowo zaprószony przez dwoje turystów.

Susza paraliżuje transport w USA

Susza gnębi większą część Stanów Zjednoczonych. Nie tylko farmerzy odczuwają jej skutki. Na Missisipi od dawna nie było tak niskiego poziomu wody. Z tego właśnie powodu na rzece utknęły 93 barki.

Z Tembinem przyjdzie wiatr o prędkości 270 km/h

Po raz piąty w ciągu zaledwie trzech tygodni nad wschodnie Chiny nadciągnie niebezpieczny tajfun. Prędkość towarzyszącego mu wiatru może sięgać w porywach nawet 270 km/h - ostrzega amerykańskie Joint Typhoon Warning Center. Póki co cyklon tropikalny szaleje na oceanie nieopodal Filipin.

Absolutny rekord w Czechach: 40,4 st. C!

Nie tylko Polska, nie tylko południowcy - także Czesi zmagają się niezwykłymi upałami. Tak niezwykłymi, że pod Pragą padł absolutny rekord ciepła: termometry w Dobrzichovicach pokazały aż 40,4 st. C w cieniu!

W Korei Północnej nadal leje. Stołeczny Pjongjang zalany

Od piątku powódź zalewa Koreę Północną. W jej wyniku szczególnie mocno ucierpiał stołeczny Pjongjang (Phenian). Z miasta, a także z dwóch innych prowincji ewakuowano około 600 osób, którym powódź zatopiła domy. Jak informowali lokalni meteorolodzy, miejscami spadło nawet 200 litrów wody na metr kwadratowy.

Włosi, Hiszpanie, Francuzi dręczeni upałem

Południe Europy zmaga się z ekstremalnym gorącem. W wielu miejscach temperatura sięga 40 st. Celsjusza, co jest skrajnie niebezpieczne dla miejscowych i turystów. Ze względu na tak trudne warunki pogodowe władze Włoch, Hiszpanii i Francji wydają stosowne ostrzeżenia.

10 tys. ludzi w jednym basenie. Odrobina ochłody w Chinach

Chiny mają własne "Morze Martwe". Tak właśnie nazywany jest niezwykle popularny basen ze słoną wodą w dystrykcie Daying w środkowo-zachodniej prowincji Syczuan. W tym roku, jak zakładają właściciele, odwiedzi go ponad milion turystów. Jak świetnie tam się bawią, możecie zobaczyć na powyższej fotografii...