Świat

Świat

- Odkrycie laureata Nagrody Nobla z chemii fundamentalnie zmieniło wyobrażenia chemików o budowie ciał stałych - napisał Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania tegorocznej nagrody Danielowi Shechtmanowi. Izraelski naukowiec został uhonorowany za odkrycie kwazikryształów, które stosowane są m.in. w maszynkach do golenia.

Przedstawiciele Czerwonego Krzyża zaapelowali na arenie międzynarodowej o udzielenie pomocy finansowej setkom tysięcy Filipińczyków, którzy wciąż zmagają ze skutkami przejścia tajfunów Nesat i Nalgae. By naprawić zniszczenia i wspomóc mieszkańców, potrzeba prawie 4 mln dolarów.

Żółknące liście i mgły nad Jeziorem Bodeńskim - to wszystko można dostrzec z kosmosu. Piękne zdjęcie zmieniającej się pod wpływem jesieni Europy Zachodniej wykonał należący do NASA satelita Aqua. Koniecznie je obejrzyjcie.

Jedna ofiara śmiertelna, 15 rannych - to bilans karambolu, do którego doszło podczas potężnej burzy piaskowej. Żywioł nadciągnął w czwartek po południu czasu lokalnego nad drogę krajową w pobliżu Phoenix w Arizonie (USA).

Prawie 30 stopni Celsjusza pokazywały we wtorek termometry w kilku bułgarskich miastach. W Widinie i Ruse nad Dunajem odnotowano 29,5 stopnia, w środkowej części kraju - 27.

Badacze z NASA, w ramach kolejnej odsłony trwającego od 1958 roku projektu The Explorer, wybrali 11 propozycji badawczych, z których część zostanie wdrożona już jako pełnowartościowe misje w roku 2013. Są w większości poświęcone badaniu ziemskiej atmosfery, Słońca, a także planet przypominających Ziemię.

Tegoroczne lato w Wielkiej Brytanii było najchłodniejsze od 13 lat. A jaka jest jesień? Wyjątkowo ciepła, z temperaturami sięgającymi prawie 30 st. C. Zobaczcie zdjęcia Reportera 24, na których widać, jak wykorzystują letnią aurę Brytyjczycy.

W poniedziałek brazylijskie władze ogłosiły, że tempo wylesiania Amazonii spadło w stosunku do ubiegłego roku w sierpniu o 38 proc. Tym samym osiągnęło najniższy poziom w historii.

Tegoroczna nagroda Nobla z fizyki została przyznana wspólnie trzem naukowcom, z USA i Australii. Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt i Adam G. Riess odkryli "przyśpieszającą ekspansję wszechświata poprzez obserwację odległej supernowej."

Nalgae, były tajfun - drugi z tych, które spustoszyły Filipiny - dotarł do wyspy Hainan na południu Chin. Towarzyszy mu silny wiatr i deszcz. Według ekspertów słabnący tropikalny cyklon nie oszczędzi również Wietnamu.

Wyginięciem zagrożony jest co czwarty gatunek ssaków i co trzeci płazów - ostrzega WWF w Światowy Dzień Zwierząt. Tymczasem okazuje się, że oszczędzając energię, korzystając z roweru zamiast samochodu oraz kupując lokalne produkty, można przyczynić się do przetrwania zagrożonych gatunków.

Jedna ofiara śmiertelna, ponad 170 rannych i kilkaset osób bez dachu nad głową. Takie są skutki tornada, które przeszło w niedzielę nad miastem Duduza w Republice Południowej Afryki. Przejście trąby powietrznej zarejestrowano na amatorskim nagraniu wideo.

Początek października upływa w Czechach pod znakiem rekordowo wysokich temperatur. W graniczącym z Polską Jaworniku słupki rtęci podskoczyły w poniedziałek do 27 stopni Celsjusza.

Ophelia, niegdyś huragan 4. kategorii, w środę znajdzie się nad Wielką Brytanią. Jej wpływu na pogodę na początku nie da się tak łatwo zauważyć. Na Wyspach rozpoczął się właśnie pełen burz i deszczu tydzień, który "przysłoni" działalność byłego huraganu.

- Rosyjski alpinista Siergiej Czerezow zginął podczas próby wejścia na niezdobyty dotąd szczyt Thulagi (7059 m) w Himalajach. Lawina porwała go na wysokości 6000 metrów - poinformowała w poniedziałek rosyjska federacja alpinistyczna.

Państwo Tuvalu ogłosiło stan wyjątkowy w związku z poważnym niedoborem wody pitnej. W poniedziałek władze Nowej Zelandii dostarczyły Tuvalu dwie stacje odsalania wody morskiej.

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków, Ophelia bardzo osłabła. Prędkość towarzyszącego jej wiatru ciągle dochodzi jednak do 150 km/h, co czyni ją huraganem pierwszej kategorii. Porusza się niedaleko wybrzeży Nowej Funlandii.