Świat

Świat

Chorwaci zasypani. Zima wróciła w maju

Chorwaci walczą z rzadko spotykanym o tej porze roku atakiem zimy. Północną część kraju nawiedziły obfite opady śniegu. W górzystym rejonie Gorski Kotar doszło do paraliżu komunikacyjnego. Bezradne były nawet pługosolarki.

W Niemczech 10 centymetrów śniegu

Środek maja, a w Niemczech tyle śniegu, co w grudniu. Nad południowe landy spłynęła masa chłodnego i wilgotnego powietrza, która przyniosła intensywne opady białego puchu. Miejscami jego grubość sięga 10 cm.

Europejscy przewoźnicy lecą w dół. Wyjątkowo dobrze wypada LOT

- Na straty rzędu 600 milionów dolarów będą w tym roku narażone europejskie linie lotnicze - zapowiedział szef Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Tony Tyler. Dodał też optymistycznie, że Polskie Linie Lotnicze LOT poprawiają swoje wyniki finansowe i przewożą więcej pasażerów.

Żarłoczne chmury natarły na miasteczko

Wygłodniałe stado... chmur dosłownie rzuciło się na górę Lushan i położone u jej podnóża miasteczko w prowincji Jiangxi we wschodnich Chinach. We wtorkowy poranek ten "atak" mieli okazję podziwiać turyści.

Ponad pół setki ofiar niespotykanych nawałnic

Już 54 ofiary śmiertelne mają na swoim koncie nawałnice, które od zeszłego tygodnia przechodzą nad chińską prowincją Gansu - podały w poniedziałek lokalne władze. Łącznie, za sprawą ulew i gradobić, ucierpiało prawie 80 proc. mieszkańców jednego z tamtejszych dystryktów - Minxian.

Przeżył dwie doby na morzu dryfując na strzępach łodzi

24-letni rybak spędził dwa dni i dwie noce na pełnym morzu kurczowo trzymając się strzępów kutra rybackiego. Uratowała go meksykańska marynarka wojenna, po tym, jak został wypatrzony przez przepływający w pobliżu przypadkowy statek.

Ruszył sezon na cyklony tropikalne. Zadebiutowała Aletta

We wtorek oficjalnie rozpoczął się tegoroczny sezon cyklonów tropikalnych na wschodnim Pacyfiku. Wtedy to tropikalna depresja, która narodziła się nad oceanem w poniedziałek, przybrała na sile i stała się cyklonem. Otrzymała imię Aletta.

Żółta Rzeka krystalicznie czysta. Ściąga tłumy

Żółta Rzeka (Huang He) przyciąga w maju wyjątkowo dużo turystów. A to dlatego, że o tej porze roku jest najczystsza. Głównym miejscem widokowym liczącej ponad 5 tys. kilometrów rzeki jest wodospad Hukou.

Sojuz poświęcony i gotowy do startu

Wcześnie rano Sojuz TMA-04M zawiezie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) trzech nowych astronautów. Start rakiety miał półtoramiesięczne opóźnienie z przyczyn technicznych. Eksperci mają nadzieję, że tym razem obejdzie się bez niespodzianek. Po ostatnich testach nie wykryto żadnych błędów.

Elektrometeory na niebie nad Hornsundem

Fotometeory i elektrometeory - to nie nazwy obiektów z kosmosu, które mogą spaść na Ziemię. Chodzi o zjawiska atmosferyczne inne niż chmury. O tym, co powstaje z gry światła w kroplach wody i kryształkach lodu na niebie, opowiadają naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie. Opowieść dopełniają zjawiskowe zdjęcia.

Na Kanarach lato. Żar z nieba i inwazja meduz

Hiszpańskie służby meteorologiczne wydały drugi, pomarańczowy alarm ostrzegający przed panującymi na Wyspach Kanaryjskich upałami. Temperatury na Lanzarote, Fuertaventurze i Gran Canarii mają w ciągu kilku najbliższych dni sięgać 38 st. C. Z powodu upałów zmarły już dwie osoby.

Antena nie wystarczy do rekordu

Zmiana konstrukcji iglicy drapacza chmur One WTC powoduje, że wbrew zapowiedziom nie będzie to najwyższy budynek w USA. Wyrasta w miejscu byłych wież WTC, a konstruktorzy mieli nadzieję, że przegoni dotychczasowego giganta Willis Tower w Chicago.

Postrach Meksyku pluje i hałasuje

Postrach Meksyku, wulkan Popocatepetl, w nocy z piątku na sobotę dał się we znaki mieszkańcom jednej z okolicznych miejscowości. Góra wyrzucała z siebie kłęby pyłu i rozżarzone skały, strasznie przy tym hałasując. Meksykanie obawiają się, że już najwyższy czas na jej erupcję.

