Świat

Świat

Wielka Rafa znika coraz szybciej. "To sytuacja bez precedensu"

Jeśli nic się nie zmieni, za 10 lat największa na świecie rafa koralowa będzie miała tylko 5 proc. swojej pierwotnej powierzchni - alarmują australijscy naukowcy. Oprócz naturalnych zagrożeń, jak sztormy czy drapieżne rozgwiazdy, coraz bardziej przyczyniają się do tego zmiany klimatyczne i rozwój przemysłowej żeglugi.

Energia zmrożona w ciekłym powietrzu

Skraplanie powietrza i przechowywanie go w ogromnych zbiornikach próżniowych - to opracowana przez brytyjskich inżynierów technologia magazynowania energii do wykorzystania jej w stosownym momencie. Ma to pozwolić zagospodarować nadwyżki pochodzące np. z turbin wiatrowych, co pozwoli uniknąć przeciążeń sieci. Według specjalistów, proponowana technologia jest prosta, elegancka i może przetrwać lata.

Zielone widma nad północnym horyzontem

Noc z niedzieli na poniedziałek Polakom rozjaśniał tylko Księżyc w pełni. Mieszkańcy dalej wysuniętych na północ krajów mogli się natomiast cieszyć także zorzami polarnymi, które zafundował im niedzielny rozbłysk na Słońcu.

Hiszpania: zagłada bydła w powodzi

W Hiszpanii trwa liczenie strat i sprzątanie po powodzi, jaka nawiedziła Andaluzję. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 10 osób. Bezpośrednio skutki kataklizmu dotknęły 8 tys. osób. Masowo ginęło także bydło. Lokalnym władzom zależy teraz na jak najszybszym uprzątnięciu szczątków zwierząt.

Lato minęło, a plaża pęka w szwach

Wydawać by się mogło, że tłok na plażach panuje jedynie latem. Zdjęcia z holenderskiego Scheveningen pokazują, że również jesienią z uroków spacerów nad brzegiem morza korzysta wiele osób. Wybrzeża pęka w szwach.

Odkryli dziurę ozonową, teraz idą w odstawkę

Wielka Brytania zamierza scentralizować strukturę instytutów zajmujących się badaniem Antarktydy. Rozczarowania nie kryją brytyjscy naukowcy, którzy uważają, że w praktyce oznacza to likwidację Brytyjskiej Misji Antarktycznej - niezwykle zasłużonego instytutu, który odkrył m.in. dziurę ozonową.

Wyłączone turbiny przynoszą miliony. Energetyczny absurd w Wielkiej Brytanii

Ponad 34 miliony funtów za wyłączanie wiatraków na czas wichury otrzymali brytyjscy właściciele farm wiatrowych. Ponad połowa tej kwoty była im przyznana jeszcze zanim pogoda się pogorszyła - ujawnił dziennik "Daily Mail". Dystrybutor energii tłumaczy, że poprzez dopłaty chce walczyć z nadprodukcją energii. Eksperci szacują zaś, że efekt będzie odwrotny - powstanie więcej wiatraków, niż potrzeba.

Tajfun przeszedł przez Tokio

Tajfun Jelawat osłabł i przesunął się nad Hokkaido. W poniedziałek rano polskiego czasu przeszedł nad największą japońską wyspą Honsiu, powodując chaos komunikacyjny w Tokio. Powiało z prędkością przekraczającą 120 km/h i mocno popadało - lokalnie nawet 82,5 l/mkw.

Wielkie sprzątanie Andaluzji

Rozpoczęło się sprzątanie po powodzi, która w nocy z czwartku na piątek nawiedziła południowo-wschodnią Hiszpanię. W jej wyniku zginęło co najmniej dziesięć osób, a jedna jest zaginiona. Do domów wracają ewakuowani mieszkańcy najbardziej poszkodowanych rejonów Malagi i Almerii oraz Murcji.

Najnowsza atrakcja Walencji: dwa statki na plaży

Dwa statki - za sprawą silnego sztormu, który pojawił się u brzegów Hiszpanii w piątkową noc - utknęły około 40 m od plaży nieopodal Walencji. Wyrzucone na brzeg jednostki budzą wielkie zainteresowanie turystów.

Silne trzęsienie w Kolumbii. "Kołysały się budynki"

Silnie zatrzęsła się ziemia w górskich częściach Kolumbii. Wstrząsy i kołysanie budynków były odczuwalne też w stolicy sąsiedniego Ekwadoru. - Na szczęście trzęsienie było głębokie - poinformowali kolumbijscy sejsmolodzy.

