Świat

Świat

-2,4 st. C w sierpniu. Brytyjczycy posmakowali zimy

W ostatnią sierpniową noc Brytyjczycy mogli nieźle zmarznąć. W niektórych regionach kraju odnotowano wyjątkowo niskie temperatury, bijące lokalne sierpniowe rekordy chłodu. Obserwatorium Braemar w Aberdeenshire odnotowało kojarzącą się bardziej z zimą niż z końcówką lata wartość -2,4 st. C.

Przeżyły tylko najmniejsze walenie

Tylko pięć najmniejszych waleni udało się uratować wolontariuszom z Florydy. Na tamtejszą plażę morze wyrzuciło w sumie dwadzieścia dwa grindwale.

Gaśnie jeden pożar, wybucha kolejny

Z gwałtownym pożarem lasów zagrażającym zamieszkałym obszarom walczyli w nocy hiszpańscy strażacy z regionu Kastylia-La Mancha. Choć niebezpieczeństwa udało się uniknąć, rano w w kilku miejscach ogień wciąż jeszcze sprawiał problemy. Udało się natomiast opanować sytuację na Costa del Sol - zaczęły się powroty ewakuowanych z tamtejszych domów i hoteli.

Syczuan pod wodą. Leje już czwarty dzień

Chiny znowu nawiedziła wielka powódź. Zalanie prowincji Syczuan spowodowały deszcze, padające nieprzerwanie od czwartku 30 sierpnia. Straty wywołane przez ulewy szacuje się na prawie 10,5 mln zł.

Kanadyjska wyspa pogrąża się w Atlantyku

Kanadyjska wyspa - Nowa Fundlandia - stopniowo pogrąża się w Atlantyku. Wyspa zapada się średnio 30 cm na 100 lat - wynika z badań Norma Catto, geografa z kanadyjskiego uniwersytetu Memorial.

Płonący statek widmo wpłynie w Kanał La Manche

Kontenerowiec MSC Flaminia, który przez półtora miesiąca płonął na Atlantyku, zostanie zaholowany przez Kanał La Manche do portu w Niemczech. Rząd Francji zgodził się, by statek przepłynął przez jej wody terytorialne. Na jego pokładzie znajduje się 149 kontenerów z niebezpiecznymi chemikaliami.

Zabójcze trzęsienie ziemi na Filipinach

Jest co najmniej jedna śmiertelna ofiara trzęsienia ziemi u wybrzeży Filipin. Wstrząsy wygenerowały fale tsunami, ale te rozproszyły się na Pacyfiku i nie wywołały żadnych zniszczeń. Jednak na Filipinach doszło do poważnych strat.

WISE zlokalizował układ milionów czarnych dziur

Spektakularne znalezisko kosmicznego teleskopu WISE (pol. Mądrala). Po przedarciu się przez kosmiczny pył dotarł do niecodziennego układu milionów czarnych dziur położonych między ekstremalnie gorącymi i świetlistymi galaktykami.

Costa del Sol w ogniu. Tysiące turystów ewakuowanych

Jedna osoba zginęła, pięć odniosło obrażenia, a ponad cztery tysiące turystów i mieszkańców ewakuowano w piątek z zagrożonych pożarami miejscowości wypoczynkowych na wybrzeżu Morza Śródziemnego Costa del Sol w południowej Hiszpanii. Ogień dotarł do najpopularniejszego i najdroższego kurortu regionu - Marbelli.

Superwulkan pod Hongkongiem

Superwulkan - czyli wulkan, który podczas wybuchu potrafi wypuścić z siebie co najmniej 1000 kilometrów sześciennych pyłu - odkryto na Lantau, największej wyspie Hongkongu. Jak uważają badacze z Hong Kong's Geotechnical Engineering Office, wybuch tego wulkanu pod koniec Jury mógł przyczynić się do zmiany klimatu i wyginięcia dinozaurów.

Sceny z "Ptaków" w Argentynie. Wieloryby w niebezpieczeństwie

Mewy z południa Argentyny mają pewność, że nigdy nie będą głodne. Kiedy z przybrzeżnych wód wynurzają się wieloryby, obsiadają je i dotkliwie ranią dziobami i szponami, wyrywając mięso i tłuszcz z ciał żywych waleni. Problem rozrósł się do tak wielkich rozmiarów, że lokalne władze zdecydowały się na strzelanie do krwiożerczych ptaków.

Isaac osłabł do depresji tropikalnej. Opady nadal grożą powodziami

Isaac osłabł i został zdegradowany do depresji tropikalnej, nadal jednak może sprawić sporo problemów. Towarzyszące mu deszcze grożą powodziami na nisko położonych obszarach Luizjany i Missisipi, wezbraniem wód, a nawet powstawaniem tornad. Pojawiły się doniesienia o śmiertelnych ofiarach żywiołu.

