Świat

Świat

10 milionów Afrykanów cierpi z powodu suszy. Najbardziej dotknięte klęską głodu i brakiem wody są Somalia, Kenia, Dżibuti i Etiopia. Potrzebnych jest 40 milionów dolarów na dożywianie dzieci i zaopatrywanie wiosek w wodę.

Jest gorąco i będzie jeszcze bardziej. Potem przyjdą gwałtowne burze - to prognoza pogody dla południowych Chin na najbliższe dwa tygodnie. Tymczasem północ kraju zmaga się z powodzią.

Kilkanaście osób zostało uwięzionych na moście w południowo-wschodniej chińskiej prowincji Sichuan. Most złamał się na skutek silnego nurtu lokalnej rzeki, która wezbrała po gwałtownych opadach deszczu. Strażacy ratują ludzi używając koparek i lin. Obrazy z działań ratowniczych przypominają filmy akcji.

Elektrownia jądrowa w Fessenheim zostanie zamknięta. Pozostaje pytanie, kiedy? Ekolodzy, po tym co zaszło w Fukushimie, żądają, by stało się to teraz. Dodają, że zbudowano ją na terenie, na którym dochodziło już do wstrząsów. W połowie XIV wieku. Francuski rząd nie widzi powodów do pośpiechu.

Pomoc w wysokości 3 mld dol. popłynie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Egiptu - podała agencja WAM. Ma to wyciągnąć egipską turystykę zapaści, w jakiej znalazła się po tzw. arabskiej wiośnie ludów.

Śri Padmanabhaswamiego to sanktuarium znajdujące się na południu Indii. Właśnie tam, podczas prac konserwacyjnych, odnaleziono drogocenny posąg i klejnoty, których wartość szacowana jest na 22 miliardy dolarów. Lokalne media rozpisują się na temat zawartości skarbu. Miejscowy maharadża i lokalne władze już się kłócą o to, do kogo należy.

Gwałtowne starcia na ulicach Aten, do których doszło w ostatnich dniach, mogły podkopać wizerunek Grecji w oczach turystów. Jednak sektor turystyczny liczy na nawet 10-procentowy wzrost odwiedzin kraju.

Czesi od kilku dni zmagają się z powodziami. Najgorzej sytuacja hydrologiczna przedstawiała się u naszych południowych sąsiadów w piątek, w kolejnych dniach było już lepiej. Alarmy powodziowe zostały odwołane.

Matka i jej siedmioro dzieci zginęło w pożarze wywołanym uderzeniem pioruna. Do wypadku doszło we wsi Keiyo w Kenii. - Próbowaliśmy ugasić pożar. Mimo ulewnego deszczu mogliśmy tylko patrzeć na płonący dom - wyznał sąsiad rodziny.

Portugalskie kurorty są oblegane przez turystów - zarówno miejscowych, jak i zagranicznych. Pierwszych nie stać było na spędzenie urlopu zagranicą, drugich do wyboru portugalskiego wybrzeża niejako zmusiły zamieszki w Grecji i w państwach Afryki Północnej.

W niedzielę rano przypomniał o sobie jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Indonezji, Soputan. Położony na wyspie Celebes Północny wyrzucił z siebie, na wysokość 5 tys. metrów, obłoki popiołu.

W Moskwie lato już w pełni. Termometry pokazywały rano 30 st. C. Kolejne dni mają być jeszcze cieplejsze. Mieszkańcy boją się powtórzenia fali upałów z zeszłego roku, która przyniosła wiele ofiar.

W argentyńskich kurortach od dwóch dni pada gęsty śnieg. O tej porze roku to nic nadzwyczajnego, jednak tym razem biały puch jest zbawieniem. Daje bowiem szansę na powrót do normalnego życia po tym, jak 4 czerwca pył z chilijskiego wulkany Puyehue-Cordon Caulle pokrył stoki grubą warstwą.

Zbliżający się wielkimi krokami Dzień Niepodległości nie wszyscy Amerykanie będą świętować tak hucznie, jak dotychczas. W większości miast położonych na terenach dotkniętych suszą, lokalne władze zakazały odpalania sztucznych ogni, pisze USA Today. Wszystko po to, żeby zapobiec roznieceniu kolejnych pożarów.

Deszcze i burze, które wystąpiły w czwartek wieczorem na wschodzie Polski i w Czechach spowodowały nagły wzrost poziomu wód w dorzeczu Odry. Zalane zostały drogi i domy, w tym część Ostrawy. Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna - informowały czeskie media.