Wojsko

Wojsko

Zbombardowali pożar. Eksperyment szwedzkiego lotnictwa

Myśliwiec Gripen zrzucił precyzyjnie naprowadzaną bombę na ognisko pożaru na terenie poligonu Alvdalen. Z obawy przed niewybuchami nie mogli tam dostać się strażacy. Postanowiono więc przeprowadzić eksperymentalne bombardowanie pożaru.

"Kapitulacja". MON kupi rakiety bez przetargu

Po trzech latach analiz i negocjacji MON kończy procedurę zakupu rakiet dalekiego zasięgu o nazwie Homar. Chce kupić rakiety bez konkurencji, prosto od Amerykanów. - To kapitulacja. Kolejny kluczowy program wymyka się z rąk polskiej zbrojeniówce - mówi tvn24.pl Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". - W zamian wojsko szybciej dostanie nowy sprzęt - ocenia Andrzej Kiński, redaktor naczelny miesięcznika "Wojsko i Technika".

Kawał plastiku za dziesięć tysięcy dolarów. Wielka afera o pokrywę toalety

"Centralna pokrywa naścienna, latryna w przedziale transportowym" - taki niepozorny kawałek wyprofilowanego plastiku o wymiarach metr na metr kosztował wojsko USA dziesięć tysięcy dolarów za sztukę. Chodzi o część zamienną do największego amerykańskiego samolotu transportowego C-5 Galaxy. Fragment toalety wywołał aferę, która sięgnęła Kongresu i może przyspieszyć wielką rewolucję w wojsku USA.

Prezydent Duda o tomahawkach. Rozmowy z Trumpem o ważnym zakupie

- Rozmawialiśmy z prezydentem Donaldem Trumpem także na temat kolejnych zakupów uzbrojenia i doposażenia naszej armii. Rozmawialiśmy o rakietach, o tomahawkach - stwierdził, wracając ze szczytu NATO, prezydent Andrzej Duda. Oznaczać to może, że pomimo długiej ciszy nie zrezygnowano z pomysłu uzbrajania polskich okrętów podwodnych w rakiety dalekiego zasięgu. Nie wiadomo jednak, czy za deklaracją Dudy idą jakieś konkrety.

Stworzeni do brudnej wojny przez CIA. Teraz nieśli ratunek w jaskini

Otacza ich tajemnica. Nie wiadomo praktycznie nic o ich misjach, o tym jak powstali i co robili przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Teraz znaleźli się w świetle kamer i zostali rozsławieni na całym świecie. Jednostka komandosów tajlandzkiej floty - SEALS - odegrała kluczową rolę w misji, do której nie została stworzona.

Rój dronów niczym stado rekinów. Chcą zainteresować nimi US Navy

Same z sobą "rozmawiają", wspólnie ustalają plan działania i jak poradzić sobie z problemem. Są tanie i mogą nurkować na kilkadziesiąt metrów - to nowe morskie drony, zdolne do działania w roju, które znajdują się na celowniku US Navy. Amerykańska flota zorganizowała ćwiczenia, na które zaprosiła firmy opracowujące futurystyczne technologie.

Pentagon zmienił zasady gry. Lotniskowiec krąży wokół Europy

Po raz pierwszy od końca zimnej wojny jeden z największych amerykańskich okrętów patroluje wody Europy. Dotychczas nawet się tu nie zatrzymywały w drodze na Bliski Wschód. Jednak USS Harry S. Truman już trzeci miesiąc pływa po Morzu Śródziemnym i Atlantyku. To dowód, że Pentagon rzeczywiście zmienił strategię.

"Koło zamachowe" się nie kręci. Raport o państwowej zbrojeniówce

W państwowej zbrojeniówce wzrasta zatrudnienie, rosną pensje, ale znacznie spadają dochody i rentowność, a szanse na eksport są coraz mniejsze - wynika z nowego raportu na temat polskiego przemysłu zbrojeniowego. Choć rządzący mówią o odrodzeniu państwowej zbrojeniówki, która "staje się coraz bardziej rentowna i nowoczesna", to najnowsze dostępne liczby rysują czarny obraz. Sprzedaż owszem wzrosła, jednak koszty jeszcze szybciej.

Smutny symbol modernizacji polskiej floty

Podpisano umowę na dokończenie prac przy okręcie Ślązak i dostarczenie go Marynarce Wojennej - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Okręt, który najpierw miał być silnie uzbrojoną korwetą, a teraz ma być symbolicznie uzbrojonym patrolowcem, powstaje już od 2001 roku i jest negatywnym symbolem modernizacji polskiej floty. Po licznych perypetiach, ma trafić w ręce marynarzy w marcu 2019 roku.

Demolowaliśmy Niemcom poligon. Jako jedyni na konkurs pojechaliśmy z ostrą amunicją

Kiedy strzelały czołgi amerykańskie, francuskie czy niemieckie, to pociski przebijały tarczę i z impetem ryły w ziemię wzbijając fontanny piachu. Gdy strzelali Polacy, trafienie oznaczało silny wybuch i odłamki latające po okolicy. Na niemiecki poligon zabraliśmy regularną amunicję bojową, a nie ćwiczebną. - To pokazuje słabość naszego przemysłu amunicyjnego - mówi tvn24.pl generał Waldemar Skrzypczak, niegdyś dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, której czołgi brały udział w konkursie.

Zaskakujące informacje o nowej broni Chińczyków

Chińskie działo elektromagnetyczne będzie gotowe do użycia w walce w 2025 roku - twierdzi amerykańska telewizja CNBC, powołując się na informatorów, którzy mieli widzieć tajny raport wywiadu USA. Sami Amerykanie też pracują nad taką bronią, nazywaną też railgunem, ale są dalecy od ogłoszenia jej gotowości bojowej. Były wiceszef Pentagonu twierdzi, że USA mogą stracić przewagę technologiczną nad Chinami w dwa lata.

Obrona Terytorialna wolniej, nowa dywizja i zakupy bez konkretów. Przyszłość według MON

Nie w 2019, ale w 2025 roku - minister Mariusz Błaszczak potwierdził to, na co eksperci od dawna zwracali uwagę. Tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej i doprowadzenie ich do gotowości wymaga więcej czasu, niż początkowo zakładał MON. Poinformował też, jakie w najbliższym czasie będą priorytety jego resortu. Padły deklaracje o nowej dywizji i modernizacji armii, choć w ważnych sprawach minister unikał podawania konkretów.