Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

"Kontakt z irańską opozycją może okazać się przeciwskuteczny z punktu widzenia celów USA"

Bezpośrednie zaangażowanie rządu USA w kontakt z irańską opozycją może okazać się przeciwskuteczne z punktu widzenia celu amerykańskiej polityki, czyli szukania kompleksowego porozumienia z władzami w Teheranie - miał napisać sekretarz stanu USA Mike Pompeo w depeszy dyplomatycznej, którą w czwartek cytują amerykańskie media. Według mediów, Pompeo wezwał amerykańskich dyplomatów do ograniczenia kontaktów z irańskimi grupami opozycyjnymi.

Więcej NATO na Bliskim Wschodzie? "Zastanawiamy się, co możemy zrobić"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał w czwartek, że Sojusz może wnieść większy wkład w stabilność sytuacji na Bliskim Wschodzie i walkę z międzynarodowym terroryzmem. - Zastanawiamy się nad tym, co możemy zrobić więcej - dodał. W środę prezydent USA Donald Trump zadeklarował, że poprosi NATO o większe zaangażowanie się na Bliskim Wschodzie. Tego samego dnia obaj politycy odbyli rozmowę telefoniczną.

Demokraci chcą ograniczyć Trumpowi możliwość prowadzenia wojny

Członkowie niższej izby Kongresu zagłosują w czwartek nad rezolucją, która przewiduje ograniczenie ewentualnych posunięć militarnych Donalda Trumpa wobec Iranu - przekazała spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Wyraziła też zaniepokojenie faktem, że strategia i decyzje podejmowane przez administrację prezydenta USA nie były konsultowane z deputowanymi.

Szyicki duchowny: deklaracje USA i Iranu oznaczają koniec kryzysu w Iraku

"Apeluję do wszystkich irackich frakcji o rozwagę, cierpliwość, niepodejmowanie zbrojnych działań i uciszenie ekstremistycznych głosów" - oświadczył w środę wpływowy szyicki duchowny Muktada as-Sadr, cytowany przez agencję Reutera. Według niego po "retoryce deeskalacji" ze strony USA i Iranu kryzys, w jakim znalazł się Irak w ostatnim czasie, został zakończony.

Trump i Netanjahu rozmawiali o "krytycznych kwestiach"

Biały Dom poinformował w środę wieczorem, że w rozmowie telefonicznej prezydent USA Donald Trump i premier Izraela Benjamin Netanjahu omówili "krytyczne kwestie dwustronne i regionalne". Izraelski rząd zdecydowanie poparł przeprowadzony w ubiegłym tygodniu przez siły USA atak na irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Pompeo: jeżeli Iran dokona złego wyboru, Trump odpowie w zdecydowany sposób

Nasza polityka wobec Iranu polega na ochronie ojczyzny i bezpieczeństwa naszych obywateli - podkreślił we wtorek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Oskarżył Iran o torpedowanie rozmów pokojowych w Afganistanie i ostrzegł, że jeśli Iran "dokona złego wyboru", prezydent USA odpowie "w sposób zdecydowany i poważny". Powiedział też, że irański generał Kasem Sulejmani nie składał w Bagdadzie wizyty dyplomatycznej, gdy zginął w ataku amerykańskiego lotnictwa.

Amerykanie w dziesięć minut poderwali 52 myśliwce F-35

W ramach "Marszu słoni" w poniedziałek armia Stanów Zjednoczonych poderwała w powietrze 52 myśliwce F-35 Lightning II. Samoloty wystartowały z lotniska bazy wojskowej Hill w stanie Utah w ciągu 10 minut - podało dowództwo 388. skrzydła US Air Force.

Chiny reagują na śmierć Sulejmaniego

Waszyngton postępuje wbrew normom stosunków międzynarodowych - powiedział w poniedziałek rzecznik chińskiej dyplomacji Geng Shuang. Pekin skrytykował USA za zabicie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej jednostki Al-Kuds i zaostrzenie napięć na Bliskim Wschodzie.

Setki tysięcy ludzi na ulicach Teheranu. Żegnają "generała cienia"

Iran będzie szedł drogą wyznaczoną przez Kasema Sulejmaniego - powiedział nowy przywódca jednostki Al-Kuds, Esmail Gani, w czasie uroczystości pogrzebowych swojego poprzednika. Zabitego w amerykańskim ataku generała Sulejmaniego w Teheranie żegnają setki tysięcy Irańczyków. Miejscowa telewizja podała, że w centrum stolicy zebrały się "miliony" ludzi, którzy chcą pożegnać generała.

"Nie jesteś dyktatorem". Komisja spraw zagranicznych kontra Trump

Prezydent USA Donald Trump w niedzielę kolejny raz zagroził w mediach społecznościowych Iranowi ewentualnym atakiem. W reakcji na to komisja spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA oświadczyła, że to parlamentowi przysługują uprawnienia do wypowiadania wojny.

"Troje przywódców jest zgodnych w ocenie, że deeskalacja jest pilnie potrzebna"

Wspólne działania na rzecz zmniejszenia napięć na Bliskim Wschodzie zapowiedzieli w niedzielę przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Europejscy liderzy zaapelowali także do władz Iraku o dalsze poparcie dla koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim. Wzrost napięcia w regionie spowodowała śmierć w amerykańskim ataku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Doradca najwyższego przywódcy Iranu: odpowiemy militarnie na śmierć Sulejmaniego

Stany Zjednoczone mogą spodziewać się odpowiedzi Iranu za śmierć Kasema Sulejmaniego, jednego z najbardziej wpływowych dowódców armii - powiedział telewizji CNN doradca najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu, Hosejn Dehghan. Jak dodał, atak będzie "militarny i wymierzony przeciwko obiektom wojskowym". Przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah podkreślił, że "reakcja na zabójstwo generała jest obowiązkiem nie tylko Iranu, ale także jego sojuszników w rejonie".

Papież wzywa "wszystkie strony do samokontroli"

W wielu częściach świata czuje się "straszliwy klimat napięć" - powiedział w niedzielę w czasie spotkania z wiernymi w Watykanie papież Franciszek. Wezwał do dialogu, samokontroli i przestrzegł przed wojną mówiąc, że przynosi ona tylko śmierć i zniszczenie.

"Każda prowokacja może prowadzić do niekontrolowanej spirali przemocy"

Służby prasowe Unii Europejskiej poinformowały, że szef unijnej dyplomacji Josep Borrell rozmawiał telefonicznie o potrzebie deeskalacji konfliktu w regionie Zatoki Perskiej z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem. - Irak nie może pogrążyć się w chaosie - powiedziała z kolei niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer po konsultacjach z Angelą Merkel.

Pompeo rozmawiał z Netanjahu o Iranie

Mike Pompeo wyraził w sobotę wdzięczność wobec Izraela za jego "wytrwałe wsparcie w walce z terroryzmem". Sekretarz stanu USA poinformował także, że rozmawiał z premierem Benjaminem Netanjahu o zagrożeniu ze strony Iranu po amerykańskim ataku rakietowym na lotnisko w Bagdadzie, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani.