Świat

Świat

Rośnie liczba ofiar monsunu. Tysiące uwięzionych w górach

Do tysiąca wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi w północnych Indiach, spowodowanych deszczami monsunowymi - poinformował przedstawiciel władz stanu Uttarakhand, najbardziej dotkniętego przez żywioł. Tysiące turystów i mieszkańców wciąż czekają tam na pomoc, po tym jak żywioł uwięził ich w górach. Wojsko od kilku dni prowadzi ewakuację.

"Niebo i ziemia się połączyły. To było straszne"

"Niebo i ziemia się połączyły. To było straszne. Wciąż jestem w szoku". Tak brzmiała reakcja jednej z mieszkanek chorwackiego Osijeku na nawałnicę, która przeszła przez miasto. Z burzami zmagali się też Węgrzy.

Calgary bez prądu nawet przez kilka miesięcy?

O tym, ile dokładnie powódź będzie kosztować kanadyjską prowincję Alberta, jeszcze się nie mówi: w najbliższych dniach kolejne miejsca nawiedzi wielka woda. Na razie wiadomo jednak, że przywracanie prądu w Calgary może potrwać nawet kilka miesięcy.

Monsun zatrzymał nawet wojsko. Liczba zmarłych "będzie lawinowo rosnąć"

Z powodu długotrwałych, ulewnych deszczów i powodzi w położonym na północy Indii stanie Uttarakhand brakuje jedzenia i wody pitnej. Zmobilizowano Indyjskie Służby Powietrzne, ale ze względu na zachmurzenie i silne opady pomoc utknęła w bazie. Ratownicy nie mogą dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Do tej pory zginęło co najmniej 560 osób, a bilans ofiar ma "lawinowo rosnąć".

"Niewiarygodne zniszczenia". Calgary zamarło po wielkiej ewakuacji

Powódź sparaliżowała centrum kanadyjskiego Calgary po tym, jak przepływające przez miasto rzeki Bow i Elbow wystąpiły z brzegów. Zginęły co najmniej trzy osoby, a 100 tys. ludzi musiało opuścić domy. W śródmieściu, gdzie dla bezpieczeństwa w piątek wyłączono zasilanie, w sobotę nadal nie było prądu.

"Idealny stożek" trafił na listę UNESCO

Regularny, pokryty bielą stożek górujący nad krajobrazem to jeden z najbardziej charakterystycznych widoków Japonii. Od wieków inspirował artystów, a obecnie jest popularnym celem turystycznym. Piękno świętej góry docenił Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO i wpisał ją na swoją listę.

Wiało nawet 200 km/h. Nawałnica sparaliżowała Nową Zelandię

Wichura, ulewy, a nawet opady śniegu - tak wyglądała zimowa nawałnica, która przeszła nad Nową Zelandią. Wiejący z prędkością około 200 km/h wiatr wywołał sztorm na morzu, powalał drzewa i wyrządził wiele szkód. Sparaliżowana została komunikacja lotnicza, ok. 28 tys. domów nie miało prądu, zamknięto też wiele szkół.

Dziesiątki ciał płynęły rzeką. Monsun zabija w Indiach

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi, wywołanych przez monsunowe ulewy na północy Indii, wzrosła w piątek do co najmniej 560. Nie jest to bilans ostateczny - ten może się jeszcze zwiększyć. Chociaż na terenie kraju trwają ewakuacje dziesiątek tysięcy ludzi, w jednym z miast demonstrowały setki ludzi, twierdząc, że rząd zwlekał z akcją ratunkową.

Zatrzęsły się północne Włochy

Na na północy Włoch, z siłą 5,2 st. w skali Richtera, zadrżała ziemia, podał włoski Instytut Geofizyki. Z dotkniętych przez żywioł terenów napływają pierwsze informacje o zniszczeniach. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Rzeka Elbow porywa domy i lodówki

Wielka woda zalewa kanadyjskie Calgary. Wylewająca rzeka Elbow porywa nie tylko samochody, lecz także domy. Nawet 100 tysiącom ludzi grozi ewakuacja.

Zalana bazylika w Lourdes. "To naprawdę łamie serce"

Wezbrana rzeka zalała Bazylikę Św. Piusa X w Lourdes, wyrządzając w niej poważne szkody. Według francuskich mediów z naprawy i porządki mogą wymagać okresowego zamknięcia sanktuarium w trakcie intensywnego letniego sezonu pielgrzymkowego. Powódź w regionie pochłonęła już trzy ofiary śmiertelne.

Zalewa święte miasta hindusów. Nawet 1000 ofiar powodzi?

Monsun doprowadził do gigantycznej powodzi w dwóch północnych stanach Indii: Uttarakhand i Himachal Pradesh. Do akcji ratunkowej mieszkańców i przebywających tam turystów musiało wkroczyć wojsko. Władze podają, że ofiar powodzi może być około tysiąca.

Wstrząsy o sile 5,7 w pobliżu stolicy Chile

Trzęsienie ziemi o sile 5,7 stopnia w skali Richtera zarejestrowano w środę w pobliżu Santiago, stolicy Chile - podały amerykańskie służby sejsmologiczne USGS. Według agencji Reutera, w metropolii zachwiały się budynki.

Sztorm tropikalny Barry idzie na Veracruz

Sztorm tropikalny Barry uformował się na południu Zatoki Meksykańskiej. Nabiera sił i najprawdopodobniej jeszcze w czwartek uderzy w okolice miasta Veracruz. To drugie takie zjawisko pogodowe w tym sezonie.

Nadejście upałów zagraża życiu

Najwyższy stopień alarmu z powodu upałów ogłoszono w czwartek dla 13 miast we Włoszech. Trzeci, czerwony stopień alarmu oznacza według obowiązujących zasad prewencji zagrożenie dla zdrowia całej ludności.

Światowe dziedzictwo pod zwałami błota

Zabytkowe miasteczko Hallstatt położone w Alpach Salzburskich w Austrii zalały masy wody i zwały błota. Z powodu ulewnych deszczów doszło do osunięcia gruntu i wylania rzeki przepływającej przez miasto. Hallstatt jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Górskie rzeki zalewają Hiszpanię

Z powodu trwających wiele dni ulewnych deszczów i topniejącego śniegu Pireneje zmagają się z powodziami. Tysiące ludzi pozbawione są prądu, zarządzono także ewakuację.

Katastrofalny scenariusz "+2 st. C". Nasilą się powodzie i susze, zapanuje głód

Wzrost temperatury na Ziemi o 2 stopnie może w ciągu 20-30 lat doprowadzić do suszy i głodu w Afryce, północno-zachodnich Indiach, Pakistanie i Afganistanie oraz zatopienia prawie połowy Bangkoku - ostrzegł Bank Światowy w opublikowanym w środę raporcie. Ekstremalne zjawiska szczególnie dotkną mieszkańców slumsów, których przybywa na obrzeżach wielkich miast. - Konieczne staje się pilne działanie - apeluje prezes Banku Światowego.

17 tys. poszkodowanych przez powódź

Ponad 17 tys. ludzi dotknęły ostatnie powodzie i osunięcia ziemi w północno-zachodnich Chinach w ostatnich dniach. Woda zniszczyła wiele dróg w Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur.