Świat

Świat

Gwałtowne burze na Węgrzech. Żeglarze uciekali z Balatonu

Siedem osób trafiło do szpitala po gwałtownych burzach, które we wtorek wieczorem przetoczyły się przez Węgry. Towarzyszące im ulewne deszcze niemalże utworzyły strumienie na ulicach. Silny, porywisty wiatr powalił dziesiątki drzew, połamał gałęzie i wyrządził liczne szkody.

Tysiące ewakuowanych, zalane drogi. Ulewy potrwają tydzień

Ponad półtora tysiąca mieszkańców Urugwaju zostało ewakuowanych ze względu na powodzie, które pojawiły się w pięciu różnych prowincjach: w regionach przybrzeżnych i centralnych. Krajowy System Alarmowania uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą, ale poziom rzek ma nadal wzrastać. Taka sytuacja ma się utrzymywać przez tydzień.

Neoguri osłabł, ale nadal jest śmiertelnie groźny. Jak dotąd zabił dwie osoby

Tajfun Neoguri, który uderzył w południowe wybrzeże japońskiej wyspy Okinawa we wtorek, zabił dwie osoby, a kilkanaście innych ranił. Jeszcze zanim dotarł na ląd, władze zdecydowały o masowej ewakuacji ludności z obszarów zagrożonych ulewnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Eksperci podkreślają: choć tajfun osłabł, wciąż jest śmiertelnie niebezpieczny.

Tajfun Neoguri coraz bliżej Japonii. 500 tys. osób musi się ewakuować

Tajfun Neoguri zabił już pierwszą osobę. Mimo że żywioł nie dotarł jeszcze do japońskich wysp, ponad 500 tys. osób musiało opuścić swoje domy, a 50 tys. gospodarstw domowych pozostaje bez prądu. Mieszkańcy przygotowują się na nadejście wichur i ulew. Dotychczas odnotowywane są porywy wiatru rzędu 250 km/h.

Ziemia zatrzęsła się w Meksyku. Są ofiary

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w poniedziałek południowy Meksyk i Gwatemalę. W wyniku wstrząsów śmierć poniosły co najmniej trzy osoby, a kilkadziesiąt domów zostało zniszczonych.

Śmiertelny wirus grypy z próbówki

Naukowiec z Japonii, który pracuje w USA, wyhodował wirusa grypy, który jest odporny na atak naszego układu immunologicznego. Wzbudził wiele kontrowersji i obawy, że wyniki badań zostaną wykorzystane do stworzenia broni biologicznej. Badacz ma jednak plan - chce stworzyć szczepionkę, zanim bedzie za późno.

Osłabiony Arthur dotarł do Kanady. Ponad 250 tys. domów bez prądu

Huragan Arthur znacząco stracił na sile. Kiedy w sobotę dotarł do kanadyjskich prowincji: Nowy Brunszik i Nowa Szkocja, powalił drzewa i pozbawił dopływu prądu ponad 250 tys. domostw. Prędkość wiatru dochodziła do 116 km/h. Mieszkańcy Kanady przygotowywali się na przyjście huraganu od kilku dni. Wydano ostrzeżenie pogodowe.

Potężna ściana pyłu pogrążyła Phoenix w mroku

Nad Arizoną pojawiła się potężna ściana pyłu. Stolica tego stanu na kilka godzin pogrążyła się w mroku. Burza piaskowa, która sunęła przez Phoenix, na kilka godzin sparaliżowała życie mieszkańców.

Rekiny atakują coraz częściej. Winni ludzie i globalne ocieplenie

Co sezon rośnie liczba ataków rekina na człowieka - zeszłego lata na terenie wód przybrzeżnych USA odnotowano prawie 50 takich przypadków. Badacze podkreślają, że to wina coraz większego zagęszczenia na plażach oraz globalnego ocieplenia, a nie drapieżników. - Należy pamiętać, że na każdego człowieka zabitego przez rekina przypada dwa miliony sztuk rekinów zabitych przez człowieka - zauważają badacze.

Arthur zyskuje na sile. Wkrótce uderzy w USA

Pierwszy w tym sezonie atlantycki huragan - Arthur - staje się coraz silniejszy i zmierza ku wybrzeżom Karoliny Północnej - ostrzegło w czwartek amerykańskie Krajowe Centrum Huraganów (NHC). Żywioł, którego ciągły wiatr osiąga prędkość 150 km/h, znajduje się w odległości 175 km od najdalej wysuniętych punktów lądu. Z powodu cylkonu, w wielu miejscach odwołano przypadające na 4 lipca obchody Dnia Niepodległości.

Ekspert o walce z epidemią: leki eksperymentalne zamiast "miłego pochówku" i mydła

- Zmarło ponad 450 osób, a żadna z organizacji nie jest w stanie wciąż zaproponować ludziom nic więcej, niż "bezpieczny i miły pochówek" oraz mydło do mycia rąk - komentuje jeden ze specjalistów od chorób tropikalnych. Uważa, że na terenach Afryki Zachodniej, gdzie odsetek zarażeń wirusem Eboli jest najwyższy, powinno się rozprowadzać leki będące na etapie testów laboratoryjnych.

Indie szykują się na monsunowe ulewy

Mieszkańcy Indii szykują się na nadejście monsunowych opadów deszczu, obecnych w kilku daleko na północ wysuniętych stanach. Meteorolodzy zapowiadają, że tegoroczne ulewy do 15 lipca rozciągną się jednak nad całym krajem.

Pożar w Kalifornii wymyka się spod kontroli

Pożar lasów w hrabstwie Napa w Kalifornii, wymknął się spod kontroli. Ogień strawił 3 tys. akrów od południa 1 lipca. Jeden dom uległ spaleniu, w pięciu zostały poważnie naruszone struktury. Rodziny są ewakuowane z okolicznych budynków ze względów bezpieczeństwa.

Pijecie mleko "light"? Lepiej przerzućcie się na tłuste

- Mleko odtłuszczone wcale nie pomaga w chudnięciu - oświadczył harvardzki naukowiec. Z kolei mleko "prosto od krowy" nie tylko pomaga skutecznie zrzucić wagę, ale także dba o nasze serce i pomaga kontrolować poziom cukru w organizmie. Badacz zauważa, że odtłuszczane mleko traci smak, który producenci "naprawiają", dodając wysokokaloryczne słodziki.

Rajskie sceny w Nowym Jorku

Wieżowiec One World Trade Center w Nowym Jorku został spowity chmurami tworząc niezwykły obraz. Zachwyceni mieszkańcy miasta publikowali zdjęcia na portalach społecznościowych. My pokazujemy film.

Liczba ofiar Eboli rośnie. Wirus wymyka się spod kontroli

Liczba zgonów spowodowanych gorączką krwotoczną Ebola w zachodniej Afryce wzrosła do 467 na 759 znanych przypadków zachorowań - podała we wtorek 1 lipca Światowa Organizacja Zdrowia. W środę władze państw regionu mają wypracować plan walki z epidemią.