Świat

Świat

Tajfun Nesat szaleje na południu Chin

Setki tysięcy ludzi musiały opuścić swoje domy, kiedy Nesat uderzył w południe Chin. Tajfun zdążył nawiedzić już Hong Kong, Specjalny Region Administracyjny Makau oraz prowincję Guangdong. Zmierza w kierunku Zatoki Tonkińskiej.

"Niebiański pałac" zawisł w kosmosie

Chiny umieściły w czwartek na orbicie wokółziemskiej eksperymentalny moduł stacji kosmicznej. Jest to pierwszy krok w realizacji programu, który uwieńczyć ma zbudowanie w latach 2020-22 trójmodułowej stacji orbitalnej, podobnej do funkcjonującej obecnie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

35 zabitych, kilkudziesięciu zaginionych

Według opublikowanego w czwartek prowizorycznego bilansu, po przejściu w środę nad Filipinami tajfunu Nesat, co najmniej 35 osób poniosło śmierć. Kilkadziesiąt uważa się natomiast za zaginione.

Filipiny. Jeden tydzień, dwa tajfuny?

Nalgae, systematycznie przybierająca na sile burza tropikalna, może stać się drugim tajfunem, który w ciągu tego tygodnia uderzy w Filipiny. Zagraża przede wszystkim zniszczonej przez Nesata wyspie Luzon.

Nesat zmierza do Chin i Wietnamu

Tajfun Nesat, ten sam, który nawiedził Filipiny na początku tygodnia i doszczętnie je spustoszył, zmierza właśnie w kierunku południa Chin i północy Wietnamu.

Roke odbiera Kanadyjczykom prąd

Deszcz i porywisty wiatr rozszalały się w poniedziałek i we wtorek na zachodnim wybrzeżu Kanady, powodując m.in. przerwy w dostawie prądu. Za ich nadciągnięcie odpowiada słabnący były tajfun Roke. Ten sam, który w ubiegłym tygodniu spustoszył Japonię.

Burza piaskowa zaskoczyła kierowców

We wtorek po południu przez Arizonę przeszła burza piaskowa, znacznie ograniczająca widoczność. Na drodze międzystanowej zderzyło się 7 samochodów, a 13 osób zostało rannych.

"Prezent od Boga" w ludzkich rękach

Jedna z gruzińskich legend mówi o tym, że kiedy Bóg stwarzał świat, przedstawiciele wszystkich narodów kłócili się zacięcie o to, jakie tereny będą zamieszkiwać. Gruzini, z natury weseli, nie brali udziału w kłótni i czekali, bawiąc się na łąkach, aż Bóg podejmie decyzję...

Piranie pogryzły setkę plażowiczów

W sobotę i w niedzielę na plaży położonej w pobliżu Barragem do Bezerro w Brazylii doszło do serii nieszczęśliwych wypadków. Ponad 100 relaksujących się w wodzie ludzi pogryzły piranie. Eksperci uważają, że doprowadził do tego nadmierny rozwój populacji ryb w zbiorniku.

Tysiące żółwi bezpiecznie dotarło do wody

Oficerowie marynarki wspólnie z dziećmi zgromadzili się na plaży w Salina Cruz w stanie Oaxaca w Meksyku, żeby wypuścić na wolność tysiące maleńkich żółwi oliwkowych zagrożonych wyginięciem.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna pojawiła się na południu Polski! To nietypowe zjawisko w naszych szerokościach geograficznych było widoczne m.in. w Górach Izerskich. Zjawisko może się powtórzyć w ciągu najbliższych dni, za względu na wzmożoną aktywność Słońca.

Małe pandy robią furorę. Uwielbia je nawet królowa

Mieszkańcy Madrytu zakochali się w czarno-białych, puchatych mieszkańcach tamtejszego zoo. Bliźnięta pandy wielkiej przebojem zdobywają serca odwiedzających ogród. To dzieci misiów Hua Zuiba i Bingxing - prezentu dla hiszpańskiej pary królewskiej

Nesat przybiera na sile. 100 tys. ewakuowanych

Nesat, szalejący nad Morzem Filipińskim tajfun, przybiera na sile. Nad lądem znajdzie się we wtorek, ale już teraz powoduje intensywne deszcze i silny wiatr, z powodu których zaginęło sześciu rybaków, a na Luzon, głównej filipińskiej wyspie, zarządzono ewakuację 100 tysięcy mieszkańców.

