Świat

Świat

Ubinas grozi erupcją. Premier Peru zarządził ewakuacje

Ubinas, wulkan na południu Peru, straszy. Z jego krateru w czwartek wydobył się pył oraz popiół, który osiadł w miejscach odległych nawet o 7 km. To, że Ubinas się uaktywnił, jest na tyle niepokojącym sygnałem, że władze Peru zarządziły ewakuacje z jego okolic.

Potężny cyklon uderzył w australijskie wybrzeże

Potężny cyklon Ita uderzył w wybrzeże australijskiego stanu Queensland. - To najsilniejszy cyklon od 2011 roku - donoszą lokalne media. Służby ratunkowe pozostają w gotowości i na bieżąco pomagają mieszkańcom. Meteorolodzy natomiast informują, że nawet po przejściu cyklonu będzie pojawiać się porywisty wiatr i intensywne opady deszczu.

Po dniu z 17 st. C nastąpił nagły atak zimy

Jeszcze dzień wcześniej na termometrach widzieli nawet 17 st. C, a w środę rano musieli na gwałt szukać czapek, szalików, rękawic i zimowych kurtek. Mieszkańców Rumunii zaskoczył nagły powrót zimy. Bezradni wobec niego byli kierowcy, którzy na oblodzone drogi wyjechali na letnich oponach.

Masakra na pastwisku. Pioruny zabiły stado krów

Los 64 krów z dwóch farm w Chile jest dowodem na to, że podczas burzy nie należy chronić się pod drzewem. Po tym, jak pogoda się uspokoiła, lokalni farmerzy dokonali makabrycznego odkrycia - pod samotnym drzewem na pastwisku leżało kilkadziesiąt sztuk martwego bydła. Zwierzęta padły porażone przez pioruny, jakie towarzyszyły nawałnicy.

"Tańczący z gwiazdami" rozwinął anteny

Aby otworzyć dużą antenę radarową i skrzydła słoneczne Sentinel-1A wykonał 10 godzinną choreografię. Każdą czynność odtwarzał w odpowiedniej kolejności i z precyzją tancerza Teatru Bolszoj.

Wyspy Salomona opustoszeją? Mieszkańcy chcą emigrować. To przez wir tropikalny

Pozbawieni przez żywioł własnego dachu nad głową mieszkańcy Wysp Salomona schronienia szukają w obozach zorganizowanych przez władze. Jednak warunki, jakie w nich panują, są dalekie od doskonałości. W jednym z obozów dwie toalety musza wystarczyć dla liczącej 2 tys. osób grupy, pośród której znajduje się aż 400 dzieci poniżej 5-tego roku życia.

Burzliwy początek wiosny w USA: tornada, grad, oberwania chmury

Początek wiosny na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych jest burzliwy za sprawą utrzymującego się nad nim frontu niskiego ciśnienia. Ciemne chmury, przecinane piorunami i grzmotami sprowadzają intensywne opady deszczu i gradu. Ulewy są przyczyną powodzi rozciągających się na obszarze od Missisipi po Alabamę.

Gorący i słoneczny weekend w Berlinie

W Berlinie wiosna zawitała na dobre. Pogodne niebo i wysokie temperatury cieszyły mieszkańców niemieckiej stolicy. Słoneczną niedzielę spędzili na świeżym powietrzu.

Gęś poderwała się do lotu, zderzyła się z samochodem

Nieprzyjemna sytuacja na drodze spotkała mieszkankę amerykańskiego stanu Kolorado. Jadąc do pracy, zderzyła się z dziką gęsią. Choć przednia szyba auta została poważnie rozbita, kobieta wyszła z kolizji bez szwanku. Gęś nie miała tyle szczęścia.

"Najgorszy atak żywiołu w historii"

Co najmniej 15 osób nie żyje, a dziesiątki tysięcy straciły dach nad głową w wyniku powodzi, jaka rozszalała się na Wyspach Salomona. Władze postanowiły wprowadzić stan wyjątkowy, ponieważ zaczyna brakować podstawowych środków do życia.

"Mam już serdecznie dosyć". Północ USA pod najgrubszą od 30 lat warstwą śniegu

Chodniki i ulice Minneapolis, największego miasta w stanie Minnesota pokrywa najgrubsza od 30 lat warstwa śniegu. - Mam już naprawdę serdecznie dosyć tej pogody - nie ukrywa złości młoda kobieta odśnieżając swoje auto. Natomiast synoptycy zaznaczają, że na północy USA nikogo nie dziwią śnieżyce nawet na przełomie kwietnia i maja.

