Świat

Świat

Kosmiczny widok Kuwejtu nocą

Krążąc po orbicie ziemskiej, astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej często "łowią" niezwykłe widoki. Ich zdjęcia zrobione z kosmicznej perspektywy pokazują nam znane obiekty i zjawiska w nowy sposób. Tym razem sfotografowali miasto Kuwejt, którego różnokolorowe obszary tworzą świetlistą układankę, kontrastującą z czernią Zatoki Perskiej.

Na Kanarach wypiętrza się nowa wyspa

Trzęsienie ziemi o sile 3 stopni w skali Richtera i kilkaset słabszych wstrząsów wystąpiło w ostatnich dniach w południowej części hiszpańskiej wyspy El Hierro. Po trzęsieniu jej grunt w centralnych rejonach uniósł się o dwa centymetry. To może oznaczać, że już niedługo dojdzie do przewidywanego przez wulkanologów wypiętrzenia nowej wyspy w kanaryjskim archipelagu.

Wulkan wypluł kilometrowy słup popiołu

Huk i wysoki na kilometr słup dymu i popiołu - tak zaznaczył swoją aktywność indonezyjski wulkan Mount Gamalama. Po niedzielnej erupcji pobliskie miasto Ternate i okolice pokrywa pył wulkaniczny. Według lokalnych władz nie ma potrzeby ewakuowania ludności.

Amerykański pilot jak kpt. Wrona

Amerykanie też mają tak dobrych pilotów jak nasz kapitan Wrona. Jeden z nich posadził samolot mimo, że z jednej strony nie wysunęło się podwozie. Zobaczcie jak to wyglądało.

Potężny tajfun przeszedł nad Okinawą i uderzył w Koreę

Półwysep Koreański w stanie gotowości. Właśnie dewastuje go tajfun Sanba. Zdążył zabić już jedną osobę, setki tysięcy pozbawić prądu i sparaliżować transport w Korei Południowej. Przesuwa się z prędkością 35 km/h, przynosząc opady rzędu 300 l/mkw. w ciągu doby.

30 milionów strat po dwugodzinnej ulewie

Zaledwie dwie godziny trwała burza z ulewnym deszczem, która przeszła nad Wyspami Liparyjskimi leżącymi na północ od Sycylii. To wystarczyło, by duże obszary głównej wyspy archipelagu zostały zalane, a uszkodzony zamek stworzył zagrożenie dla położonych niżej domów. Zniszczenia ocenia się wstępnie na 30 mln euro.

Dym z albańskich pożarów sięga Włoch

Sucha i gorąca pogoda tego lata spowodowała pod koniec sezonu serię pożarów w południowo-wschodniej Europie. Na przełomie sierpnia i września gęsty dym unoszacy się znad wschodniego wybrzeża Morza śródziemnego w kierunku Włoch było wyraźnie widać z kosmosu.

Koniec epokowych badań. 60 lat siedzieli w Afryce

To badanie miało trwać nie dłużej niż 15 lat, zakończyło się po 60. Botanikom w końcu udało się sklasyfikować wszystkie gatunki roślin występujące w Afryce Wschodniej. Efekt? ponad 12,4 tys. opisanych roślin.

Płoną wzgórza Los Angeles. Domy bogaczy zagrożone

Ogień szaleje na wzgórzach Los Angeles i zbliża się do eleganckiej dzielnicy Bel Air. Trwa wyścig z czasem. Ekipy strażackie w pocie czoła próbują żywioł opanować. W akcji biorą udział helikoptery i samoloty gaśnicze.

Benue zalewa Nigerię. Władze boją się malarii

W Nigerii trwa walka ze skutkami powodzi jaka nawiedziła ten kraj kilka dni temu. W niektórych stanach większość mieszkańców straciła dach nad głową. Władze obawiają się wybuchu epidemii malarii.

Nie widać końca suszy w USA

Po najgorętszej w historii połowie roku w USA, wyższe niż zwykle temperatury i niższe opady w większości stanów USA są prognozowane aż do października.

