Świat

Świat

Jeśli ktoś planuje odwiedzić najbardziej deszczowe miasto Stanów Zjednoczonych, Seattle, powinien przygotować się na ciągły katar i nieustanne suszenie mokrego ubrania. Dlaczego? Nie będzie mógł bowiem schronić się pod parasolem – jest on w tym mieście nielegalny.

13 października przypada ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Klęskom Żywiołowym. Obchodzony jest on nieprzerwanie od 1990 roku w drugą środę października. Po co? Aby pokazać jak wiele wysiłku wkładają tysiące ludzi w ograniczenie klęsk żywiołowych – w zapobieganie, łagodzenie ich katastrofalnych skutków oraz w przygotowanie do ich odparcia.

600 mieszkańców miasteczka La Restinga na wyspie Hierro należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich zostało ewakuowanych w związku z aktywnością wulkaniczną w tym rejonie - podały lokalne władze.

Pachamanca to prawdziwy klejnot w tradycyjnej kuchni peruwiańskiej. Potrawa zdobyła popularność w krajach andyjskich nie tylko przez niezwykły smak, ale i niecodzienne przygotowanie. Oto, jak przyrządza się południowoamerykańskiego grilla.

Potężny huragan Jova, który utworzył się i rósł w siłę nad wschodnim Pacyfikiem, nieco osłabł. Wciąż jednak ma duże szanse na to, żeby stać się najpotężniejszym huraganem w Meksyku od 40 lat. Władze przygotowują się na jego uderzenie, do którego ma dojść we wtorek - zamykają porty, otwierają schroniska i liczą pieniądze na pomoc ofiarom.

W Half Moon Bay w amerykańskim stanie Kalifornia od 38 lat odbywają się nietypowe zawody. W szranki stają hodowcy dyń, którzy chcą pochwalić się swoimi olbrzymimi okazami. W tym roku laureatem został właściciel dyni ważącej aż 773 kg.

Wyciekło aż 350 ton ciężkiego oleju opałowego z kontenerowca Ren, który w ubiegłym tygodniu osiadł na mieliźnie ok. 20 km od nowozelandzkiego portu Tauranga w Zatoce Obfitości. - To największa katastrofa ekologiczna na morzu w historii kraju - stwierdził we wtorek minister środowiska Nowej Zelandii Nick Smith.

Były huragan Philippe, w tym tygodniu, jako tropikalna burza, skieruje się w kierunku północnym, przynosząc ze sobą wichury i intensywne opady deszczu na Islandii, Grenlandii, a także w Wielkiej Brytanii.

W Rumunii, niespodziewanie, podczas soboty i niedzieli, doszło do znacznego ochłodzenia. Doprowadziło ono do pojawienia się pierwszych, obfitych opadów śniegu. Wcześniej październikowe temperatury można było nazwać letnimi.

Takiej powodzi w tym regionie nie było od lat. Liczba ofiar kataklizmu wynosi już 477 osób. I rośnie. Mieszkańcom Tajlandii i Kambodży zagraża też klęska głodu - niszczejące pod wodą pola ryżowe stanowią główne źródło pożywienia i eksportu obu krajów.

Nadchodzącej doby Polska dostanie sie pod wpływ głębokiego, aktywnego i rozległego niżu z centrum nad Morzem Norweskim. Niż dostał imię Jörn, jak Wiking. I poczyna sobie ów układ w północnej Europie jak dawny wojownik.

Jova stała się huraganem, a Irwin stracił na sile i jest teraz sztormem tropikalnym. Jednak oba zjawiska pogodowe, które wytworzyły się blisko siebie, wspólnie zagrażają wybrzeżom Meksyku. Słabnący Irwin już uderzył w ląd, w przeciągu 48 godzin dogoni go Jova.

Na Słowacji, w Czechach i Niemczech w nocy z piątku na sobotę znacznie spadła temperatura, miejscami do kilku stopni poniżej zera, a w Bawarii, Karkonoszach i Tatrach spadł śnieg.

