Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Po sprawie Grenlandii nie ma śladu. Premier Danii spotkała się z Trumpem

Premier Danii Mette Frederiksen zapowiedziała w środę po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Londynie zwiększenie zaangażowania w działania NATO i przekazanie czterech samolotów na potrzeby Sojuszu w latach 2020-21. - Moje spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem miało pozytywny przebieg - dodała.

USA interweniują w sprawie Ujgurów. Chiny "stanowczo protestują"

Dyplomata z ambasady USA w Pekinie William Klein został w środę wezwany do chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie przekazano mu protest przeciwko przyjęciu przez amerykańską Izbę Reprezentantów projektu ustawy dotyczącej kampanii nadzoru nad Ujgurami w regionie Sinciang na zachodzie Chin.

Amerykańska ustawa "brutalnie atakuje politykę chińskiego rządu"

Izba Reprezentantów USA przyjęła we wtorek ustawę, w której sprzeciwia się "arbitralnym zatrzymaniom, torturom i prześladowaniom" ujgurskich muzułmanów w Chinach. Projekt przewiduje nałożenie sankcji na chińskich urzędników za łamanie praw człowieka w regionie Sinciang. Chińskie MSZ nazwało ustawę "szkodliwą" i wezwało USA do zaprzestania "ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin".

Był omlet, kiełbaski i tosty. "A płaciły - jak zawsze - Stany Zjednoczone"

To było wspaniałe śniadanie, a płaciły - jak zawsze - Stany Zjednoczone, więc mieliśmy uczciwy podział obciążeń finansowych - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, zapytany o przebieg spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem. We wtorek wieczorem rozpoczęło się spotkanie przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego w Londynie.

"Jest bardzo zdolny". Johnson otrzymał poparcie, którego nie chciał

Boris Johnson jest bardzo zdolny i myślę, że dobrze się spisze - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump. Zapewnił jednoczenie, że nie chce ingerować w brytyjską kampanię przed zaplanowanymi na przyszły czwartek wyborami parlamentarnymi. Wcześniej premier Wielkiej Brytanii apelował, by amerykański przywódca nie udzielał mu publicznie poparcia przed głosowaniem, gdyż mogłoby to przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Trump: widzę, jak Macron zrywa z NATO

Prezydent Donald Trump skrytykował we wtorek prezydenta Emmanuela Macrona za jego słowa o "śmierci mózgu" NATO. Określił je jako "bardzo niegrzeczne" względem pozostałych sojuszników. Według niego, Francja "zrywa" z Sojuszem. Przywódca Stanów Zjednoczonych przebywa w Londynie na szczycie przywódców państw NATO.

Chiny wprowadzają ograniczenia za wspieranie przez USA "bałaganu w Hongkongu"

Chiny wstrzymały rozpatrywanie wniosków o zgodę na zawijanie amerykańskich okrętów wojennych i lądowanie amerykańskich samolotów wojskowych w Hongkongu – przekazało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Pekinie. Nałożono również sankcje na organizacje pozarządowe z siedzibami w Stanach Zjednaczonych, w tym na Human Rights Watch.

Talibowie złożyli deklarację po nieoczekiwanej wizycie Trumpa

Afgańscy talibowie zadeklarowali gotowość do wznowienia rozmów pokojowych z USA. Oświadczenie padło dzień po niespodziewanej wizycie prezydenta Donalda Trumpa w Afganistanie, gdzie odwiedził amerykańskich żołnierzy. Trump wyraził przekonanie, że Taliban zgodzi się na rozejm.

Tajny lot Trumpa. "Talibowie chcą zawrzeć układ"

W czwartek z okazji Święta Dziękczynienia prezydent USA Donald Trump złożył niespodziewaną wizytę w Afganistanie. Spotkał się z prezydentem tego kraju Aszrafem Ghanim oraz ze stacjonującymi tam amerykańskimi żołnierzami.

Trump wsparł demonstrantów z Hongkongu. Chiny zapowiadają "kontrposunięcia"

Prezydent Donald Trump podpisał w środę ustawę Kongresu wspierającą prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu. W odpowiedzi na ten ruch chińskie MSZ zapowiedziało "zdecydowane kontrposunięcia", jeśli USA będą nadal "działać arbitralnie" w sprawie Hongkongu. Wezwało również amerykańskiego ambasadora w Pekinie.

Płoną banki, na ulicach giną ludzie. Teheran: zatrzymano osoby powiązane z CIA

Irański resort bezpieczeństwa wewnętrznego przekazał w środę, że co najmniej osiem osób powiązanych z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA) zostało zatrzymanych w czasie niedawnych zamieszek w Iranie. Jak podała Amnesty International, w wyniku trwających od połowy listopada antyrządowych protestów w tym kraju zginęły co najmniej 143 osoby.

"Prawdopodobnie najbardziej znany pies świata" w Białym Domu

Prezydent Donald Trump przyjął w poniedziałek w Białym Domu Conana - psa wojskowego rannego w akcji, w trakcie której zginął przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi. - Conan jest prawdziwym bohaterem - mówił dziennikarzom także obecny na spotkaniu wiceprezydent Mike Pence.

Prorządowy wiec w Teheranie. MSZ: pokaże, kim są prawdziwi Irańczycy

Resort dyplomacji w Teheranie podkreślił w poniedziałek, że odbywające się w tym dniu prorządowe wiece pokazują światu, "kim są prawdziwi Irańczycy i co mówią". Irańskie ministerstwo wyraziło zdziwienie z powodu zagranicznych deklaracji poparcia dla demonstrantów, protestujących przeciwko podwyżce cen benzyny.

Doradzała Trumpowi, mówi o "fikcyjnej narracji nagłaśnianej przez rosyjskie służby"

Rzecznik Białego Domu Hogan Gidley przekazał w czwartek, że prezydent Donald Trump "życzy sobie, by dochodzenia w jego sprawie podjął Senat". W oświadczeniu dla prasy wskazał, że prezydent chciałby, żeby przed komisją stanęli Joe Biden oraz jego syn Hunter. W czwartek komisja Izby Reprezentantów przesłuchała byłą doradczynię prezydenta USA do spraw Rosji i bezpieczeństwa narodowego Fionę Hill.

Turcy "dobrze wiedzą, co trzeba zrobić"

Jeżeli rzeczywiście zależy Turcji na wyjściu z impasu w relacjach dwustronnych ze Stanami Zjednoczonymi, to powinna się ona pozbyć świeżo nabytych w Rosji systemów rakietowych S-400 - ocenił w czwartek wysoko postawiony przedstawiciel Departamentu Stanu. - Oni dobrze wiedzą, co trzeba zrobić - dodał.