Świat

Świat

Mieszkańcowi stanu Minnesota (USA) udało się nagrać moment tworzenia się tornada. "Lej miał kilkaset metrów szerokości, ale nie był w pełni skondensowany" - powiedział później łowca burz, który śledził trąbę powietrzną.

W Egipcie i Izraelu pogoda nieprzyjemnie doświadczyła przyzwyczajonym do wysokich temperatur i suchych dni mieszkańcom tego regionu. Ulewne deszcze zalały główną drogą wzdłuż Morza Martwego. W Egipcie pojawiły się nawet opady śniegu, które zniszczyły uprawy arbuzów i melonów.

Wiosenne ulewy nad Morzem Śródziemny doprowadziły do powodzi na pustyni. Pomiary wykonane 8 maja wykazały opad rzędu 22-35 l/mkw. w centralnej części Izraela. W Tel Awiwie kilka dróg znalazło się pod wodą, a lokalne stacje telewizyjne pokazywały powodzie tworzące się w regionie pustyni Negew.

Seria silnych wstrząsów wtórnych nawiedziła prowincję Chiang Rai na północy Tajlandii. To następstwo poniedziałkowego trzęsienia ziemi w tym rejonie, które miało siłę 6,3 w skali Richtera. Ci z mieszkańców, którzy nie stracili domów, ze względu na powtarzające się drgania ziemi boją się w nich dłużej przebywać.

Dzikie słonie stratowały wioskę we wschodnich Indiach. Zginęły co najmniej dwie osoby, a kilkanaście zostało rannych. To nie pierwszy taki wypadek, mieszkańcy nie mogą się doprosić żadnej pomocy ze strony władz.

Władze Afganistanu zakończyły akcję poszukiwawczą w miejscowości Hobo Barik (północno-wschodnia część kraju), zniszczonej przez lawinę błotną. - Dalsze poszukiwania pozbawione są sensu, gdyż nie ma szans na odnalezienie żywych ludzi - oświadczył w sobotę wiceprezydent Karim Chalili.

Co najmniej 350 osób zginęło po przejściu lawiny błotnej, która w piątek zmiotła z powierzchni ziemi całą wieś w prowincji Badachszan w północno-wschodnim Afganistanie - poinformowała ONZ. Miejscowe władze uznają ponad 2000 osób za zaginione. Cały czas trwa akcja ratunkowa, jednak utrudnia ją brak podstawowego sprzętu.

Ulewne deszcze, które spadły w stanie New Jersey i okolicy Nowego Jorku spowodowały powodzie. Wiele dróg zostało zamkniętych. Ucierpiała również komunikacja kolejowa i lotniczna. Liczne samochody zostały uwięzione pod wodą, a domy podmyte. Ekipy ratowicznie, by pomóc poszkodowanym musiały korzystać z łodzi i kajaków.