Świat

Świat

Węgierska puszta jak olbrzymie jezioro

Ogromne obszary węgierskiego stepu - puszty - znalazły się pod kilkumetrową warstwą wody. Tereny te stanowią część najstarszego węgierskiego parku narodowego.

Dryfujące barki naruszyły zaporę. Błyskawiczna ewakuacja miasta

1500 mieszkańców miejscowości Marseille trzeba było ewakuować po tym, jak barki, które zerwały się z holu, naruszyły zaporę na rzece Illinois. Wypadek pogorszył sytuację w okolicy, która zmaga się ze skutkami ulew. W stanie rośnie poziom rzek, a niektóre okolice są już pod wodą.

Setki ludzi bez dachu nad głową

Wtorkowe trzęsienie ziemi w Pakistanie zniszczyło setki domów, pozbawiając ludzi dachu nad głową. Dla tych ludzi straty są ogromne - wielu z nich jest bardzo ubogich, a proste domy były całym posiadanym majątkiem.

Fala jesiennych deszczy zalewa południe Afryki

Jesień daje się we znaki na południu Afryki. Tamtejszym miastom grozi powódź ze względu na przechodzące przez RPA chłodne fronty atmosferyczne. Od wtorku przynoszą ulewne deszcze i porywisty wiatr.

Krwista czerwień zalała miasta

Chmury pyłu i ograniczona widoczność. Miasta na północy Chin walczą z burzami piaskowymi. W niektórych miejscowościach widoczność jest ograniczona do 30 metrów.

Kolorowe, ale niebezpieczne meduzy zajęły plaże

Na plażach w Galicji na północnym zachodzie Hiszpanii pojawiły się groźne meduzy. Pomimo tego, że lokalne władze zakazały kąpieli, wiele osób, nie zważając na niebezpieczeństwo, np. surfowało.

Skomplikowana tektonika wywołuje silne wstrząsy

Za wtorkowe trzęsienie ziemi w Iranie odpowiada znajdujący się w tym regionie styk trzech płyt tektonicznych. Takie położenia sprawia, że do bardzo silnych wstrząsów dochodzi tam co kilkadziesiąt lat. Sejsmolog z PAN zaznacza jednak, że konsekwencje byłyby znacznie gorsze, gdyby ziemia zatrzęsła się bliżej morza, wywołując falę tsunami.

"Wszystko zaczęło bardzo mocno drgać". Polka z Dubaju o trzęsieniu ziemi

- Jedyne, co chwyciłam, to telefon, oczywiście pieska i wybiegliśmy - opisuje ewakuację jednego z osiedli w Dubaju mieszkająca tam Polka. Ludzie opuszczali budynki po wstrząsach, jakie wczesnym popołudniem nawiedziły Azję Południową i rejon Zatoki Perskiej. Choć epicentrum trzęsienia znajdowało się w Iranie, odczuli je również mieszkańcy okolicznych krajów.

Jak przebiega sakura-zensen? Japończycy śledzą z atencją

Podczas gdy my z uwagą oczekujemy informacji na temat pogody, Japończycy z taką samą atencją podchodzą do prognoz, ale tych dotyczących rozkwitu wiśni. Od początku sezonu po głównym wydaniu wiadomości emitowane są szczegóły na temat tego, jak przebiega "wiśniowy front" i gdzie w najbliższych dniach zrobi się biało-różowo.

Najazd ślimaków-gigantów. Przegryzają się nawet przez gipsowe ściany

Afrykańskie ślimaki lądowe zaatakowały południową Florydę. Te mięczaki uważane są za jeden z najbardziej niszczycielskich gatunków, bo żywią się ponad 500 gatunkami roślin i zjadają niemal wszystko na swojej drodze. Przegryzają się nawet przez gipsowe ściany, bo potrzebują wapnia, który stanowi budulec ich muszli.

Głosujący dostaną ochronę przed słoniami

W południowoindyjskim stanie Karnataka trwają przygotowania do lokalnych wyborów. Tamtejsza komisja wyborcza, przewidując szczególnie poważne zagrożenie, postanowiła poprosić o pomoc Departament Lasów. Ma on zapewnić idącym na głosowanie ochronę przed atakiem... słoni.

Leciały na oślep. Zderzyły się z wyciągiem

Na dziesiątki martwych ptaków natykali się narciarze zjeżdżający ze słowackiego Chopoku. Najprawdopodobniej ptaki straciły życie w wyniku zderzenia z tamtejszym wyciągiem w trudnych warunkach atmosferycznych.

Lody, pikniki, opalanie. Wiosna w Europie

Coraz więcej ciepła, słońca i zieleni - pogoda w weekend zachęcała do spędzania czasu plenerze. Skwapliwie skorzystali z tego mieszkańcy Europy. Zainaugurowali sezon nie tylko na desery lodowe i orzeźwiające piwo, ale nawet na opalanie.

Etna wybuchła po raz dziesiąty

Po raz dziesiąty w tym roku wybuchła Etna. Ta erupcja była zaskakująca dla ekspertów - z jej charakteru wynika, że wulkan się zmienia.

Pada od trzech tygodni i nie przestaje

Co najmniej 32 osoby zginęły, a ponad 18 tys. musiało opuścić swoje domy po nagłych powodziach w Kenii. To efekt ulew, które nękały kraj przez ostatnie trzy tygodnie.

Tornada i gwałtowne burze nękają Amerykanów

Tornada, wichura, ulewa i grad - południowe i środkowo-wschodnie stany USA zaatakowała gwałtowna burza. Zginęło kilka osób, a w niektórych rejonach doszło do poważnych zniszczeń. Ekstremalne zjawiska pogodowe nie dają Amerykanom odpocząć - w tym samym czasie centrum kraju walczyło ze śnieżycami.

Żniwa po afgańsku: zbierają mak

Afgańczycy z prowincji Helmand rozpoczynają żniwa. Kwiecień to miesiąc zbioru soku mlecznego z niedojrzałych makówek. Kryzys ekonomiczny zmusił mieszkańców wiosek do powrotu do uprawy tej rośliny, z której potem produkowane jest opium i heroina.

Ostry nawrót zimy. Śniegu na 60 cm

Od 15 do nawet 60 cm świeżego śniegu, zawieje, oblodzone i śliskie drogi. Kwietniowy atak zimy mocno dał się we znaki nie tylko kierowcom. Śnieżyce pozbawiły prądu około 20 tys. odbiorców w środkowych stanach USA.

Rozpoczął się sezon wiosennych burz

Potężne burze przetoczyły się minionej nocy przez środkowy zachód USA. W ich wyniku kilkadziesiąt tysięcy osób nie ma prądu, doszło do lokalnych podtopień. Świadkowie mówili też o przejściu tornada.