To, że pada w październiku w Polsce, to norma. Normą już nie jest taka pogoda na Florydzie, gdzie o tej porze roku spore dawki słońca wciąż umilają życie mieszkańcom. W ten weekend jest inaczej. Silny wiatr i obfite deszcze nękają wybrzeże i nie zapowiada się, żeby miały przestać.

Tajfuny zebrały krwawe żniwo na Filipinach. Nesat i Nalgae, które przez ostatnie dwa tygodnie nękały Zachodni Pacyfik, spowodowały śmierć co najmniej 101 Filipińczyków. Tysiące ludzi musiało szukać schronienia w ośrodkach ewakuacyjnych - poinformowały w niedzielę władze.

Mieszkańcy siedmiu wiosek zostali niespodziewanie odcięci od świata w sobotę wieczorem przez rzekę Nandu w Chinach. Lokalne władze zarządziły ewakuację zagrożonych przez wodę terenów. Teraz Chińczycy oczekują, aż woda opadnie i będą mogli wrócić do domu. Na razie nie wiadomo, jakie straty spowodowała powódź.

Gwałtowne burze i nawałnice nawiedziły Chrowację w piątek wieczorem. Znany jest już bilans ofiar: 4 osoby nie żyją, a 16 jest hospitalizowanych. Wiatr pozrywał dachy domów, poprzewracał drzewa. Z powodu piorunów bijących w budynki wybuchło kilka pożarów. Wciąż trwa obliczanie strat po przejściu kataklizmu.

Nie jeden, a dwa huragany nawiedzą w przyszłym tygodniu zachodnie wybrzeże Meksyku. Irwin i Jova, aktualnie burza tropikalna, mogą wypędzić turystów z popularnych kurortów.

Pożar w portugalskim rejonie Castanheira de Pera wybuchł 5 października. Do jego gaszenia zaangażowanych jest 382 strażaków, 95 wozów gaśniczych i 4 helikoptery. Walka z żywiołem trwa.

Austriackie, szwajcarskie i niemieckie rejony Alp są obecnie zasypywane przez śnieg. Jest go tam obecnie od 30 do 90 cm na wysokości do ok. 1500 m.n.p.m. Intensywnych opadów należy spodziewać się aż do niedzieli - podaje portal accuweather.com

Tajlandię nawiedziła największa od 50 lat powódź. Zalanych jest 58 z 77 prowincji kraju. Żywioł pochłonął już 200 ofiar. Pod wodą może znaleźć się m.in. centrum starożytnego tajskiego miasta Ayutthaya.

Świeża porcja śniegu spadnie w Alpach w najbliższy piątek. Szacuje się, że może spaść od 30 do 100 cm świeżej warstwy białego puchu. Razem z opadami nad Alpy nasunie się front atmosferyczny, który przyniesie ochłodzenie. Oznacza to zarówno utrudnione warunki na drogach, jak i prawdopodobne rozpoczęcie sezonu narciarskiego.

Ziemia w północnej prowincji Argentyny, Jujuly, zatrzęsła się w czwartek o 08:12 czasu lokalnego. Trzęsienie miało siłę 6.2 st. w skali Richtera. Do tej pory nie odnotowano żadnych poważnych strat.

- Odkrycie laureata Nagrody Nobla z chemii fundamentalnie zmieniło wyobrażenia chemików o budowie ciał stałych - napisał Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania tegorocznej nagrody Danielowi Shechtmanowi. Izraelski naukowiec został uhonorowany za odkrycie kwazikryształów, które stosowane są m.in. w maszynkach do golenia.

Przedstawiciele Czerwonego Krzyża zaapelowali na arenie międzynarodowej o udzielenie pomocy finansowej setkom tysięcy Filipińczyków, którzy wciąż zmagają ze skutkami przejścia tajfunów Nesat i Nalgae. By naprawić zniszczenia i wspomóc mieszkańców, potrzeba prawie 4 mln dolarów.