Wojsko

Wojsko

Co ze śmigłowcami dla wojska? Macierewicz "został wprowadzony w błąd"

Antoni Macierewicz zapowiadał, że do końca 2016 roku polskie wojsko wzbogaci się o dwa śmigłowce Blackhawk, a w kolejnych latach miało się pojawić 19 kolejnych. Potem Ministerstwo Obrony Narodowej wycofywało się z tych deklaracji. Teraz wiceminister Tomasz Szatkowski twierdzi, że Macierewicz "został wprowadzony w błąd". - Nie wiem, jak nazwać takie tłumaczenia. Niekompetencja? - komentuje tvn24.pl ekspert.

Mają być najlepsze na świecie. Na  razie pokazujemy, jak tego nie robić

Polscy żołnierze od kilku lat nie mogą używać normalnych min przeciwpiechotnych, takich, jakie każdy widział w filmach wojennych. Zakopywania w ziemi małych pudełek zabrania prawo międzynarodowe. W zamian mieli dostać miny nowej generacji - zarówno do zabijania ludzi, jak i niszczenia pojazdów. Mieli. Od 10 lat trwają nad nimi prace, na które wydano łącznie 38 milionów złotych, a do finału jeszcze daleko.

Mikrofalami w rakiety Kima. Potencjalny as w rękawie USA

Amerykańskie wojsko od wielu lat pracuje nad specjalnymi rakietami zdolnymi przy pomocy mikrofali zdalnie "usmażyć" elektronikę. Jak twierdzi telewizja NBC News, użycie takiego sprzętu przeciw Korei Północnej było dyskutowane w Białym Domu. Na temat rakiet CHAMP nie ma jednak wielu informacji. Wiadomo, że formalnie nie są w służbie, choć faktycznie pewien zapas ma być gotowy na specjalne potrzeby.

Superniszczyciel wypłynął w morze

Na próby wypłynął drugi amerykański futurystyczny niszczyciel typu Zumwalt. To pierwszy krok do przekazania okrętu US Navy i wdrożenia go do służby. Podobnych miało być jeszcze 30, ale ostatecznie budowany jest już tylko jeden. Nowoczesne niszczyciele okazały się zdecydowanie zbyt drogie nawet dla Amerykanów.

Generał Kraszewski znów w siedzibie kontrwywiadu. To jeszcze nie koniec

Generał Jarosław Kraszewski ma stawić się w środę po raz kolejny w centrali Służby Kontrwywiadu Wojskowego - wynika z informacji tvn24.pl. To już czwarta wizyta w związku z "certyfikatami bezpieczeństwa" generała, bez którego nie może on w praktyce pełnić funkcji szefa Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Bojówkarze w klapkach z groźnymi rakietami. Ryzykowny test, ale cenny dla Polski

Z jednej strony nadlatują rakiety wymierzone w miasta, bazy wojskowe czy budowaną elektrownię jądrową. Z drugiej strony na ich spotkanie pędzą antyrakiety systemu Patriot. Nad Półwyspem Arabskim trwa wojna, której pilnie przygląda się wiele państw. Może wstrząsnąć regionem, ale też przydać się Polsce w kontekście obrony przed rosyjskimi iskanderami.

Weteran lepszy i gorszy. MON lustruje w kolejce do Domu Weterana

W ramach prac nad zmianą ustawy o weteranach wojskowych MON stworzył kontrowersyjną koncepcję. Aby ubiegać się o pierwszeństwo w kolejce do pobytu w Domu Weterana, byli żołnierze będą musieli poddać się lustracji. Ci, którzy służyli w wyszczególnionych przez ministerstwo organach PRL, nie będą mieli szans na przyspieszenie procedury uzyskania miejsca w Domu Weterana. A jeśli coś zatają, całkowicie stracą prawo do pobytu.

Żołnierze na specjalnych urlopach do walki z dzikami. Ujawnione pismo MON

Z nagłówkiem "BARDZO PILNE" po sieci wewnętrznej MON rozszedł się rozkaz sprawdzenia, ilu żołnierzy, będących jednocześnie myśliwymi, byłoby zainteresowanych otrzymaniem specjalnego urlopu, żeby w jego trakcie polować na dziki na Mazowszu, zagrożonym epidemią afrykańskiego pomoru świń. - To wszystko na głowie stoi - mówi Tomasz Siemoniak, szef MON z okresu rządów PO.

Niespodziewany ruch MON. Nadlatuje tysiąc dronów-kamikadze

Wojsko wykorzystało nadzwyczajne procedury i niespodziewanie podpisało umowę na dostawę znacznej ilości dronów. Tysiąc urządzeń o nazwie warmate ma trafić do polskich żołnierzy. Rozmowy utrzymano w tajemnicy, choć jak dowiedział się tvn24.pl, trwały już od roku.

Amerykanie przedstawili rachunek Macierewiczowi. Bardzo drogie patrioty

10,5 miliarda dolarów, czyli niemal 38 miliardów złotych - na tyle Amerykanie wstępnie wycenili sprzedaż Polsce systemów Patriot. Nie chodzi przy tym o wszystko, co chciałoby kupić polskie wojsko w ramach swojego największego programu zbrojeniowego Wisła, ale mniej więcej o połowę. MON zapewnia, że ostatecznie uda się kupić Patrioty taniej. Jeszcze nie tak dawno temu Antoni Macierewicz deklarował, że cały zakup zamknie się w kwocie 30 miliardów złotych.

Spór prezydent-MON. "Macierewicz powinien zostać wymieniony"

- Trzeba to jak najszybciej rozwiązać. Okazją jest rekonstrukcja rządu - ocenił wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz '15, komentując konflikt prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. - Wycierpiał bardzo wiele w swoim życiu za to, żebyśmy dzisiaj żyli w wolnym kraju - mówi z kolei o szefie MON wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik z Prawa i Sprawiedliwości.