Wojsko

Wojsko

"Przebijało docenienie współpracy". Szef MON po rozmowach w Waszyngtonie

Szef MON Mariusz Błaszczak na zakończenie swojej wizyty w Waszyngtonie wyraził zadowolenie z przebiegu rozmów. - We wszystkich rozmowach przebijało docenienie bardzo dobrej współpracy militarnej Polski z USA - powiedział minister. Poinformował, że zaprosił amerykańskiego ministra obrony do odwiedzenia Polski. - Wszystko wskazuje na to, że zaproszenie zostało przyjęte - stwierdził Błaszczak.

Prawie miliard na hipersoniczną rakietę. USA nie chcą zostać w tyle

Amerykańskie lotnictwo przyznało duży kontrakt koncernowi Lockheed Martin, który ma stworzyć nową rakietę zdolną latać z prędkościami ponad pięciu tysięcy km/h. To jeden z dwóch podobnych projektów. Amerykanie nie chcą zostać w tyle za Chińczykami i Rosjanami, którzy z rozwoju broni hipersonicznej uczynili priorytet.

Rzadko pokazywane okręty przed kamerami. Wielki pokaz chińskiej floty

48 okrętów, w tym lotniskowiec i atomowe okręty podwodne, 76 samolotów i dziesięć tysięcy marynarzy. Komunistyczne Chiny zorganizowały największy w swojej historii pokaz siły na morzu. Wszystkiemu przyglądał się sekretarz generalny Xi Jinping, który zadeklarował dalszy szybki rozwój floty, która i tak jest już najszybciej rosnącą na świecie.

Atomowy łowca zanurzył się po raz pierwszy

Nowy brytyjski atomowy okręt podwodny typu Astute przeszedł ważną próbę. HMS Audacious po raz pierwszy zanurzył się, choć w bardzo kontrolowanych warunkach, w basenie portowym. Okręt budowany przez koncern BAE Systems w Barrow-in-Furness przechodzi właśnie próby stoczniowe i jeszcze w tym roku ma wejść w skład Royal Navy. Jest czwartym z serii. Budowane są jeszcze trzy kolejne.

W powietrzu z nieśmiertelną radziecką konstrukcją

Są duże, głośne, a niektóre toporne, ale też pojemne i odporne. Śmigłowce Mi-8/17 służą w polskim wojsku od lat 60. Te najstarsze nie mogą się doczekać następców. Miały to być H225M Caracal, ale na razie tak się nie stanie. W najbliższych latach pozostaną więc największymi polskimi śmigłowcami transportowymi, a część z nich plasuje się nawet wśród tych najnowocześniejszych.

Macierewicz zapowiadał śmigłowce z Ukrainą. Minęło półtora roku, postępów brak

Wśród licznych deklaracji Antoniego Macierewicza odnośnie śmigłowców dla polskiego wojska znalazła się taka, zgodnie z którą Polska miałaby wspólnie z Ukrainą zbudować zupełnie nową maszynę wysokiej jakości. Minęło półtora roku i brak informacji o postępach. Co więcej, w odpowiedzi na interpelację poselską MON umywa ręce. Twierdzi, że budowaniem śmigłowców zajmują się firmy prywatne, a ministerstwu nic do tego.

Trump decyduje w sprawie osób transpłciowych w armii

Prezydent USA Donald Trump zrezygnował z wprowadzenia całkowitego zakazu przyjmowania osób transpłciowych do wojska. Pozostawił ministrowi obrony Jamesowi Mattisowi możliwość rozpatrzenia każdego przypadku z osobna.

"Kijanka", "czajnik", "plemnik". Nieśmiertelna maszyna "made in Poland"

Najliczniej produkowany śmigłowiec w Polsce i najdłużej służący, bo mający już pół wieku na "karku". Nazywany przez wojskowych "kijanką", "czajnikiem" czy "plemnikiem" Mi-2 to maszyna legenda. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych w ramach przygotowań do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowało śmigłowce, które choć są zabytkami, do muzeum jeszcze się nie wybierają. Około 40 maszyn Mi-2 wciąż lata z biało-czerwonymi szachownicami, a ich następców na razie nie widać.

Amerykanie pokazują, jak przebijają lód

Po roku przerwy Amerykanie znów ćwiczą przebijanie lodu atomowymi okrętami podwodnymi. Dodatkowo pierwszy raz w historii towarzyszą im Brytyjczycy. W ramach ćwiczeń ICEX 18 spod lodu na północ od Alaski wyłoniły się dwie amerykańskie jednostki. Przy okazji Amerykanie pierwszy raz pokazali, jak taka operacja wygląda z centrali dowodzenia okrętu podwodnego.

Dwa razy więcej pieniędzy na superszybką broń. Pentagon nie chce zostać w tyle

Amerykańskie wojsko chce znacząco zwiększyć fundusze, które zamierza wydać na rozwój broni hipersonicznej, czyli takiej, która może latać, osiągając prędkość ponad 6 tysięcy kilometrów na godzinę. W propozycji na 2019 rok zapisano wzrost budżetu na ten cel o 136 procent. Amerykańscy wojskowi wyraźnie dają do zrozumienia, że USA na tym polu pozostają w tyle za Chinami.

Wielki powrót po 43 latach. Wtedy bombardowali, teraz budują sojusz

Amerykański lotniskowiec atomowy USS Carl Vinson rzucił kotwicę przed wietnamskim portem Da Nang. To wyjątkowo ważna i symboliczna wizyta. Ostatni raz amerykański lotniskowiec był tak blisko wietnamskiego wybrzeża w 1975 roku, kiedy Amerykanie wycofywali się z Wietnamu. Dodatkowo to na plaży w Da Nang lądowali pierwsi amerykańscy żołnierze, rozpoczynając interwencję USA w Wietnamie.

Niezwykłe zdjęcia "ze szczytu świata". Takiego selfie nie ma nikt inny

- Na pewno nie zamieniłbym swoich doświadczeń z U-2 na nic innego. Nie da się opisać tego uczucia, kiedy się jest "na szczycie świata" - mówi tvn24.pl Ross Franquemont, amerykański pilot instruktor latający na szpiegowskich U-2. Niezwykłe widoki, które może podziwiać ze swojego "stanowiska pracy", skłoniły go do zajęcia się fotografią. Teraz do kokpitu zabiera torbę wyładowaną aparatami i kamerami. Robi wyjątkowe zdjęcia i nagrania.