Tornado i grad jak grejpfruty. Wiosenne burze w Teksasie

Gwałtowne burze przechodziły w czwartek wieczorem przez północny Teksas. Oprócz ulewy i silnego wiatru przez niektóre rejony przetoczyło się tornado. Gwałtowne zjawiska pozostawiły po sobie uszkodzone budynki, powalone drzewa i płoty, a także pozrywane linie energetyczne.

Pył znad Sahary nadal dusi Londyńczyków. Ekolodzy: rząd zamiata sprawę pod dywan

Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza wciąż dokucza Brytyjczykom. Służby ratunkowe Londynu odnotowały 14-procentowy wzrost liczby zgłoszeń pod nr alarmowy 999 - dzwonili ludzie, którzy informowali o tym, że mają trudności z oddychaniem. Zdaniem ekologów rząd Wielkiej Brytanii bagatelizuje problem zanieczyszczenia powietrza, które mocno odbija się na zdrowiu obywateli kraju.

Wiosna na Teneryfie zimna i wietrzna

Teneryfa powitała już pierwszych turystów. Jednak Ci, którzy przyjechali na wyspę, są zaskoczeni pogodą, jaka panuje w regionie Wysp Kanaryjskich. Na Teneryfie pada deszcz i wieje zimny wiatr.

Kolejne silne trzęsienie ziemi w Chile. Pierwsze fale tsunami dobiły do wybrzeża

Seria silnych trzęsień ziemi o magnitudzie do 7,4 stopni wystąpiła w nocy ze środy na czwartek w północnym Chile. Nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach. Odwołano także ostrzeżenie przed tsunami, gdyż pierwsza fala, która dotarła do wybrzeża miała niespełna metr wysokości. Władze zapobiegawczo zarządziły jednak ewakuację mieszkańców.

Do Japonii dotarła fala tsunami. Ewakuowano kilka tysięcy ludzi

Niewielkie tsunami wystąpiło w czwartek wcześnie rano w północno-wschodniej Japonii - poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna. Wysokość fal nie przekraczała 40 cm Tsunami wywołało trzęsienie ziemi, do którego doszło w nocy z wtorku na środę w Chile. Japońskie służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie przed tsunami po silnym trzęsieniu ziemi na Pacyfiku u wybrzeża Chile. Falę zaobserwowano już w Hilo na Hawajach. Amerykańska Służba Meteorologiczna stworzyła animowany film - symulację przemieszczania się fali tsunami przez najbliższe 30 godzin po trzęsieniu ziemi.

Gęsta chmura pyłów znad Sahary opadła na Wielką Brytanię

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych godzin muszą być przygotowani na uciążliwe skutki wysokiego poziomu zanieczyszczenia, który właśnie dotarł nad wyspy. Czerwony pył przyniosły tam znad Sahary silne wiatry wiejące od strony Czarnego Lądu.

Stan klęski żywiołowej po potężnym trzęsieniu ziemi u wybrzeży Chile

Pięć osób nie żyje, a kilkanaście zostało rannych w wyniku trzęsienia, które nawiedziło wybrzeże Chile. Amerykańska Służba Geologiczna oceniła siłę trzęsienia na 8,2 st. w skali Richtera. Dotychczas nie udało się oszacować strat. Prezydent Chile Michella Bachelet ogłosiła we wtorek rano stan klęski żywiołowej na północy kraju - w dwóch najbardziej zniszczonych regionach.

Rozszerza się śmiertelnie niebezpieczna epidemia. "Nie jedzcie nietoperzy i małp"

- Nie jedzcie nietoperzy i małp, nie dotykajcie chorych i martwych zwierząt - apelują Lekarze bez Granic (MSF) do mieszkańców Gwinei, gdzie rozprzestrzenia się wirus Ebola. Z lokalnych doniesień płyną informacje do zwiększającej się liczbie ofiar tej zabójczej choroby. Dotychczas zmarło już 78 osób, a wirus zaczyna zabijać w sąsiednich krajach. Pierwsze przypadki odnotowano w Sierra Leone i w Liberii.

Stratowulkan wyrzucił popiół na kilometr w górę

Wulkan Ubinas w południowo-zachodnim Peru przebudził się po wieloletnim uśpieniu. Wybuch wyrzucił popiół na wysokość kilometra. Dzień później władze rozpoczęły ewakuację mieszkańców pobliskich miejscowości.