Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział, że musi "zobaczyć konkrety" w związku z obietnicą pokonania tzw. Państwa Islamskiego przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Rozmieszczone w Syrii siły USA nazwał "najeźdźczymi", gdyż nie mają pozwolenia syryjskich władz.

Prezydent USA Donald Trump jest dla niemieckiej kanclerz Angeli Merkel zarówno wyzwaniem, jak i szansą - pisze "Financial Times" przed wizytą Merkel w Waszyngtonie. Komentarz redakcyjny nosi tytuł "Nadszedł czas globalnego przywództwa Niemiec".

Tam, gdzie do walki z dżihadystami do tej pory Amerykanie wysyłali jedynie trzymających się cienia komandosów, pojawili się teraz żołnierze z ciężkim sprzętem i łopoczącymi gwieździstymi sztandarami. Waszyngton wyraźnie zdwoił wysiłki w walce z tzw. Państwem Islamskim. W irackim Mosulu Irakijczycy twierdzą, że kilka tajemniczych "dużych pojazdów" amerykańskich całkowicie sparaliżowało do tej pory bardzo aktywne drony dżihadystów.

Pierwsze publiczne wysłuchania w Izbie Reprezentantów w sprawie mieszania się Rosji do wyborów w USA odbędą się 20 marca - poinformowała CNN, powołując się na przewodniczącego komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów Devina Nunesa.

Szefowie sztabów generalnych Turcji, Rosji i USA spotkali się, by przedyskutować możliwości poprawy koordynacji działań w Syrii, tak by uniknąć starć między różnymi formacjami zbrojnymi prowadzącymi walkę z tak zwanym Państwem Islamskim - oświadczyła we wtorek turecka armia. O planowaniu takiego spotkania wcześniej nie informowano.

Stany Zjednoczone mają tajny program ataków cybernetycznych i elektronicznych, który miał uszkadzać północnokoreańskie pociski w trakcie ich odpalania - wynika z dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez "New York Timesa". Skuteczność programu jest jednak trudna do określenia, a jego przyszłość zależy teraz od nowego prezydenta Donalda Trumpa.

Izraelski minister obrony Awigdor Lieberman powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone poinformowały Izrael, iż narzucenie przezeń suwerenności nad Zachodnim Brzegiem Jordanu doprowadziłoby do "natychmiastowego kryzysu" z administracją Donalda Trumpa.

W niemieckich kręgach rządowych potwierdzono, że kanclerz Angela Merkel chce się spotkać z nowym prezydentem USA Donaldem Trumpem 14 marca w Waszyngtonie - podała w piątek niemiecka agencja dpa.

Podczas wizyty na wykańczanym właśnie największym lotniskowcu w historii USA prezydent Donald Trump zadeklarował, że chce zbudować takich więcej niż planowano i ogólnie gwałtownie rozbudować flotę. - Niedługo będzie największa w historii - stwierdził, choć to może być trudne, bo rekord liczby okrętów US Navy wynosi niemal siedem tysięcy, a dzisiaj jest ich 275.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson potwierdził w rozmowie telefonicznej z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim trwałość więzi transatlantyckich i sojuszniczych zobowiązań, a także zaangażowania USA w działania na rzecz bezpieczeństwa - poinformowała rzecznik resortu Joanna Wajda.