Wojsko

Wojsko

Szef MON: baza USA w Polsce umocni bezpieczeństwo regionalne

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak napisał na łamach "Washington Times", że – w odpowiedzi na działania Rosji – USA powinny przyjąć zaproszenie Polski do rozmieszczenia żołnierzy amerykańskich i wybudowania wspólnej bazy wojskowej. Szef MON zaakcentował w swoim artykule, że Polska jest gotowa uczestniczyć w finansowaniu takiego przedsięwzięcia.

Szef MON zapowiada powstanie nowej dywizji

Powołanie nowej dywizji wojsk operacyjnych zapowiedział w niedzielę w Siedlcach szef MON Mariusz Błaszczak. W tym mieście powstanie dowództwo nowej dywizji, która ma się składać z trzech brygad. Na dowódcę został wyznaczony gen. bryg. Jarosław Gromadziński.

Generał Tomasz Piotrowski nowym dowódcą operacyjnym

Prezydent Andrzej Duda mianował generała dywizji Tomasza Piotrowskiego na stanowisko dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych – poinformowało w czwartek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Dowództwo Operacyjne jest jednym z dwóch głównych dowództw.

Prezydent: wydatki na wojsko powinny wzrosnąć do 2,5 procent PKB do 2024 roku

Uczynimy wszystko, aby polska armia była lepiej wyposażona, aby plany modernizacyjne zostały zrealizowane, aby wydatki na obronność faktycznie były zwiększane - powiedział w Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda. Dodał, że Polska powinna podnieść wydatki na wojsko do 2,5 procent PKB do 2024 roku. - To cel bardzo ambitny - podkreślił.

Błaszczak: Muzeum Bitwy Warszawskiej powstanie w dwa lata

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie pod Warszawą oddamy do użytku za dwa lata, w 100-lecie triumfu Polaków nad bolszewikami - zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W środę rano uczcił 98-lecie zwycięskiej dla Polaków bitwy z Armią Czerwoną.

Prezydent wręczył nominacje generalskie

Prezydent Andrzej Duda wręczył w środę w Warszawie 10 nominacji generalskich i jedną admiralską. Szef Sztabu Generalnego generał broni Rajmund Andrzejczak otrzymał akt wskazania na naczelnego dowódcę na czas wojny.

Zbombardowali pożar. Eksperyment szwedzkiego lotnictwa

Myśliwiec Gripen zrzucił precyzyjnie naprowadzaną bombę na ognisko pożaru na terenie poligonu Alvdalen. Z obawy przed niewybuchami nie mogli tam dostać się strażacy. Postanowiono więc przeprowadzić eksperymentalne bombardowanie pożaru.

"Kapitulacja". MON kupi rakiety bez przetargu

Po trzech latach analiz i negocjacji MON kończy procedurę zakupu rakiet dalekiego zasięgu o nazwie Homar. Chce kupić rakiety bez konkurencji, prosto od Amerykanów. - To kapitulacja. Kolejny kluczowy program wymyka się z rąk polskiej zbrojeniówce - mówi tvn24.pl Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". - W zamian wojsko szybciej dostanie nowy sprzęt - ocenia Andrzej Kiński, redaktor naczelny miesięcznika "Wojsko i Technika".

Kawał plastiku za dziesięć tysięcy dolarów. Wielka afera o pokrywę toalety

"Centralna pokrywa naścienna, latryna w przedziale transportowym" - taki niepozorny kawałek wyprofilowanego plastiku o wymiarach metr na metr kosztował wojsko USA dziesięć tysięcy dolarów za sztukę. Chodzi o część zamienną do największego amerykańskiego samolotu transportowego C-5 Galaxy. Fragment toalety wywołał aferę, która sięgnęła Kongresu i może przyspieszyć wielką rewolucję w wojsku USA.

Prezydent Duda o tomahawkach. Rozmowy z Trumpem o ważnym zakupie

- Rozmawialiśmy z prezydentem Donaldem Trumpem także na temat kolejnych zakupów uzbrojenia i doposażenia naszej armii. Rozmawialiśmy o rakietach, o tomahawkach - stwierdził, wracając ze szczytu NATO, prezydent Andrzej Duda. Oznaczać to może, że pomimo długiej ciszy nie zrezygnowano z pomysłu uzbrajania polskich okrętów podwodnych w rakiety dalekiego zasięgu. Nie wiadomo jednak, czy za deklaracją Dudy idą jakieś konkrety.

Stworzeni do brudnej wojny przez CIA. Teraz nieśli ratunek w jaskini

Otacza ich tajemnica. Nie wiadomo praktycznie nic o ich misjach, o tym jak powstali i co robili przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Teraz znaleźli się w świetle kamer i zostali rozsławieni na całym świecie. Jednostka komandosów tajlandzkiej floty - SEALS - odegrała kluczową rolę w misji, do której nie została stworzona.

Rój dronów niczym stado rekinów. Chcą zainteresować nimi US Navy

Same z sobą "rozmawiają", wspólnie ustalają plan działania i jak poradzić sobie z problemem. Są tanie i mogą nurkować na kilkadziesiąt metrów - to nowe morskie drony, zdolne do działania w roju, które znajdują się na celowniku US Navy. Amerykańska flota zorganizowała ćwiczenia, na które zaprosiła firmy opracowujące futurystyczne technologie.