Monsun niszczy Indie. Zapora nie wytrzymała

Ulewne deszcze i wylewające rzeki tragicznie wpłynęły na codzienne życie mieszkańców położonego na wschodzie Indii stanu Bihar. Nieustannie zagraża im niebezpieczeństwo, a ich dobytek zatapia woda.

219 ofiar powodzi w Tajlandii i w Kambodży

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi, która trwa w Tajlandii od połowy lipca, wzrosła do 158. W ciągu ostatnich dwóch tygodni żywioł zabił również 61 obywateli Kambodży - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele władz obu krajów. Pod znakiem zapytania stoją tegoroczne zbiory ryżu.

Powódź w Turcji. Jedna ofiara, 250 ewakuowanych

Gwałtowne, prowadzące do powodzi opady deszczu, nawiedziły w sobotę północno-wschodnią prowincję Turcji, Rize. Lokalne władze podają, że zginęła co najmniej jedna osoba - mieszkanka miasta. 250 osób zostało ewakuowanych.

Wulkan stawia Kanary w stan gotowości

Przedstawiciele lokalnych władz należących do Hiszpanii Wysp Kanaryjskich ogłosili w weekend stan pogotowia na wypadek wybuchu wulkanu na Hierro - najmniejszej i najbardziej na południe wysuniętej wyspie archipelagu.

Szczątki satelity spadły do oceanu

Eksperci NASA, śledząc orbitę satelity UARS po jej ponownym wejściu w atmosferę, oszacowali, gdzie spadły jego odłamki. Według naukowców kosmiczne śmieci rozbiły się na Oceanie Spokojnym, z dala od wybrzeży.

Ophelia słabnie, rodzi się Philippe

Ophelia, piętnasta już tropikalna burza podczas tegorocznego sezonu huraganowego na Atlantyku, przesuwa się w kierunku Karaibów. Stopniowo słabnie, dlatego nie przewiduje się jej przemiany w huragan. Na oceanie uformowała się za to kolejna depresja, która szybko przerodziła się w burzę tropikalną o imieniu Philippe.

Kosmiczny złom już spadł?

Według ekspertów NASA 500 kilogramów resztek satelity UARS miało spaść na Ziemię w sobotę rano. Dopiero na kilka godzin przed uderzeniem kosmicznego złomu okazało się, że nie będą to Włochy, a Stany Zjednoczone, Kanada lub któryś z oceanów.

Sobota to dzień na spacery po plaży

Sobotni dzień zapowiada się bardzo pogodnie w zachodniej części polskiego wybrzeża. W Międzyzdrojach i w Kołobrzegu będzie można do woli spacerować, a także zażywać kąpieli słonecznych.

Powódź wykańcza Pakistan. Miliony poszkodowanych

Prawie 370 osób nie żyje na skutek silnych monsunowych deszczy, jakie nawiedziły prowincję Sindh w południowo-wschodnim Pakistanie. Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała swoich członków do udzielenia krajowi darowizny w wysokości 357 mln dol. na pomoc powodzianom.

Pierwsza mapa poziomu zasolenia wód

Aquarius, satelita NASA przeznaczony do kontrolowania poziomu zasolenia wód, ma na swoim koncie pierwszą mapę, która zasięgiem obejmuje cały świat. Wkrótce naukowcy będą mogli odnaleźć zależności występujące pomiędzy opadami deszczu, prądami morskimi a zmianami zachodzącymi w klimacie.

Będzie nowa kolejka na Śnieżkę. Od czeskiej strony

W wypoczynkowej miejscowości Pec, po czeskiej stronie Karkonoszy, rozpoczęto w czwartek budowę nowej kolejki linowej na Śnieżkę. Ma zastąpić obecny wyciąg krzesełkowy i pobiec jego trasą - ze stacją pośrednią na Rużovej Horze.

Woda odcięła 200 turystów od świata

Nadejście nagłej fali powodziowej w jednej z prowincji Kambodży spowodowała śmierć jednej osoby i odcięła od świata 200 turystów, którzy zwiedzali lokalną świątynię. Udało się ich uratować przy pomocy łodzi i helikoptera. Okresowa powódź trwa w tym kraju od 10 września. Jak dotąd pochłonęła 9 ofiar.

Jesień bez żółtych liści? To spadek po Irene

Już niebawem jesień rozpocznie się w Stanach Zjednoczonych. Wraz z nią przyjdą ochłodzenie, krótsze dni, a liście powinny zmienić swój kolor. Słynne żółte lasy Nowej Anglii mogą jednak w tym roku przybrać mniej urokliwe oblicze.