Wojsko

Wojsko

Najbardziej tajemnicza linia świata zatrudnia. Wymaga certyfikatu "Top Secret"

Codziennie z lotniska w Las Vegas startuje co najmniej jeden niepozorny samolot pasażerski. Nie korzysta z terminalu. Po starcie maszyna kieruje się ku jednemu z szeregu najważniejszych lub najtajniejszych baz amerykańskiego wojska, rozrzuconych na bezludnych obszarach zachodu USA. To tajemnicze linie lotnicze Janet, które właśnie ogłosiły nabór.

Macierewicz się szykował, ale to Błaszczak może spić "śmietankę"

Rozpoczynający urzędowanie w MON Mariusz Błaszczak ma do rozwiązania kilka bardzo ważnych spraw. Przede wszystkim musi ułożyć relacje z prezydentem. To konflikt z Andrzejem Dudą o zmiany w systemie dowodzenia miał być jednym z powodów odwołania Antoniego Macierewicza. Błaszczak będzie musiał też doprowadzić do końca kilka dużych programów zbrojeniowych. - To on będzie mógł spić "śmietankę" - mówił w TVN24 Marek Świerczyński z "Polityka Insight".

Wielka czystka, obrona terytorialna i dodatkowe pieniądze. Co zostawia Macierewicz

Nowym szefem ministerstwa obrony zostaje Mariusz Błaszczak. Antoni Macierewicz opuszcza to stanowisko po ponad dwóch latach. Co zostawia po sobie? Armię poddaną gwałtownej rewolucji kadrowej, kontrowersyjne Wojska Obrony Terytorialnej, ustawowo zwiększone wydatki na obronność, obietnice i niedopięte decyzje w najważniejszych programach zbrojeniowych.

Plany to jedno, a rzeczywistość drugie. "Kluczowy rok" dla Wojsk Obrony Terytorialnej

Zgodnie z zapowiedziami Antoniego Macierewicza Wojska Obrony Terytorialnej miały w tym roku liczyć kilkanaście tysięcy żołnierzy. Jest ich natomiast osiem tysięcy. Choć w 2019 roku według ministra mają ich być 53 tysiące, plany te mogą okazać się zbyt optymistyczne. Budowa Wojsk Obrony Terytorialnej trwa, ale wolniej niż deklaruje Macierewicz na konferencjach prasowych. Ten rok będzie kluczowy dla nowego rodzaju wojsk.

Uderza z granicy kosmosu. Nieoficjalnie: Chińczycy testują nową hipersoniczną broń

Chiny przeprowadziły w listopadzie dwie próby nowej hipersonicznej głowicy szybującej (HGV) i jako pierwsi zrobili to przy użyciu systemu, który może zostać przyjęty na uzbrojenie - twierdzi magazyn "The Diplomat". Według jego informatorów w wojsku USA Chińczycy są bliscy wprowadzenia do służby unikalnego uzbrojenia, które może wpłynąć na układ sił w Azji.

Pierwsze nagranie "UFO" dla US Navy

Koncern Boeing postanowił podgrzać atmosferę wokół swojego najnowszego futurystycznego dzieła, pokazując jego pojedyncze zdjęcia i krótkie nagranie. Maszyna MQ-25, oferowana US Navy w konkursie na bezzałogowy latający tankowiec, najwyraźniej zaczęła być poddawana próbom na lotnisku przed pierwszym lotem.

"Gdybyśmy dostali rozkaz, moglibyśmy wygrać bitwę". Tak ćwiczy chińskie wojsko

Choć chińskie wojsko jest najliczniejsze na świecie i może się pochwalić ponad dwoma milionami żołnierzy, to na Zachód rzadko przedostają się nagrania wideo z jego ćwiczeń. Teraz tak się jednak stało. Ćwiczeniom oddziału powietrznodesantowego wyposażonego w całą gamę nowoczesnego sprzętu, pokazującego jaką przemianę przechodzą chińskie siły zbrojne, przyglądał się sam chiński przywódca Xi Jinping.

Modernizacja wojska na "trójkę". Co minister zapowiedział i co udało się zrobić

Umowy w kluczowych programach zbrojeniowych, zmiana systemu dowodzenia wojskiem i zwiększenie liczebności armii. Te zapowiedzi Antoniego Macierewicza ze stycznia 2017 roku miały zapowiadać przełom. Co udało się zrealizować? Z dziewięciu głównych deklaracji jedną i to taką, która nie dotyczy modernizacji wojska. Oceniając jej efekty w 2017 roku, eksperci w rozmowie z tvn24.pl dość zgodnie wystawiają ministrowi "tróję".