Japończycy nakręcą film o Mazurach

Japończycy będą kręcić dokument o... Mazurach. Jak podkreślają autorzy filmu, o tym pięknym regionie usłyszeli po raz pierwszy, kiedy trafił do finału konkursu na nowych siedem cudów świata. Kiedy odwiedzili północny wschód Polski, dosłownie zakochali się w uroczyskach leśnych, nieskażonych działalnością człowieka.

W nawałnicach ucierpiało 360 tys. osób. 37 nie żyje

Gigantyczne nawałnice przechodzą od czwartku nad północnym zachodem Chin. Za ich sprawą ucierpiało jak dotąd prawie 360 tys., a zginęło 37 osób. Na pomoc poszkodowanym władze wysłały prawie 3 tys. przedstawicieli różnych służb.

Święta góra Japończyków pogrzebie okoliczne wioski?

Najwyższa góra Japonii, Fudżi, jest w niebezpieczeństwie - prawdopodobnie leży na liczącym sobie aż 30 km aktywnym uskoku, który może spowodować silne trzęsienie ziemi. Niewykluczone, że wstrząsy doprowadzą do osunięcia się skał i piachu, które zasypią osady u stóp Fudżi.

Tornado spustoszyło szkolne boisko

Osiem osób odniosło obrażenia, budynek oraz boisko szkoły średniej zostały poważnie uszkodzone, a 40 wagonów pociągu towarowego wykoleiło się, kiedy nad teksańskim miasteczkiem Weimar rozszalało się tornado. Przypisano mu pierwszy stopień w skali Fujity.

Susza odpuściła Anglikom. Częściowo

Długotrwała susza odpuściła Anglii - niestety tylko częściowo. Za sprawą rekordowo mokrego kwietnia, poziom wód w niektórych angielskich regionach wrócił do normy - podaje brytyjska Agencja Ochrony Środowiska.

Trąby wodne zatańczyły w Zatoce Meksykańskiej

Zapierające dech w piersiach trąby powietrzne tańczące nad wodą mogli obserwować Amerykanie z południowo-wschodnich stanów. W niektórych miejscach nad Zatoką Meksykańską na raz występowały trzy a nawet cztery wiry. To efekt ścierania się dwóch różnych mas powietrza w tamtym rejonie USA.

Burza gorsza od tsunami. 24 osoby zginęły w godzinę

24 ofiary śmiertelne, 33 osoby zaginione i co najmniej 40 rannych - to skutki trwającej zaledwie godzinę silnej burzy, która w czwartek przetoczyła się nad północno-zachodnią chińską prowincją Gansu. Odnotowano liczne zniszczenia budynków, dróg i upraw. Potężne deszcze nękają też środkowe i południowo-wschodnie Chiny.

Nie będzie końca świata. Czeka nas bakun

Amerykańscy archeolodzy odkryli fresk, który rzuca nowe światło na słynny kalendarz Majów, według badaczy zapowiadający koniec świata na 22 grudnia 2012 r. Ci, którzy zasugerowali się tą datą i przygotowywali na rychły koniec, mogą odetchnąć. Zdaniem badaczy, ten termin oznacza początek nowego cyklu dziejów, a Majowie wcale nie wierzyli w zagładę, lecz w nieskończoność.

Koniec spokoju na Morzu Arabskim

Grecki armator najwyraźniej chciał zaoszczędzić na ochronie, ponieważ na statku nie było uzbrojonych strażników. Tankowiec ze 135 tysiącami ton ropy naftowej został zaatakowany przez piratów z dwóch łódek rybackich na Morzu Arabskim, w odległości około 300 km na południe od wybrzeża Omanu.

Latem niedźwiedzie pożywiają się u ludzi

Zwykle unikają ludzkich siedzib, ale w okolicach stacji polarnej na Spitsbergenie można je spotkać dość często. Niedźwiedzie polarne pojawiały się tam średnio sto razu w roku. W tym roku naukowcy z polskiej ekspedycji na razie nie mieli aż tylu okazji, by obserwować te zwierzęta. "Może jeszcze nie wszystko stracone?" - liczą.

Hiszpanie nie będą jeść makaronu

Po wyjątkowo suchej zimie zbiory zbóż w Hiszpanii spadną o 15-20 procent. W Andaluzji, gdzie uprawia się pszenicę twardą używaną do wyrobu makaronów, opady deszczu były do końca kwietnia o połowę niższe niż wynosi norma.