Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Prezydent USA Donald Trump nazwał atak chemiczny na Chan Szajchun w Syrii "straszliwym afrontem dla ludzkości". Skrytykował też swojego poprzednika Baracka Obamę za "niezdecydowanie i słabość". Nie podał jednak żadnych szczegółów dotyczących kroków, jakie zamierza podjąć.

Pocisk balistyczny, jaki Korea Północna w środę rano wystrzeliła w morze ze wschodniej części kraju, to przerobiona rakieta Scud o dłuższym zasięgu - poinformowały anonimowe źródła w Pentagonie. Wcześniej podawano, że chodzi o rakietę średniego zasięgu KN-15.

- Wczoraj, kiedy się obudziliśmy, czekały na nas zdjęcia. Dzieci z wydobywającą się pianą z ust, w konwulsjach, w ramionach zrozpaczonych rodziców - mówiła w czasie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych amerykańska ambasador Nikki Haley, pokazując fotografie ofiar ataku chemicznego w syryjskiej miejscowości Chan Szajchun. Dodała, że kiedy ONZ zawodzi, "kraje są zmuszone do podjęcia własnych działań".

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji potwierdziło, że w dniach 11-12 kwietnia wizytę w Moskwie złoży sekretarz stanu USA Rex Tillerson. Wśród tematów rozmów z ministrem Siergiejem Ławrowem będzie walka z tak zwanym Państwem Islamskim w Syrii i sytuacja na Ukrainie, może pojawić się temat kontroli zbrojeń.

W Stanach Zjednoczonych oraz w mojej osobie masz wielkiego przyjaciela i sojusznika - powiedział Donald Trump, witając w poniedziałek w Białym Domu prezydenta Egiptu Abd el- Fatah es-Sisiego. Prezydent USA dał wyraz nadziei na wspólną walkę z islamskimi terrorystami.

Stany Zjednoczone cieszą się polskiej decyzji o zainwestowaniu w system obrony rakietowej Patriot - oświadczył ambasador USA w Polsce Paul Jones. W piątek Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wysłaniu zaktualizowanego zapytania ofertowego w sprawie zestawów obrony powietrznej.

Demokraci w Izbie Reprezentantów przedstawili propozycję ustawy, która zabraniałaby aresztowań oraz inwigilacji nielegalnych imigrantów w tak zwanych "wrażliwych lokalizacjach", między innymi w szpitalach, szkołach, kościołach i budynkach sądowych.