Świat

Świat

Spora część iglastych gałązek, wykorzystywanych do przystrajania grobów przed dniem Wszystkich Świętych, została nielegalnie wycięta w lesie - informują śląscy leśnicy, którzy tropią sprawców takich wykroczeń przed cmentarzami i wnioskują o ukaranie winnych.

18-letniego studenta wydobyto w środę spod gruzów kilkupiętrowego budynku mieszkalnego w mieście Ercis na wschodzie Turcji, gdzie w niedzielę doszło do silnego trzęsienia ziemi - podała turecka agencja Anatolia. Eyup Erdem został uratowany po 61 godzinach.

Portugalię oraz Hiszpanię po raz pierwszy w tym roku zaatakowała zima. Najdotkliwiej odczuli to mieszkańcy portugalskiego regionu Serra da Estrela oraz hiszpańskiej Galicji i Ankary.

Nawet 20 mln ton odpadków - pozostałości po marcowej fali tsunami w Japonii, kieruje się ku zachodniemu wybrzeżu USA i wyspom w tym regionie Pacyfiku. Do wysp Midway śmieci dotrą już tej zimy.

Na dno morza ma zostać wysłany robot, aby zebrać jak najwięcej informacji o zasoleniu i temperaturze wody po ostatnich wybuchach podwodnego wulkanu u wybrzeży kanaryjskiej wyspy El Hierro.

10-letniego chłopca wydobyto we wtorek spod gruzów w mieście Wan. Chłopiec był uwięziony przez ponad 54 godziny. Po trzęsieniu ziemi pozbawieni dachu nad głową mieszkańcy przygotowują się na spędzenie kolejnej nocy na zimnie.

Po raz pierwszy w historii wszystkie służby miejskie w Rzymie zostały postawione w stan alarmu z powodu zapowiadanych przez meteorologów na środę nawałnic. Pogoda we Włoszech wciąż utrudnia życie mieszkańcom. Po ulewach powstają osuwiska, blokujące ruch na autostradach.

Wstrząsy wtórne o sile 5,4 stopnia w skali Richtera zanotowano we wtorek we wschodniej prowincji Wan, gdzie trwa akcja ratunkowa po niedzielnym trzęsieniu ziemi. Na razie nie ma informacji o skutkach wtorkowego wstrząsu.

Trzy północne dystrykty stolicy Tajlandii we wtorek częściowo znalazły się pod wodą, w tym lotnisko Don Muang, drugie co do wielkości w kraju. Władze Bangkoku zaapelowały do mieszkańców najgęściej zaludnionych obszarów o przygotowanie się na nadejście fali powodziowej. Armia zaangażowana jest w ochronę pozostałych części stolicy przed wodą.

Dublin wciąż mierzy się ze skutkami ulewnie padającego deszczu, który w poniedziałek wywołał liczne uszkodzenia i podtopienia, a także spowodował śmierć dwóch osób. Władze wciąż szacują straty.

46 godzin pod trzęsieniu ziemi, z gruzów zawalonego domu wyciągnięto 14-dniowe niemowlę. Ratownicy wyjęli dziecko z rąk zakleszczonej pod zwałami betonu matki. Kobietę udało się wydobyć kilka godzin później. Wcześniej media donosiły o innych cudownie ocalonych. 9-letnia Sifa i 18-letni Mesut spędzili w ruinach ponad 30 godzin, zanim zostali wydobyci przez służby ratunkowe.

Silne poniedziałkowe opady deszczu spowodowały podtopienia w południowo-zachodniej Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Niebezpieczny front idzie teraz na Szkocję.

Intensywne opady deszczu doprowadziły w poniedziałek do poważnych problemów komunikacyjnych w Dublinie. Wiele ulic jest zalanych, a kierowcy mają duże kłopoty z prowadzeniem aut. Zdjęcia i filmy zalanych ulic w stolicy Irlandii otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tropikalny sztorm Rina najprawdopodobniej stanie się we wtorek huraganem i wywoła obfite deszcze w Ameryce Środkowej i Meksyku. Później, zgodnie z przewidywaniami synoptyków, uderzy w wybrzeża tych regionów - poinformowała amerykańska agencja National Hurricane Center.

Na terenie Portugalii trwa usuwanie strat spowodowanych przez nawałnice, które przeszły w nocy z niedzieli na poniedziałek. Z powodu działalności porywistych wiatrów rannych zostało kilkanaście osób. Jedna z nich bardzo ciężko.

W poniedziałek w Katoombie, miejscowości położonej 110 kilometrów na zachód od Sydney, wybuchły pożar lasu. Ogień wtargnął na tereny mieszkalne, zmuszając do ewakuacji mieszkańców. Ze względów bezpieczeństwa, zamknięto też popularną wśród turystów kolejkę The Scenic Skyway. Ponad 100 strażaków walczy z żywiołem.

Wezuwiusz to jedyny czynny wulkan w Europie znajdujący się na stałym lądzie. W starożytności jego okolice słynęły tylko z doskonałych winnic. Teraz słyną nie tylko z wybornego trunku, ale i z mrocznej przeszłości. Reporterka 24 przysłała nam zdjęcia ze swojej podróży do Neapolu.