Bliźniacze satelity podpatrzą, jak bombarduje nas Słońce

NASA dokonała kolejnego ważnego kroku w kierunku poznania otoczenia Ziemi. Wystrzeliła na orbitę ziemską bliźniacze satelity, dzięki którym dowiemy się, jak burze słoneczne oddziałują na naszą planetę. Urządzenia będą badały pasy radiacyjne Van Allena, czyli obszar intensywnego promieniowania wokół Ziemi.

Nowy Orlean przetrwał Isaaca. Straty mniejsze niż spodziewane

Burza tropikalna Isaac słabnie - poinformowały amerykańskie władze. Żywioł powoli przemieszcza się w głąb lądu w kierunku Arkansas. Pierwsze oceny po przejściu Isaaca są pozytywne - system przeciwpowodziowy zapobiegł tragedii. Mimo to, prezydent Barack Obama wprowadził stan klęski żywiołowej w dwóch stanach: Luizjanie i Missisipi.

Huragan cofnął wody Missisipi

Huragan Isaac cofnął i spiętrzył wody rzeki Missisipi, gdy kierował się w stronę lądu znad Zatoki Meksykańskiej. Zjawisko trwało prawie dobę. Poziom rzeki podniósł się o kilka metrów.

Kilkaset wstrząsów pod Kalifornią

Brawley - miasto w południowej Kaliforni ogłosiło stan wyjątkowy z powodu roju wstrząsów, jakie pojawiają się tam od kilku dni. W ich wyniku około 10 tys. mieszkańców nie ma prądu i bieżącej wody. Straty sięgają już kilku milionów dolarów.

Trzęsienie w Japonii może zabić 320 tys. ludzi

Gdyby w Japonii doszło do trzęsienia ziemi o skale podobnej do tego z marca 2011 roku, w wyniku którego uszkodzona została elektrownia atomowa w Fukushimie, mogłoby ono kosztować życie 320 tysięcy ludzi - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie rządu w Tokio.

Mekka turystów płonie. Na pomoc strażacy z Aten

W turystycznym raju, na greckiej wyspie Rodos, ogłoszono w środę stan klęski żywiołowej. Szalejące tam od wtorkowego popołudnia pożary strawiły już ponad 500 hektarów lasów. Do walki wysłano strażaków ze stolicy Grecji.

W walce z pożarami pomagają dzieci

Nie tylko strażacy, ale też nastolatki, a nawet dzieci pomagają w walce z pożarami w Bośni i Hercegowinie. Ogień to skutek najcieplejszego lata od co najmniej 120 lat.

Isaac pokonał wały w Luizjanie. Zbliża się do Nowego Orleanu

Huragan Isaac szaleje u wybrzeży Luizjany. Przed południem morze przelało się przez wały na południu stanu. Isaakowi towarzyszą obfite opady oraz wiatr o prędkości 120 km/h. Oko cyklonu zmierza na Nowy Orlean, który siedem lat temu został niemal kompletnie zniszczony przez huragan Katrina. Isaac będzie wielkim testem systemu, który ma zapobiec powtórce tragedii.

Zobacz huragan oczami astronautów

Oczy całego świata zwrócone są w stronę Stanów Zjednoczonych, nad którymi od kilku godzin szaleje Isaac. Żywioł obserwują też astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zabił na Filipinach, musnął Tajwan, idzie na Koreę

Na Pacyfiku tajfuny szaleją jeden za drugim. W zeszłym tygodniu Azjatom dawał się we znaki Bolaven, w tym postrach sieje Tembin. Żywioł zdążył już zabić osiem osób na Filipinach i postraszyć mieszkańców Tajwanu. Sunie teraz w kierunku Korei Południowej.

Korea Północna: tajfun na cenzurowanym

Koreę Północną nawiedza kolejna tego lata katastrofa naturalna. We wtorek wieczorem czasu lokalnego w wybrzeże kraju uderzył tajfun Bolaven. Nikt nie wie, jakie wyrządził szkody, bo władze kraju cenzurują informacje o zniszczeniach.

W Peru przebudził się potwór. Wybuch po 500 latach snu?

El Misi, stratowulkan w południowym Peru, przebudził się ze snu. Tamtejsi geolodzy poinformowali, że to dopiero początek jego aktywności, ale jeśli utrzyma się na podobnym poziomie, może stworzyć warunki do erupcji. Ostatnia zdarzyła się w XV w.

Wyszli na plaże witać Isaaca

Zanim Isaac z impetem uderzył w amerykański ląd, mieszkańcy wybrzeża wyszli mu na spotkanie. Czekali tak długo, aż nie przegoniło ich wojsko. W międzyczasie bawili się w wodzie, łapiąc we włosy porywisty wiatr...