Wojsko

Wojsko

Są budynki ruiny i ciężarówki zabytki, ale jest nadzieja. NIK o wojsku

Co piąty budynek wymaga poważnego remontu albo w ogóle nie nadaje się do używania. Połowa pojazdów starsza niż 15 lat, a wiele starszych niż 20 - to niektóre z wniosków NIK po przyjrzeniu się sytuacji w garnizonach wojskowych. Choć problemów jest wiele, to ogóle sytuacja ma nie być tragiczna i są nadzieje, że się poprawi.

Myśliwce przyszłości uzbrojone w laser. Pierwsze testy już za cztery lata

Amerykańskie wojsko złożyło zamówienie na stworzenie prototypu lasera do zainstalowania na myśliwcu. Koncern Lockheed Martin ma go przekazać do testów w 2021 roku. Nie należy się jednak spodziewać strzelania wiązkami światła i niszczenia wrogich samolotów jak w filmach science fiction. Na razie poziom technologii pozwala bowiem myśleć jedynie o systemach do samoobrony.

Marynarze tonęli zakleszczeni w kojach. Ujawniono szczegóły dwóch katastrof

Jeden uratował się resztką sił, przeciskając się pod wodą między rumowiskiem z szafek i kabli. Kolejny, kiedy wreszcie zdołał się uwolnić i ruszyć przez zalaną po sufit kajutę ku wyjściu, znalazł dwie niewielkie kieszenie powietrza i zaczerpnął oddech. Siedemnastu innych marynarzy nie miało jednak takiego szczęścia. US Navy odtajniła szczegółowy raport na temat wypadków dwóch niszczycieli, pokazując pierwszy raz zdjęcia ich zrujnowanych wnętrz.

Podsłuchana rozmowa pilotów B-2. Cel: kryjówka przywódców Korei Północnej

Gdyby doszło do wojny USA z Koreą Północną, "niewidzialne" bombowce B-2 byłyby jednymi z pierwszych, które ruszyłyby do uderzenia, wykonując skryte naloty na centra dowodzenia. Załogi tych maszyn na pewno trenują taki scenariusz i jedno z takich ćwiczeń prawdopodobnie zostało niedawno zaobserwowano nad USA. Entuzjasta lotnictwa twierdzi, że podsłuchał pilotów mówiących o celu będącym "kryjówką przywódców Korei Północnej".

Macierewicz twierdzi, że "został wprowadzony w błąd". Problem z ważnym systemem

- Nie mogę sobie pozwolić na to, aby w nieskończoność czekać - stwierdził Antoni Macierewicz, mówiąc o ważnym dla wojska zakupie systemu dowodzenia BMS. Minister przyznał, że "został wprowadzony w błąd", kiedy rok temu podejmowano decyzję o nagłym zakończeniu bliskiego finału przetargu i rozpoczęciu nowego. Efekt jest taki, że żołnierze bardzo im potrzebnego systemu nie dostaną jeszcze wiele lat.

Jak zmieniał zdanie Macierewicz. Rok temu offset był kluczowy, dzisiaj niewygodny

- Bez offsetu naprawdę nie będziemy żadnych porozumień zawierali - mówił rok temu Antoni Macierewicz, tłumacząc decyzję o zerwaniu negocjacji w sprawie zakupu śmigłowców Caracal. Wówczas offset miał znaczenie kluczowe. Dzisiaj minister obrony zdanie ma już inne. Jak wynika z najnowszego wywiadu, offset postrzega raczej jako coś niewygodnego. #Słowosięrzekło

Jeden z ostatnich groźnych okrętów się zapalił. Wypadek na ORP Orzeł

Od trzech lat jeden z najbardziej wartościowych polskich okrętów jest w remoncie, który nie może się skończyć ze względu na kolejne opóźnienia i wypadki. Teraz doszło do dramatu - na pokładzie okrętu podwodnego ORP Orzeł wybuchł pożar. Wojsko o sprawie nie informowało od września, aż do wyciągnięcia jej na jaw przez tygodnik "Polityka".

Jest większa od "matki wszystkich bomb". Pierwsze nagranie GBU-57

Amerykańskie lotnictwo po raz pierwszy pokazało nagranie zrzutu wielkiej bomby GBU-57. To broń przeznaczona specjalnie do niszczenia bunkrów. Waży 14 ton i może ją zrzucić tylko bombowiec strategiczny B-2. Dla porównania wielka bomba GBU-43, nazywana "matką wszystkich bomb", waży niecałe dziesięć ton.

MON dowiedział się, co chcą dać Amerykanie. Ważny krok w zakupie Patriotów

Amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon przekazał polskiemu MON tak zwaną "ofertę offsetową" w ramach programu Wisła. Oznacza to, że Amerykanie oficjalnie poinformowali Polaków, jakie technologie i rozwiązania są gotowi przekazać polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu w zamian za zakupienie wartych miliardy złotych systemów przeciwlotniczych Patriot.

Rosomaki miały zawojować Słowację. Czarne chmury nad niedoszłym sukcesem

Już prawie witaliśmy się z gąską. Polska miała dostarczyć Słowacji transportery Rosomak, na bazie których Słowacy planowali stworzyć swoje pojazdy Scipio. List intencyjny w tej sprawie podpisała Ewa Kopacz i słowacki premier Robert Fico. Minęły dwa lata, a sprawa ucichła. Teraz słowackie media piszą, że ostatecznie pojazdy zostaną kupione od Finów. Co ciekawe, to - paradoksalnie - i tak może oznaczać zarobek dla polskich firm.

Skryte ćwiczenia NATO z bronią jądrową. Nagrano polskie F-16, MON wyjaśnia

Bez rozgłosu rozpoczęły się sojusznicze ćwiczenia Steadfast Noon 17. Państwa NATO trenują użycie składowanych w Europie amerykańskich bomb termojądrowych. W jednej z baz, w których trwają ćwiczenia, zauważono polskie myśliwce F-16. MON poinformowało tvn24.pl, że nie biorą one udziału w ćwiczeniach z bronią jądrową.

Generał Nosek odzyskał dostęp do informacji niejawnych

Generał Janusz Nosek, który przez sześć lat kierował pracami Służby Kontrwywiadu Wojskowego, znów ma dostęp do tajemnic Polski i NATO. Poświadczenia bezpieczeństwa zwróciła mu właśnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która podlega ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu. Wcześniej dostęp odbierała mu Służba Kontrwywiadu Wojskowego, która podlega ministrowi Antoniemu Macierewiczowi.

Konieczne "odważne i szybkie" decyzje. Inaczej z wojskiem będzie źle

"Porażka", "początek drogi", "dopiero po roku 2022" czy "zapaść techniczna" - to tylko niektóre z określeń, jakich do oceny szeroko zakrojonego programu modernizacji wojska używa oficer do niedawna odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia. Generał Adam Duda w swojej analizie punkt po punkcie opisuje sytuację. Wnioski są mało optymistyczne.