Świat

Świat

Trzęsienie ziemi w Indonezji. Tsunami nie będzie

Wschodnie wybrzeże Indonezji nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopni w skali Richtera - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Indonezyjskie służby meteorologiczne wykluczyły powstanie tsunami.

Nadaktywny Lokon: 41 erupcji w miesiąc

Gęsta chmura popiołu i pyłów wzbiła się w powietrze po wybuchu wulkanu Mount Lokon na wyspie Sulawesi w Indonezji. To już jego 41 erupcja od początku września. Władze ustanowiły strefę bezpieczeństwa w promieniu 2,5 km od krateru, ale na razie nie zarządziły ewakuacji.

Grzyb jak HIV. Nie ma na niego sposobu

Mały zabójca, który wyniszczył już drzewa jesionu m.in. w Polsce i Niemczech, zaatakował Danię oraz Wielką Brytanię. Naukowcy twierdzą, że nie ma na niego sposobu. W skandynawskiej kosmogonii jesion to święte drzewo, a jego śmierć zwiastuje globalny chaos.

Gaemi zmierza na Wietnam

Na Morzu Południowochińskim szaleje burza tropikalna Gaemi. Zjawisko przemieszcza się w na wschód i już niedzielę dotrze do wybrzeży Wietnamu.

Mordercze wiewiórki z Ameryki niosą zagładę rudych Basiek

Amerykańska wiewiórka szara sieje postrach w Europie. Po tym, jak zastraszyła swoją rudą kuzynkę na Wyspach Brytyjskich, zaatakowała Włochy. Na Półwyspie Apenińskim pokazała już pazur - drżą przed nią nie tylko inne gryzonie, ale też żaby i ptaki. Eksperci ostrzegają - jeśli nic się nie zmieni, to za naszego życia pożegnamy wiewiórkę rudą.

Australia bez rafy koralowej? "Walka jest już przegrana"

Rafa koralowa w Australii znika i to w zastraszającym tempie. W ostatnich 30 latach jej powierzchnia skurczyła się o połowę, a skutecznego rozwiązania problemu brak. O sytuacji u wschodniego wybrzeża Australii opowiada w TVN24 dr Tomasz Rożek.

Sushi z tuńczyka? Niedługo może go zabraknąć

Smakosze sushi z tuńczyka mogą niedługo obejść się smakiem. Ryba nie trafiła na listę gatunków zagrożonych wyginięciem, a połowy poważnie zagrażają jej egzystencji. Zdecydowanie przeciwna ochronie tuńczyka była m.in. Japonia, w której ta ryba jest przysmakiem.

Przed nami wiek pełen huraganów i susz

Czeka nas burzliwy wiek. Chodzi oczywiście o pogodę. Większa emisja gazów cieplarnianych spowoduje wzrost układów wysokiego ciśnienia, które wpłyną na wzrost intensywnych zjawisk atmosferycznych na morzach i oceanach.

Niemcy stawili czoła wichurom

Przewrócone drzewa, pozrywane dachy w budynkach, utrudnienia w komunikacji - tak wyglądało piątkowe popołudnie w północnych Niemczech. Później wichura dotarła do Polski.

Panika na Maderze. Boją się dengi

Na portugalskiej Maderze rośnie liczba zachorowań na roznoszoną przez komary dengę. Do piątku tę ostrą chorobę zakaźną stwierdzono u 14 osób. Kolejnych kilkanaście z objawami zarażenia jest pod obserwacją lekarską - poinformował rzecznik prasowy lokalnego rządu.

Po deszczu z nadzieją spojrzeli w niebo

To, na co my kręcimy nosem, Amerykanie witają z otwartymi ramionami. Mowa o aktywnym froncie atmosferycznym i podążającym za nim układem niskiego ciśnienia. Taka sytuacja baryczna przyniosła w ostatnim tygodniu opady deszczu, które pomogły w walce z suszą 50-lecia w USA.

Znalazł mamuta w świetnym stanie. Zachował się nawet penis

Na mamuta sprzed niemal 30 tys. lat natknął się 11-latek z północnej Syberii. Szczątki zwierzęcia, któremu na cześć chłopca nadano imię Żenia, są w bardzo dobrym stanie. Zachowany został m.in. penis zwierzęcia - informują rosyjscy naukowcy.

