Świat

Świat

W tym sezonie to już trzeci. Huragan Calvin narodził się u wybrzeży Meksyku. Jak na razie trzyma się z dala terenów zamieszkanych przez ludzi, ale wzbudza strach mieszkańców nabrzeża.

Malediwy to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie: malownicze, turkusowe, ciepłe i bardzo inne od Polski. To egzotyczny magiczny kawałek świata leżący na Oceanie Indyjskim, dokładnie 500 km od wybrzeży Indii.

- Żyłem w Phoenix od lat 70, ale jeszcze nigdy nie widziałem czegoś tak niesamowitego - napisał autor nagrania. Film został nakręcony za pomocą aparatu fotograficznego. Nie ma w nim cięć, osobnych ujęć. Pokazuje to, co działo się przez jedne z najdłuższych 4 minut w życiu mieszkańców Arizony.

Cztery osoby zostały ranne w piątek podczas gonitwy z bykami w ramach fiesty ku czci św. Fermina w Pampelunie - podał portal internetowy sanfermin.com. Jeden z rannych, 24-letni Australijczyk, został wzięty na rogi już na arenie korridy, gdzie kończy się bieg.

Około miliona probówek zostało prawdopodobnie zniszczonych w kopenhaskim ośrodku badań nad rakiem. Wszystkiemu winne są padające ulewne deszcze w Danii. W czwartek woda podtopiła centrum badawcze.

Zdaniem 48 proc. mieszkańców UE prawo do swobodnego poruszania się jest najważniejszym prawem we Wspólnocie - wynika z badania opublikowanego w Brukseli. O rezultatach przeprowadzonej ankiety poinformowało biuro Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Powodzie nadal rozprzestrzeniają się w południowej części rzeki Missouri. 4 lipca satelita NASA uchwycił z góry obszar rozlanej wody. Zdjęcie zestawiono z obrazem zarejestrowanym 23 czerwca tego roku.

Objawy niespotykanej podziemnej aktywności Hekli są dla części sejsmologów sygnałem, że erupcja jednego z największych islandzkich wulkanów jest już w toku. Część ekspertów jest innego zdania i uważa, że do wybuchu na razie nie dojdzie.

Tysiące śmiałków wzięło w czwartek rano udział w pierwszej w tym roku gonitwie z bykami w ramach fiesty ku czci jednego z patronów Nawarry, św. Fermina. Dwie osoby, które upadły uciekając przed stadem, trafiły do szpitala.

W środę na południowym Pacyfiku doszło do trzęsienia ziemi o sile 7,8 w skali Richtera. Po wstrząsach, które miały miejsce w środę o 21:03 czasu polskiego, wydano ostrzeżenie przed tsunami dla Nowej Zelandii i okolicznych wysp, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

O nieprzychylnych warunkach pogodowych NASA poinformowała w środę, po tym jak zespół Zarządzania Misją STS-135 zebrał się na jednej z konferencji poprzedzających odlot promu kosmicznego.

- Islandzki wulkan Hekla, jeden z najgroźniejszych w kraju, jest gotowy do erupcji - poinformowali w środę islandzcy geologowie, którzy bacznie obserwowali ruchy magmy pod kraterem. Badacze uspokajają, że nawet jeśli dojdzie do wybuchu, nie powinien on spowodować paraliżu ruchu lotniczego.

Marynarka wojenna i straż przybrzeżna Meksyku i Stanów Zjednoczonych poszukuje siedmiu rozbitków, którzy zaginęli po wywróceniu się łodzi rybackiej. Do katastrofy doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na Morzu Corteza podczas jednej z ostatnich burz pozostałych po huraganie Arlene. Ratownicy pierwszego dnia po tragedii znaleźli jedną ofiarę.

We wtorek potężna burza śnieżna nawiedziła północne Chile przy granicy z Boliwią. Chilijscy żołnierze pomogli ewakuować mieszkańców Andów, którzy zostali odcięci od świata na skutek nawałnicy. Śnieg wstrzymuje prace w kopalniach miedzi, co może doprowadzić do wzrostu cen tego surowca na światowych rynkach.

Wielka burza piaskowa przeszła we wtorek nad Arizoną. Stacje telewizyjne nagrały niesamowite filmy pokazujące uderzenie samumu w stolicę stanu, Phoenix.

O 51 proc. spadły przychody z turystyki w Tunezji w pierwszej połowie 2011 roku. Rząd kraju opublikował we wtorek dane z pierwszego kwartału. Powodem odpływu turystów jest styczniowa rewolucja, które obaliła prezydenturę dyktatora Zina Al-Abidina Ben Alego.

Sroga zima nawiedziła Boliwię. Z powodu zimna zmarło już 35 osób. W stolicy kraju, La Paz, temperatura wyniosła -5 st. C, co jest niespotykane w tej części świata.