"Rumunia właśnie stała się bezpieczniejszym krajem"

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

Jak poinformował premier Ludovic Orban, rumuńska armia otrzymała pierwszą część zamówionego w USA systemu rakietowego ziemia-powietrze Patriot. Nowe uzbrojenie ma wzmocnić obronę tego kraju i oddalać zagrożenie ze strony Rosji - piszą media.

- Rumunia właśnie stała się bezpieczniejszym krajem, dzięki umieszczeniu na swoim terytorium rakiet Patriot - powiedział premier Ludovic Orban podczas ceremonii przyjęcia uzbrojenia na poligonie położonym na wybrzeżu Morza Czarnego. Odebrano pierwszą część zamówionego w USA systemu rakietowego ziemia-powietrze Patriot.

Przekazanie Rumunii systemu rakietowego ziemia-powietrze PatriotPAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Nowy element systemu obrony powietrznej

Produkowane przez amerykański koncern Raytheon pociski będą elementem zintegrowanego systemu obrony powietrznej, składającego się także z nowo zakupionych myśliwców F-16. Jest to część programu modernizacji rumuńskich sił zbrojnych, stopniowego odchodzenia od przestarzałego sprzętu pochodzącego z czasów komunistycznych i dostosowywania uzbrojenia do standardów NATO .

System rakietowy PatriotPAP

Zakupiony za około cztery miliardy dolarów system jest też ważnym elementem wysiłków państw Unii Europejskiej i NATO, zmierzających do oddalenia zagrożenia ze strony Rosji. Kreml wielokrotnie ostrzegał, że rozmieszczanie amerykańskich pocisków w Europie Wschodniej postrzegane jest przez Moskwę jako zagrożenie, na które Rosja będzie musiała odpowiedzieć zwiększając możliwości własnych systemów rakietowych.

Rumunia jako bliski sojusznik USA była jednym z pierwszych krajów, które spełniły stawiany przez ten kraj partnerom z NATO cel przeznaczania środków w wysokości 2 proc. PKB na obronę.

Przekazanie Rumunii systemu rakietowego ziemia-powietrze PatriotPAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Rumuńscy żołnierze uczestniczyli w misjach w Iraku i Afganistanie, a na terenie tego kraju mieszczą się amerykańskie instalacje będące częścią tarczy antyrakietowej. Według armii USA ten system ma chronić kraje NATO przed zagrożeniem ze strony Iranu i nie jest wymierzony w Rosję.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ROBERT GHEMENT