Wybuchł postrach Ameryki Środkowej

Postrach Ameryki Środkowej - wulkan Fuego - wybuchł w czwartek. Lokalne władze zarządziły ewakuację 33 tysięcy mieszkańców okolicznych wiosek, które przykryła warstwa popiołu.

Huragany mają ulubione miejsca

Sezon huraganów na Oceanie Atlantyckim trwa w najlepsze. Co roku od pierwszego czerwca Amerykanie uważnie nasłuchują raportów meteorologicznych. Żywioł niemal zawsze zagraża tym samym terenom.

Największa zagadka klimatyczna rozwiązana. Potrzebna była komisja śledcza

Dolina Śmierci w Kalifornii wróciła na szczyt listy najcieplejszych miejsc na Ziemi wszech czasów. Przez 90 lat pozostawała w cieniu libijskiego miasta El Azizia, gdzie w 1922 r. odnotowano 57,7 st. C. Pomiar od początku wydawał się kontrowersyjny, więc ponownie go zbadano. Rewizja wykazała mnóstwo błędów i w konsekwencji doprowadziła do detronizacji libijskiego miasta z listy najcieplejszych miejsc na naszej planecie.

Kolorowe Madidi. Park niczym Arka Noego

Park na północno-zachodnim skrawku Boliwii może być najbardziej zróżnicowanym biologicznie miejscem na Ziemi. Tak uważają eksperci z Wildlife Conservation Society (WCS), po dopracowaniu listy tamtejszych gatunków. Park słynie przede wszystkim z ogromnej różnorodności ptaków.

W Alpy powróciła zima. Spadło prawie pół metra śniegu

W Alpach już zima. Biało zrobiło się na wysokości 1200 metrów i to na dziewięć dni przed oficjalnym początkiem jesieni. Na austriackich drogach zalega lód i błoto pośniegowe. Niektóre odcinki są zamknięte. Obowiązuje nakaz używania łańcuchów.

Gigantyczne pożary trują tlenkiem węgla

Tylko w sierpniu w Rosji 17 tysięcy pożarów strawiło 30 mln hektarów lasów i ziem. Spłonęło aż o połowę więcej terenów niż wynosi średnia dla lat 2000-2008. Podczas pożarów do atmosfery trafiło też kilkadziesiąt megaton trującego tlenku węgla.

Nigeria i Kamerun stoją w wodzie

Poruszając tematykę Afryki zazwyczaj piszemy o suszy. Ale nie tym razem. Otóż pod koniec sierpnia Kamerun i Nigerię nawiedziły ulewne deszcze, doprowadzając do gigantycznej powodzi. W niektórych stanach większość mieszkańców straciła dach nad głową. Woda jeszcze nie opadła, więc poszkodowani od kilku tygodni koczują w szkołach lub obozach wybudowanych przez międzynarodowe organizacje humanitarne.

Sanba zatańczy nad Okinawą i Koreą

Szalejąca na Morzu Filipińskim Sanba przybiera na sile. W środę cyklon stał się tajfunem. Według wyliczeń meteorologów trasa żywiołu przebiegać będzie przez japońską wyspę Okinawa oraz Koreę Południową.

Monsun zabił 89 osób

W Pakistanie trwa walka z powodzią. Dotychczas z powodu monsunowych ulew życie straciło 89 osób. Liczba ofiar może ulec zmianie.

5 lat więzienia za foliową torbę

Do pięciu lat więzienia grozi mieszkańcom Delhi, stolicy Indii, którzy będą używać foliowych toreb. W mieście ogłoszono całkowity zakaz używania tego typu opakowań - podał w środę dziennik "Indian Express". Decyzja ma m.in. zapobiec podtopieniom, jakie powodowane są przez folię zatykającą odpływy kanalizacyjne.

Wielka woda zalewa Hokkaido

Ulewne opady deszczu sparaliżowały drugą co do wielkości wyspę Japonii, Hokkaido. Władze ewakuowały ponad 7 tys. osób z zalanych terenów.