Żandarmeria wzywa dziennikarzy, żeby  o niej nie pisali. "To jakaś prośbogroźba"

"BARDZO PILNE" - pismo z takim nagłówkiem otrzymało od Żandarmerii Wojskowej troje dziennikarzy Onetu. Pada w nim wezwanie do zaprzestania pisania jakichkolwiek artykułów na temat tej służby z uwagi na "nieprawdziwe treści", co może "prowadzić do pomówienia". - Wysłanie takiego pisma to działanie mocno niepokojące, które może spowodować wywarcie tzw. skutku mrożącego dla swobody debaty publicznej - oceniła Dorota Głowacka z Obserwatorium Wolności Prasy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Wygodna umowa i zagadkowe kwoty. Ile MON wydało w tym roku?

Antoni Macierewicz i kierownictwo MON po raz kolejny informują o wydaniu całych dostępnych pieniędzy z budżetu ministerstwa na ten rok. Pojawiają się jednak pytania, zwłaszcza w przypadku zakupu samolotów dla polityków. - MON chwali się nim drugi rok z rzędu - mówi nam Tomasz Dmitruk, dziennikarz miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa" i portalu "Dziennik Zbrojny".

MON zamyka rok rzutem na taśmę. Umowy na trzy nowe okręty

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowy na dostarczenie nowych okrętów dla Marynarki Wojennej. Chodzi o dwa niszczyciele min typu Kormoran i okręt ratowniczy typu Ratownik. To ostatnie zapowiedziane duże tegoroczne kontrakty na dostawy sprzętu dla wojska. Analiza Macieja Kucharczyka.

Boeing pokazał swoje "UFO". Pierwsze zdjęcie nowego drona

Niektóre najnowsze amerykańskie samoloty zaczynają przypominać obiekty rodem z opowieści o UFO. Dotyczy to między innymi nowego drona zaprezentowanego przez koncern Boeing. To propozycja w konkursie na bezzałogowy tankowiec MQ-25, działający z pokładów lotniskowców atomowych.

Ważna deklaracja MON w tle afery caracalowej. Kolejne opóźnienie

Niedługo po tym, jak przez polskie media przetoczyła się burza związana z francuskimi H225M Caracal, ze strony MON padła ważna deklaracja w sprawie śmigłowców dla polskiego wojska. Nowy przetarg, rozpoczęty po zerwaniu rozmów z Francuzami w 2016 roku, zalicza kolejne opóźnienie.

Jeszcze więcej czołgów w Warszawie. Kluczowa pancerna dywizja "rozbijana"

W podwarszawskim garnizonie Wesoła Antoni Macierewicz oznajmił, że przeniesiony tam z zachodu kraju batalion czołgów Leopard 2 jest "w pełni sprawny i w pełni zdolny do walki". Eksperci mówią jednak tvn24.pl, że nie wiedzą jak można było to osiągnąć w mniej niż rok, podczas gdy procedury mówią jasno, że batalion wymaga trzech lat szkolenia. Dodają, że w Wesołej nie ma miejsca i infrastruktury dla leopardów. Minister zapowiedział jednak, że w przyszłym roku trafi ich tam jeszcze więcej.

Amerykańskie wsparcie techniczne dla polskich F-16

Departament Stanu USA zgodził się na udzielenie Polsce wsparcia technicznego dla jej myśliwców F-16 w ramach kontraktu o szacowanej wartości 200 mln dolarów - podała we wtorek podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA).

Piętrzą się pytania. Co się działo z pilotem MiG-a?

Początkowo wojsko informowało, że pilot rozbitego MiG-29 użył fotela katapultowanego, ale dzisiaj pojawia się co do tego coraz więcej wątpliwości. Ministerstwo Obrony Narodowej oficjalnie sprawy nie chce komentować. Możliwe, że pilot miał wielkie szczęście.

Dowódca: rozmawiałem z pilotem. Wszystkie MiG-i uziemione

Za sterami rozbitego MiG-a 29 siedział doświadczony, 28-letni pilot, o bardzo dobrym stopniu wyszkolenia - powiedział w poniedziałek podczas spotkania z dziennikarzami dowódca Bazy Lotnictwa Taktycznego pułkownik Piotr Iwaszko. Dodał, że do wypadku doszło podczas lotu szkolnego.