Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Tajny lot Trumpa. "Talibowie chcą zawrzeć układ"

W czwartek z okazji Święta Dziękczynienia prezydent USA Donald Trump złożył niespodziewaną wizytę w Afganistanie. Spotkał się z prezydentem tego kraju Aszrafem Ghanim oraz ze stacjonującymi tam amerykańskimi żołnierzami.

Trump wsparł demonstrantów z Hongkongu. Chiny zapowiadają "kontrposunięcia"

Prezydent Donald Trump podpisał w środę ustawę Kongresu wspierającą prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu. W odpowiedzi na ten ruch chińskie MSZ zapowiedziało "zdecydowane kontrposunięcia", jeśli USA będą nadal "działać arbitralnie" w sprawie Hongkongu. Wezwało również amerykańskiego ambasadora w Pekinie.

Płoną banki, na ulicach giną ludzie. Teheran: zatrzymano osoby powiązane z CIA

Irański resort bezpieczeństwa wewnętrznego przekazał w środę, że co najmniej osiem osób powiązanych z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA) zostało zatrzymanych w czasie niedawnych zamieszek w Iranie. Jak podała Amnesty International, w wyniku trwających od połowy listopada antyrządowych protestów w tym kraju zginęły co najmniej 143 osoby.

"Prawdopodobnie najbardziej znany pies świata" w Białym Domu

Prezydent Donald Trump przyjął w poniedziałek w Białym Domu Conana - psa wojskowego rannego w akcji, w trakcie której zginął przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi. - Conan jest prawdziwym bohaterem - mówił dziennikarzom także obecny na spotkaniu wiceprezydent Mike Pence.

Prorządowy wiec w Teheranie. MSZ: pokaże, kim są prawdziwi Irańczycy

Resort dyplomacji w Teheranie podkreślił w poniedziałek, że odbywające się w tym dniu prorządowe wiece pokazują światu, "kim są prawdziwi Irańczycy i co mówią". Irańskie ministerstwo wyraziło zdziwienie z powodu zagranicznych deklaracji poparcia dla demonstrantów, protestujących przeciwko podwyżce cen benzyny.

Doradzała Trumpowi, mówi o "fikcyjnej narracji nagłaśnianej przez rosyjskie służby"

Rzecznik Białego Domu Hogan Gidley przekazał w czwartek, że prezydent Donald Trump "życzy sobie, by dochodzenia w jego sprawie podjął Senat". W oświadczeniu dla prasy wskazał, że prezydent chciałby, żeby przed komisją stanęli Joe Biden oraz jego syn Hunter. W czwartek komisja Izby Reprezentantów przesłuchała byłą doradczynię prezydenta USA do spraw Rosji i bezpieczeństwa narodowego Fionę Hill.

Turcy "dobrze wiedzą, co trzeba zrobić"

Jeżeli rzeczywiście zależy Turcji na wyjściu z impasu w relacjach dwustronnych ze Stanami Zjednoczonymi, to powinna się ona pozbyć świeżo nabytych w Rosji systemów rakietowych S-400 - ocenił w czwartek wysoko postawiony przedstawiciel Departamentu Stanu. - Oni dobrze wiedzą, co trzeba zrobić - dodał.

Kim Dzong Un nie pojedzie na szczyt. Amerykanie wciąż liczą na porozumienie

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nie weźmie udziału w szczycie przywódców państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Korei Południowej - przekazała północnokoreańska agencja KCNA. Nominowany na zastępcę sekretarza stanu dotychczasowy specjalny wysłannik USA do Korei Północnej Stephen Biegun powiedział zaś w środę podczas przesłuchania w komisji spraw zagranicznych Senatu, że wciąż liczy na porozumienie z Pjongjangiem.

Pekin grozi: Stany Zjednoczone będą musiały ponieść konsekwencje

Ustawy wspierające prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu zostały w środę niemal jednogłośnie przyjęte przez Izbę Reprezentantów USA. Wejdą one w życie po podpisaniu przez prezydenta Donalda Trumpa. MSZ w Pekinie zażądało jednak, by Trump nie składał pod dokumentem swojego podpisu i ponownie zagroziło "silnymi środkami odwetowymi", jeśli nowe prawa zostaną przyjęte.

Senat USA odpowiedział na apele Hongkończyków. Przyjął ustawę, Pekin potępił

Senat USA jednomyślnie przyjął we wtorek Ustawę o Prawach Człowieka i Demokracji w Hongkongu, popierając żądania prodemokratycznych hongkońskich demonstrantów. Dokument nakłada na sekretarza stanu obowiązek corocznego audytu w kwestii specjalnego traktowania Hongkongu przez Waszyngton w relacjach handlowych i stwarza podstawę do nałożenia sankcji na urzędników chińskich, którzy godziliby w autonomię miasta. Zakłada także kary na przedstawicieli lokalnych władz za łamanie praw człowieka. Pekin potępił decyzję amerykańskich senatorów.

"Rząd musi podjąć kroki, by odpowiedzieć na obawy społeczne"

Stany Zjednoczone są poważnie zaniepokojone w związku z pogłębiającymi się rozruchami na tle politycznym i wzrostem przemocy w Hongkongu – powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Zaapelował do władz regionu o odpowiedź na obawy społeczne oraz do Chin o dochowanie obietnicy utrzymania niezależności regionu autonomicznego.

Amerykanie potępiają użycie "śmiercionośnej siły" w Iranie. Odpowiedź Teheranu

W opublikowanym przez Biały Dom oświadczeniu Stany Zjednoczone potępiły użycie "śmiercionośnej siły" i wprowadzenie "surowych ograniczeń komunikacyjnych" przeciwko demonstrantom w Iranie, protestującym przeciwko podwyżce cen benzyny. W mediach społecznościowych pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o kilku ofiarach śmiertelnych w starciach z siłami bezpieczeństwa. Stanowisko Waszyngtonu potępił Teheran, tamtejsze MSZ uznało uwagi USA za "interwencjonizm" i "hipokryzję".

Tymczasowa prezydent chce "uspokoić kraj". Otrzymała poparcie USA

W Boliwii nie doszło o zamachu stanu - przekonywała w środę tymczasowa prezydent tego kraju Jeanine Anez, która przejęła rządy po prezydencie Evo Moralesie, który zrezygnował z pełnienia urzędu i wyjechał do Meksyku. Zaapelowała ona o pokojowe przekazanie władzy i odejście od "totalitarnego reżimu". Tego samego dnia jej władzę uznały Stany Zjednoczone.

Macron odbył "doskonałą rozmowę" z Trumpem. Po wywiadzie na temat NATO

Prezydenci Francji Emmanuel Macron i USA Donald Trump odbyli rozmawiali telefonicznie o Syrii, Iranie i NATO. Francuski przywódca poinformował o tym w mediach społecznościowych. Komentatorzy wiążą tę rozmowę z głośnym wywiadem sprzed kilku dni, w którym Macron wyraził opinię, że NATO znajduje się w stanie „śmierci klinicznej mózgu”.