Świat

Świat

W czwartek na plaży w porcie Arica w Chile mieszkańcy znaleźli wieloryba. Ssak o długości 6 metrów był ranny i sam nie potrafił wrócić do oceanu.

To dopiero listopad, a na Syberii już spadła rekordowa ilość śniegu. Takich opadów nie było tam od 30 lat. Biała pokrywa śnieżna całkowicie zasypała dachy domów, zajęcia w szkołach zostały odwołane. Zobacz film z miejsca całkowicie sparaliżowanego przez ogromne opady śniegu.

W czwartek nad Phoenix przeszły dwie burze piaskowe. Druga z nich była silniejsza, porywy wiatru w jej trakcie osiągnęły prędkość powyżej 60 km/h. Temu zjawisku towarzyszyły też burze i opady deszczu.

Koniec października to najlepszy czas, aby odwiedzić miasto Nyingchi, znane również jako Linzhi, położone w południowo-zachodnich Chinach, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. Zobacz film ukazujący piękno jesiennych gór, lasów i jezior.

Myśliwi, którzy w tę niedzielę wyruszyli na polowanie w środkowej części Włoch mieli zamiar nagrać swoje polowanie. Tymczasem byli świadkami silnego trzęsienia ziemi.

Po trzęsieniu ziemi, jakie miało miejsce w środkowych Włoszech w niedzielę nad ranem, 40 tysięcy osób nie ma gdzie mieszkać. Poważne szkody zanotowano w ponad 100 miejscowościach i osadach w regionach Umbria i Marche. Niektóre osady zostały niemal zrównane z ziemią. Wstrząs miał magnitudę 6,6 i był najsilniejszy w tym kraju od 36 lat.

We Włoszech doszło w ostatnim czasie do serii silnych trzęsień ziemi. To, które wystąpiło w niedzielę, było najsilniejszym trzęsieniem w tym kraju od 1980 roku. Sejsmolog Stanisław Lasocki tłumaczy, jak lokalizacja niedzielnego zjawiska może wpłynąć na szkody i z czym związane są tak częste wstrząsy na obszarze Włoch.

W ostatnich dniach października pogoda we Francji jest bardzo ładna. Jest ciepło, bo ok. 25 st. C, i nie brakuje słońca. Jeszcze lepsze warunki panują w Hiszpanii, gdzie odnotowano temperaturę blisko 30 st. C. Prognoza pogody na kolejne dni również jest przychylna.