Świat

Świat

40 tys. turystów utknęło w Acapulco. Meksyk w kleszczach żywiołów

Setki turystów utknęły na międzynarodowym lotnisku w Acapulco po tym, jak w Meksyk uderzyły dwa żywioły - sztorm tropikalny Manuel z południa i huragan Ingrid z północy. W całym kurorcie znajduje się kilkadziesiąt tysięcy turystów, którzy nie mogą opuścić miasta z powodu ulew i podtopień.

Greenpeace na rosyjskiej platformie. Padły strzały

Czterech aktywistów organizacji ekologicznej Greenpeace zostało w środę zatrzymanych przez rosyjską straż graniczną po tym, jak dwóch z nich wspięło się na platformę wiertniczą Prirazłomnaja koncernu Gazprom w Arktyce. Strażnicy wielokrotnie oddali strzały ostrzegawcze, jeden z działaczy może być ranny.

Zniszczonych 1,6 tys. domów. Katastrofalna sytuacja w Kolorado

Władze Kolorado usuwają skutki ubiegłotygodniowych powodzi, szukają ciał ewentualnych ofiar i przeprowadzają ewakuacje mieszkańców podmokłych, górskich terenów w obawie przed osunięciami ziemi. We wtorek potwierdzono śmierć ośmiu osób. Zniszczonych zostało co najmniej 1,6 tys. domów.

Woda zalała domy w dziesięć minut. "Ile straciliśmy? To nie do opisania"

Kilkadziesiąt rodzin bez dachu nad głową, kilkaset osób, których domy ocalały, ale przepadła im reszta mienia - sytuacja we wsi Berezin na południu Ukrainy jest naprawdę dramatyczna. A to nie jedyna miejscowość tak mocno poszkodowana po powodzi, która nawiedziła obwód odeski. Wszystko przez rekordowe ulewy, jaki przeszły przez ten rejon.

Meksyk: przybywa zabitych przez cyklony

Rośnie bilans ofiar w Meksyku po prawie jednoczesnym ataku sztormu tropikalnego Manuel i huraganu Ingrid. Na skutek powodzi, podtopień i osunięć ziemi zginęło tam co najmniej 48 osób, a poszkodowanych zostało ponad 230 tys. Spośród 32 stanów nie ucierpiały jedynie trzy, a utrzymujące się ulewy niosą kolejne zagrożenia.

Piorun wywołał pożar cysterny

Jedno wyładowanie wystarczyło do rozpoczęcia poważnej akcji gaśniczej w hrabstwie Midland w Teksasie. Strażacy ponad dwie godziny walczyli tam z pożarem cysterny, w którą trafił piorun.

Tydzień dryfowali po Atlantyku bez wody i żywności

Bez jedzenia i wody, trzymając się wywróconej łodzi, przez osiem dni dwaj mężczyźni dryfowali po wodach Atlantyku. W poniedziałek rano rozbitkowie zostali dostrzeżeni przez Straż Przybrzeżną Stanów Zjednoczonych.

"Matka Natura nie współpracuje". Pogoda wstrzymuje ewakuację

Zła pogoda utrudnia akcję w nękanym przez gwałtowną powódź amerykańskim stanie Kolorado. Ciężkie chmury i deszcz uziemiły helikoptery uczestniczące w poszukiwaniach prawie 500 osób, zaginionych po ataku ulew. Służby obawiają się, że liczba ofiar śmiertelnych mogła wzrosnąć do sześciu.

"Morze Amur": szerokie na 30 km i długie na tysiąc

Sytuacja powodziowa na Dalekim Wschodzie Rosji jest coraz bardziej niebezpieczna. Poziom wody wciąż bije rekordy: sięgnął już ponad 9 metrów, dlatego służby ratunkowe i wojsko pracują dzień i noc, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

W Indonezji wybuchł wulkan. Tysiące ludzi się ewakuują

Gunung Sinabung, wulkan w północnej części indonezyjskiej wyspy Sumatra znowu straszy. Blisko cztery tysiące ludzi ewakuowało się na niżej położone tereny do obozów, po tym jak doszło do jego erupcji. Ruch samolotów został wstrzymany ze względu na pył, jaki unosi się w atmosferze.

Groźna powódź w Rumunii. Będzie jeszcze padać

Dziewięć osób, w tym ośmioletnia dziewczynka, od czwartku straciło życie w wyniku powodzi nawiedzającej Rumunię. Rozmiar zniszczeń poczynionych przez wodę jest ogromny. Ponieważ sytuacja pogodowa jeszcze przez jakiś czas się nie poprawi, w niedzielę podjęto decyzję o ewakuacji z zagrożonych zalaniami terenów 1400 osób.

Znaleźli prawalenia sprzed 40 mln lat. Łączył ssaki lądowe z morskimi

Zespół peruwiańskich paleontologów odkrył skamienielinę prehistorycznego stworzenia morskiego, który może stanowić łącznik pomiędzy nowożytnymi ssakami morskimi a ich lądowymi przodkami. Oceniane na ponad 40 mln lat szczątki prawalenia to wyjątkowe odkrycie w Peru. Naukowcy do tej pory nie przypuszczali, że występowały na tym terenie.

Deszcze rozmoczyły brytyjską ziemię. Coraz więcej osunięć

W ciągu ostatnich 14 miesięcy pięciokrotnie wzrosła ilość zgłoszeń o osunięciach ziemi w Wielkiej Brytanii - alarmują tamtejsi geolodzy. Za taki stan rzeczy winią wyjątkowo deszczowy miniony rok. Postanowili stworzyć mapę zagrożeń z takim zjawiskami, żeby wiadomo było, które miejsca wymagają specjalnej, wzmocnionej infrastruktury.

Woda przerwała ziemną zaporę

Pół tysiąca mieszkańców osiedli i wsi w obwodzie odeskim na południu Ukrainy zostało ewakuowanych ze względu na zagrożenie powodziowe. Ulewy, które przeszły przez region, doprowadziły do wezbrania rzeki. Naporu wody nie wytrzymała ziemna zapora.

Najpierw powódź, potem trąba powietrzna. A to jeszcze nie koniec

W Rumunii od dwóch dni pogoda przysparza wiele kłopotów. Powódź, nawałnice, wichury od środy nękają mieszkańców okręgów Gałacz i Tulcza. Jak dotąd zginęło osiem osób, zalanych zostało ponad 700 budynków w 17 miejscowościach, ewakuowano setki mieszkańców. To jednak jeszcze nie koniec.

Ogromny wyciek melasy na Hawajach. Przypłynie więcej rekinów i barakud

Hawaje walczą z katastrofą ekologiczną. Doszło tam do wycieku melasy, która zadusiła morskie zwierzęta. Setki martwych ryb pływają po powierzchni wód w porcie Honolulu. I chociaż nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka, władze obawiają się, że słodka substancja zwabi niebezpieczne gatunki.

"Było pięknie i groźnie". Trąba wodna na jeziorze

Ogromnych rozmiarów trąba wodna pojawiła się na Jeziorze Michigan w rejonie miasta Kenosha w stanie Wisconsin (USA). Lokalne media podały, że trąba mogła porwać jedną z łodzi, a władze podjęły decyzję o uruchomieniu syren ostrzegawczych. Zdjęcia i informację przesłała na Kontakt 24 @Barbara. "Było pięknie i groźnie"- napisała.