Świat

Świat

Fala tsunami, która nawiedziła Japonię po trzęsieniu ziemi w marcu tego roku spowodowała śmierć kilku tysięcy ludzi i gigantyczne zniszczenia. Japończycy zaraz po tym, jak zagrożenie spowodowane silnymi wstrząsami minęło, zaczęli usuwać skutki kataklizmu.

W czwartek tuż po godzinie 21 ziemia zatrzęsła się u naszych zachodnich sąsiadów. Epicentrum trzęsienia ziemi o sile 4,4 w skali Richtera znajdowało się przy granicy holendersko-niemieckiej, w okolicy miasta Goch, a ognisko na głębokości ok. 3 km.

Zawód dziennikarza jest trudny. Nie raz reporterzy muszą zmagać się z przeciwnościami natury. Pecha miała reporterka chińskiej telewizji państwowej, która została zaskoczona przez gigantyczną, 20-metrową falę, która uderzyła w wybrzeże podczas relacji na żywo z przejścia tajfunu o imieniu Nanmadol.

- Przesuwająca się nad Oceanem Atlantyckim Katia słabnie i obecnie jest huraganem pierwszej kategorii. Maksymalna szybkość wiatru spadła do 137km/h - poinformowało w środę amerykańskie Centrum Huraganów w Miami na Florydzie. Katia przesuwa się obecnie nad Oceanem Atlantyckim, w kierunku Bermudów.

- Maria, tropikalna burza, uformowała się w środę na Atlantyku, kiedy huragan Katia panoszył się wzdłuż plaż Bermudów i amerykańskiego Wschodniego Wybrzeża - podaje amerykańskie National Hurricane Center.

Zarówno Bałtyk, jak i jeziora w czwartek na pewno nie będą odpowiednimi miejscami dla żeglarzy. Deszcze, burze, a nawet sztormy zapanują nad krajowymi wodami. Dobry dzień będą mieli za to ci, którzy pływają po wodach Chorwacji, a także w okolicy greckich Cyklad.

Nie odpoczniemy w czwartek na polskich plażach. Temperatura powietrza będzie niższa od temperatury wody w Bałtyku, a na głowy wczasowiczów, którzy wybrali się na urlop nad morze, spadnie deszcz. W Kołobrzegu i w Sopocie spodziewamy się burz.

Wulkan Katla zadrżał we wtorek. Choć nie ma jednoznacznego dowodu na to, że w najbliższym czasie dojdzie do wybuchu, sejsmolodzy bacznie monitorują jego aktywność. Katla jest bowiem wulkanem, którego wyjątkowo obawiają się Islandczycy.

Ponad 1200 strażaków cały czas walczy z potężnymi pożarami w amerykańskim stanie Teksas. Jak dotąd, ogień zabił dwie osoby i pochłonął ponad tysiąc domów.

Waży 450 ton, wytrzyma wiatr o prędkości do 805 km/godz., ma kształt kopuły i od 1992 roku drwi sobie z każdego huraganu. Taki właśnie dom, warty 600 tysięcy dolarów, wybudował sobie na plaży jeden z mieszkańców Karoliny Południowej.

Bilans ofiar tajfunu Talas, który nawiedził w sobotę Japonię, wciąż rośnie. Co najmniej 46 osób nie żyje, a poszukiwanych jest 54. Żywioł spowodował powodzie, osunięcia ziemi i lawiny błotne. Japończycy wciąż usuwają skutki jego przejścia. Trwa także szacowanie strat.

Reporter 24 CaptainMorgan odbył podróż do Klifów Moheru - niezwykle malowniczych wysokich brzegów zachodniej części Republiki Irlandii. Podzielił się z nami kolekcją wspaniałych zdjęć, które postanowiliśmy umieścić na stronach serwisu, żeby przybliżyć wam to niezwykłe miejsce.

- Ulewne monsunowe deszcze w południowej prowincji Pakistanu Sindh, w ciągu zaledwie jednego tygodnia, kosztowały życie 132 ludzi, zniszczyły tysiące akrów pól uprawnych i zabiły ponad 100 tys. sztuk bydła - podali w poniedziałek przedstawiciele lokalnych władz.

Na indonezyjskiej Sumatrze ziemia zatrzęsła się w poniedziałek z siłą 6,6. Ewakuowano co najmniej jeden szpital. Wielu ludzi wpadło w panikę, ale nie ma informacji o ofiarach ani większych zniszczeniach. Nie wydano ostrzeżenia przed tsunami.

Wtorkowa pogoda okaże się w sam raz dla żeglarzy pływających po Bałtyku, miejscami spodziewamy się 5-7 st. w skali Beauforta. Niestety nie będzie przyjazna tym, którzy wybrali polskie jeziora. W pasie od jeziora Mamry po Zegrzyńskie spadnie sporo deszczu.

Bardzo słonecznie, ale niestety już nie najcieplej będzie we wtorek na polskim Wybrzeżu. 20 st. Celsjusza - to najwyższa wartość temperatury powietrza jaką pokażą termometry. Nad najpopularniejszymi wśród turystów polskimi jeziorami, a więc Mamrami, Nidzkim i Zegrzyńskim, popada.

Rzymska policja wzmocniła patrole wokół najczęściej odwiedzanych przez turystów w Rzymie zabytków. Wszystko przez ataki wandali. W ostatnich dniach uszkodzone zostały: fontanny di Trevi oraz Del Moro na Piazza Navona, a także Koloseum.

Kamery termowizyjne wysokiej rozdzielczości zostaną zainstalowane na jednym z lotnisk w Wielkiej Brytanii, jako nowy rodzaj tajnych wykrywaczy kłamstw. Na którym - nie wiadomo - donosi w poniedziałek dziennik "Daily Mail".

Tegoroczne katastrofy naturalne do końca sierpnia pochłonęły już 35 mld dol. z kieszeni amerykańskich podatników. Łącznie Stany Zjednoczone nawiedziło 10 katastrof naturalnych, a agencja NOAA całkowity rozmiar strat w 2011 r. szacuje na 175 mld dol.