Świat

Świat

Rekordowo obfite opady deszczu spowodowały, że niemalże cały amerykański stan Minnesota znajduje się pod wodą. Straty sięgają już milionów dolarów, a suma wciąż rośnie. Wiele dróg w największej metropolii w stanie jest zamkniętych. - Jak długo żyję nie widziałem ani powodzi, ani zniszczeń na taką skalę - powiedział gubernator stanu Mark Dayton.

Nazywane Wietrznym Miastem Chicago na jeden wieczór mogło zmienić przydomek na kojarzący się bardziej z Londynem. W czwartek dosłownie zatonęło w morzu mgły i nisko zawieszonych chmur. Co ciekawe, za ten malowniczy fenomen odpowiadało to samo zjawisko, które przyczyniło się do rekordowo surowej tegorocznej zimy w USA.

Od kilku tygodni walczą z wodą mieszkańcy Minnesoty, a poprawy nie widać. Po intensywnych deszczach wezbrała i wystąpiła z brzegów zarówno główna rzeka regionu - Missisipi, jak i liczne mniejsze cieki wodne, a meteorolodzy znów zapowiadają ulewy. - Ta powódź objęła cały stan - podkreślił wyjątkowość sytuacji gubernator Minnesoty.

W europejskich kurortach rozpogadza się. W wielu miejscach na plaże tłumnie będą przybywać turyści. Woda wzdłuż wybrzeża na Cyprze osiągnie aż 25 st. C. Bez wątpienia upalne 41 st. C w Egipcie zagoni urlopowiczów do basenów i morza.

W Grecji temperatura przekroczyła 40 stopni. Mieszkańcy i turyści szukają ochłody na plażach. Z kolei lekarze alarmują o rozwagę, bo takie upały mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Niemcy są mistrzami w korzystaniu z odnawialnych zasobów energii elektrycznej. 50 proc. zużytego prądu pochodzi ze źródeł przyjaznych dla środowiska. Stosunkowo mały obszar zagospodarowany panelami słonecznymi wytworzyłby taką ilość mocy, która wystarczyłaby całemu światu.

Woda cofa się z zalanych części stanu Minnesota, ukazując skalę zniszczeń poczynionych przez powódź. Dla kilku miejscowości w hrabstwie Le Sueur na południu stanu zagrożenie jednak nie minęło - w Belle Plaine zeszła lawina błotna, o mały włos nie zakopując żywcem kobiety z córką w ich domu. Zniszczenia są ogromne, a właściciele nie mają pieniędzy na naprawę. Ubezpieczyciel odmówił zapłaty - kruczek prawny zwalnia go od wypłaty w przypadku zniszczeń powodowanych przez lawiny i wojnę nuklearną.

Bardzo silne trzęsienie ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera wystąpiło w poniedziałek u wybrzeży położonego na zachód od Alaski Archipelagu Aleutów - poinformował amerykański instytut geosejsmiczny USGS. Tuż po nim miało miejsce kilkanaście silnych wstrząsów wtórnych. - Sejsmolodzy będą je odczytywali na całym świecie przez kolejną dobę - informowali specjaliści.

W Islandii złapano dwa pierwsze finwale w tym roku. Jest to jedno z dwóch państw, które łowi te zwierzęta, mimo że są one zaklasyfikowane jako gatunek zagrożony.

Tragiczny bilans w Bułgarii wzrósł - z listy zaginionych skreślono 3-letnią dziewczynkę, której zwłoki odnaleziono na jednej z ulic zalanej Warny. Trwają poszukiwania pozostałych osób, w tym 6-letniego chłopczyka. Władze wielu bułgarskich regionów przygotowują się na falę wezbraniową i ewakuują mieszkańców z zagrożonych miejscowości.

Deszcz i burze będą dokuczać turystom wypoczywającym między innymi w kurortach Portugalii, Francji i Hiszpanii. Za to ci, którzy za urlopowy kierunek wybrali Włochy lub Grecję nie będą narzekać na brak słońca. W Egipcie i Izraelu synoptycy przewidują wysokie temperatury i ciepłą morską wodę.