Wojsko

Wojsko

Bliskie spotkanie z rosyjskim Su-27. Amerykanie ujawnili nagranie

Wojsko USA opublikowało nagranie bliskiego spotkania rosyjskiego myśliwca Su-27 z samolotem zwiadowczym EP-3. Amerykanie twierdzą, że rosyjski pilot zachował się "niebezpiecznie i "nieprofesjonalnie". Miał zbliżyć się do amerykańskiej maszyny nawet na półtora metra. Na nagraniu trudno jednak ocenić odległość.

MON zaspał. Kluczowe plany miały być w 2016 roku, nie ma ich do dzisiaj

Zgodnie z polskim prawem i wymogami NATO Ministerstwo Obrony Narodowej powinno co cztery lata tworzyć plany rozwoju wojska na dziesięć lat. Najnowsze takie plany powinny być gotowe już w 2016 roku i obejmować lata 2017-2026. Tymczasem planów tych nie ma do dzisiaj. Utknęły w MON. Hamuje to unowocześnianie wojska.

Okręt podwodny na "wycieczce" po drogach

Brazylijska marynarka wojenna dokonała niecodziennej operacji ze swoim najnowszym, budowanym jeszcze, okrętem podwodnym Riachuelo. Częściowo wykończona jednostka przejechała pięć kilometrów po drogach, aby z jednej części stoczni trafić do drugiej. Pokonała nawet tunel.

Maciej Materka szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Maciej Materka został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego - poinformował w środę resort obrony. Do tej pory Materka pełnił funkcję dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa w MSWiA.

Premier spotkał się "twarzą w dziób" z F-16

Podczas wizyty na Litwie duński premier odwiedził żołnierzy ze swojej ojczyzny, którzy w ramach Baltic Air Policing pilnują przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi. Z pokładu samolotu transportowego zobaczył z naprawdę bliska myśliwce F-16.

Największy zakup uzbrojenia w historii III RP. Ekipa z MON leci do USA

Negocjacje w sprawie zakupu systemów Patriot mają być bliskie końca. Chodzi o kilkadziesiąt miliardów złotych. - W przyszłym tygodniu leci do USA ekipa Inspektoratu Uzbrojenia MON finalizować umowę - napisał na Twitterze wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Może to oznaczać, że pierwszy kontrakt w ramach programu Wisła zostanie podpisany w pierwszej połowie tego roku.

Najbardziej tajemnicza linia świata zatrudnia. Wymaga certyfikatu "Top Secret"

Codziennie z lotniska w Las Vegas startuje co najmniej jeden niepozorny samolot pasażerski. Nie korzysta z terminalu. Po starcie maszyna kieruje się ku jednemu z szeregu najważniejszych lub najtajniejszych baz amerykańskiego wojska, rozrzuconych na bezludnych obszarach zachodu USA. To tajemnicze linie lotnicze Janet, które właśnie ogłosiły nabór.

Macierewicz się szykował, ale to Błaszczak może spić "śmietankę"

Rozpoczynający urzędowanie w MON Mariusz Błaszczak ma do rozwiązania kilka bardzo ważnych spraw. Przede wszystkim musi ułożyć relacje z prezydentem. To konflikt z Andrzejem Dudą o zmiany w systemie dowodzenia miał być jednym z powodów odwołania Antoniego Macierewicza. Błaszczak będzie musiał też doprowadzić do końca kilka dużych programów zbrojeniowych. - To on będzie mógł spić "śmietankę" - mówił w TVN24 Marek Świerczyński z "Polityka Insight".

Wielka czystka, obrona terytorialna i dodatkowe pieniądze. Co zostawia Macierewicz

Nowym szefem ministerstwa obrony zostaje Mariusz Błaszczak. Antoni Macierewicz opuszcza to stanowisko po ponad dwóch latach. Co zostawia po sobie? Armię poddaną gwałtownej rewolucji kadrowej, kontrowersyjne Wojska Obrony Terytorialnej, ustawowo zwiększone wydatki na obronność, obietnice i niedopięte decyzje w najważniejszych programach zbrojeniowych.

Plany to jedno, a rzeczywistość drugie. "Kluczowy rok" dla Wojsk Obrony Terytorialnej

Zgodnie z zapowiedziami Antoniego Macierewicza Wojska Obrony Terytorialnej miały w tym roku liczyć kilkanaście tysięcy żołnierzy. Jest ich natomiast osiem tysięcy. Choć w 2019 roku według ministra mają ich być 53 tysiące, plany te mogą okazać się zbyt optymistyczne. Budowa Wojsk Obrony Terytorialnej trwa, ale wolniej niż deklaruje Macierewicz na konferencjach prasowych. Ten rok będzie kluczowy dla nowego rodzaju wojsk.

Uderza z granicy kosmosu. Nieoficjalnie: Chińczycy testują nową hipersoniczną broń

Chiny przeprowadziły w listopadzie dwie próby nowej hipersonicznej głowicy szybującej (HGV) i jako pierwsi zrobili to przy użyciu systemu, który może zostać przyjęty na uzbrojenie - twierdzi magazyn "The Diplomat". Według jego informatorów w wojsku USA Chińczycy są bliscy wprowadzenia do służby unikalnego uzbrojenia, które może wpłynąć na układ sił w Azji.

Pierwsze nagranie "UFO" dla US Navy

Koncern Boeing postanowił podgrzać atmosferę wokół swojego najnowszego futurystycznego dzieła, pokazując jego pojedyncze zdjęcia i krótkie nagranie. Maszyna MQ-25, oferowana US Navy w konkursie na bezzałogowy latający tankowiec, najwyraźniej zaczęła być poddawana próbom na lotnisku przed pierwszym lotem.

"Gdybyśmy dostali rozkaz, moglibyśmy wygrać bitwę". Tak ćwiczy chińskie wojsko

Choć chińskie wojsko jest najliczniejsze na świecie i może się pochwalić ponad dwoma milionami żołnierzy, to na Zachód rzadko przedostają się nagrania wideo z jego ćwiczeń. Teraz tak się jednak stało. Ćwiczeniom oddziału powietrznodesantowego wyposażonego w całą gamę nowoczesnego sprzętu, pokazującego jaką przemianę przechodzą chińskie siły zbrojne, przyglądał się sam chiński przywódca Xi Jinping.

Modernizacja wojska na "trójkę". Co minister zapowiedział i co udało się zrobić

Umowy w kluczowych programach zbrojeniowych, zmiana systemu dowodzenia wojskiem i zwiększenie liczebności armii. Te zapowiedzi Antoniego Macierewicza ze stycznia 2017 roku miały zapowiadać przełom. Co udało się zrealizować? Z dziewięciu głównych deklaracji jedną i to taką, która nie dotyczy modernizacji wojska. Oceniając jej efekty w 2017 roku, eksperci w rozmowie z tvn24.pl dość zgodnie wystawiają ministrowi "tróję".

Żandarmeria wzywa dziennikarzy, żeby  o niej nie pisali. "To jakaś prośbogroźba"

"BARDZO PILNE" - pismo z takim nagłówkiem otrzymało od Żandarmerii Wojskowej troje dziennikarzy Onetu. Pada w nim wezwanie do zaprzestania pisania jakichkolwiek artykułów na temat tej służby z uwagi na "nieprawdziwe treści", co może "prowadzić do pomówienia". - Wysłanie takiego pisma to działanie mocno niepokojące, które może spowodować wywarcie tzw. skutku mrożącego dla swobody debaty publicznej - oceniła Dorota Głowacka z Obserwatorium Wolności Prasy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.