Włączenie wielkiej sieci teleskopów na antypodach

Australijczycy uruchamiają gigantyczną sieć radioteleskopów. Ma działać w szerokim zakresie częstotliwości i być 100 razy bardziej czuła niż jakiekolwiek dotychczasowe urządzenie tego typu. Naukowcy wierzą, że dzięki niej odkryją niejedną tajemnicę Wszechświata.

Wszyscy uczniowie zginęli pod gruzami

Nie żyją wszyscy uczniowie chińskiej szkoły podstawowej, którą w czwartek pogrzebała ziemia. Za śmierć 18 dzieci odpowiada osunięcie ziemi, do którego doszło w wiosce Zhenhe w południowo-zachodniej prowincji Yunnan. Pod gruzami poza uczniami zginęła jeszcze jedna osoba.

Noblowska karuzela już się kręci. Teleportacja na miarę nagrody?

Pierwszych laureatów Nagrody Nobla poznamy już w poniedziałek przed południem. Będą to zwycięzcy w dziedzinie medycyny lub fizjologii. Już kolejnego dnia zaś Nobla może otrzymać zespół naukowców odpowiedzialnych za teleportację kwantową. Choć nie wiadomo jeszcze, kto zdobędzie najwyższe laury, jedno jest pewne - pieniądze będą mniejsze niż zazwyczaj. Winny oczywiście kryzys.

W 14 godzin spadło tyle wody, co przez rok

Jednej nocy w środkowej Somalii spadło tyle deszczu, co zwykle w ciągu roku. Powódź nim spowodowana pochłonęła już życie 62 osoby. Trudną sytuacje w głównym mieście regionu pogarszają jeszcze ataki lokalnych grup bojowników.

Pizzly opanowuje Arktykę

Działalność człowieka prowadzi do powstania nowego gatunku niedźwiedzia: pizzly, krzyżówki grizzly i niedźwiedzia polarnego. - To bardzo niepokojące dla tamtejszej bioróżnorodności - ostrzegają naukowcy.

Rewolucja w amerykańskiej meteorologii: zimowe nawałnice dostaną imiona

Amerykańscy meteorolodzy z serwisu The Weather Channel zaczną tej zimy nazywać burze, czego dotąd nigdy nie robili. Będzie to nawiązanie do letniego sezonu huraganów, podczas którego nadaje się imiona burzom tropikalnym. Cel, jaki przyświeca projektowi, to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa Amerykanów.

"Obawę budzi tempo, w jakim znikają zapasy jedzenia"

Po epidemii cholery władze Nigerii obawiają się głodu. Wszystkie te plagi to skutek najgorszej od pół wieku powodzi w tym afrykańskim kraju. Rośnie też bilans ofiar śmiertelnych żywiołu, który zbliża się do 150 osób.

Susza zabiła 300 mln drzew w jednym stanie

Ponad 300 milionów drzew uschło w zeszłym roku w samym Teksasie z powodu suszy. Mimo ogromnych strat leśnicy nie tracą humoru. - Śmierć drzew jest naturalnym procesem - mówią.

Szkielet mamuta poszedł za prawie milion złotych

Za ponad 240 tys. euro wylicytowano we wtorek szkielet mamuta włochatego. "Pozostałości" po największym ssaku wszech czasów, a także inne osobliwości, np. nogę dinozaura, można było nabyć na aukcji pt. "Historia Naturalna" w paryskim Sotheby's.

Wielka Rafa znika coraz szybciej. "To sytuacja bez precedensu"

Jeśli nic się nie zmieni, za 10 lat największa na świecie rafa koralowa będzie miała tylko 5 proc. swojej pierwotnej powierzchni - alarmują australijscy naukowcy. Oprócz naturalnych zagrożeń, jak sztormy czy drapieżne rozgwiazdy, coraz bardziej przyczyniają się do tego zmiany klimatyczne i rozwój przemysłowej żeglugi.

Energia zmrożona w ciekłym powietrzu

Skraplanie powietrza i przechowywanie go w ogromnych zbiornikach próżniowych - to opracowana przez brytyjskich inżynierów technologia magazynowania energii do wykorzystania jej w stosownym momencie. Ma to pozwolić zagospodarować nadwyżki pochodzące np. z turbin wiatrowych, co pozwoli uniknąć przeciążeń sieci. Według specjalistów, proponowana technologia jest prosta, elegancka i może przetrwać lata.