Jelawat w Japonii. 219 km/h, ofiara śmiertelna

Jelawat, 17 w tym roku tajfun w okolicach Japonii, przyniósł do Kraju Kwitnącej Wiśni rekordowo silny wiatr. Żywioł ma na swoim koncie już m.in. jedną ofiarę śmiertelną, stu rannych oraz tysiące ewakuowanych i pozbawionych prądu.

W trzydzieści minut na orbicie

Rakieta Ariane 5 wystartowała w piątek z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Jej zadaniem było umieszczenie na geostacjonarnej orbicie transferowej dwóch satelitów telekomunikacyjnych.

Nadine: huragan zombie

Nadine stała się cyklonem zombie. Po tym, jak w piątek 21 września utraciła status cyklonu tropikalnego i stała pospolitym niżem, w piątek 28 września dostała potężnego wiatru w żagle i odrodziła jako huragan.

Hiszpania: tornado powaliło diabelski młyn

Tornado przeszło przez miasto Gandia w południowej Hiszpanii. Prędkość wiatru przekraczała 170 km/h. Jego siła była tak wielka, że powaliła diabelski młyn w wesołym miasteczku. Rannych zostało 35 osób.

Zabijają nosorożce uwięzione przez powódź

Park Narodowy Kaziranga w indyjskim Asamie, dom dla bardzo rzadkiego gatunku nosorożca, został zalany, a mieszkające w nim zwierzęta odcięte od świata. Powódź wykorzystują kłusownicy, którzy polują na bezbronne rzadkie nosorożce. Dopadli cztery zwierzęta.

Pogodowa bomba nieopodal Alaski

"Pogodowa bomba cyklonowa" - takie zjawisko pojawiło się w środę nieopodal Alaski. Występuje ono tylko w wyjątkowych okolicznościach, kiedy ciśnienie w niżu spada gwałtownie.

Gwałtowna zmiana klimatu wokół Wenecji

Temperatura morza w regionach przybrzeżnych Wenecji rośnie 10 razy szybciej, niż wody oceanów - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Southampton.

Woda w Hiszpanii niesie śmierć

Co najmniej siedem osób zginęło w Hiszpanii w następstwie powodzi, które w nocy z czwartku na piątek nawiedziły Andaluzję na południu Hiszpanii - poinformowała BBC. Ewakuowano 600 osób.

4,5 miliona osób poszkodowanych. Pakistan pod wodą

Co najmniej 371 osób zginęło w powodziach, które w ostatnich tygodniach dotknęły Pakistan, a w szczególności południe kraju. Na skutek żywiołu poszkodowanych zostało prawie 4,5 mln ludzi - poinformowały w piątek krajowe służby zarządzania kryzysowego.

Norman zmierza do Meksyku

U wybrzeży Meksyku uformowała się burza tropikalna - Norman. Zjawisko znajduje się ok. 230 km od miasta Mazatlan - poinformował w piątek amerykański National Hurricane Center. Tymczasem w innych częściach świata szaleją trzy inne żywioły tropikalne.

Okapi podbija Antwerpię

Zoo w belgijskiej Antwerpii ma nowego mieszkańca. Na świat przyszło młode okapi. Zwierzę z wyglądu przypominające skrzyżowanie zebry i żyrafy.

Ogień na Sycylii. Pożary u bram miast

Od środy pożary trawią sycylijskie lasy. W ciągu ostatniej doby ogień niebezpiecznie zbliżył się do terenów miejskich w północno-zachodniej części wyspy.

Deszcz w Wielkiej Brytanii ustaje. York wciąż po pas w wodzie

Powoli ustępują powodzie, które objęły duże obszary Wielkiej Brytanii po trwających od niedzieli ulewnych opadach. W kraju wciąż jednak obowiązuje 27 alarmów powodziowych i 34 ostrzeżenia przed możliwymi podtopieniami. Policja z Północnej Walii prowadzi dochodzenie w sprawie ciał dwóch osób wyłowionych z wezbranej rzeki Clywedog.

Cztery lata więzienia, bo nie przewidzieli trzęsienia?

Nawet na cztery lata do więzienia mogą trafić naukowcy, którym zarzuca się nieumyślne spowodowanie śmierci 309 mieszkańców środkowowłoskiej L'Aquili. Zdaniem prokuratury nie docenili oni ryzyka wystąpienia trzęsienia ziemi, które pamiętnego 6 kwietnia 2009 roku nawiedziło miasto. Ich proces właśnie dobiega końca.

Monsun dręczy krainę herbaty. Dotyka 1,7 mln ludzi w Asamie

Kolejne powodzie wywołane przez monsun nękają północno-wschodni indyjski stan Asam. W ostatnich dniach zginęło tam 18 osób, a blisko 400 tys. pozostaje bez dachu nad głową. Wielu mieszkańców z prawie 2 tys. podtopionych wiosek w regionie koczuje na obrzeżach wysoko położonych dróg.