Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

"Decydujący zwrot Waszyngtonu". Pompeo z wizytami u "sojuszników Moskwy"

Kreml nie dostrzega, by wizyta Mike'a Pompeo w Mińsku świadczyła o szybkim zbliżeniu między Białorusią i Stanami Zjednoczonymi - oświadczył rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Oprócz Białorusi szef dyplomacji USA odwiedził też Ukrainę, Kazachstan i Uzbekistan. "Pierwsza w tym roku duża podróż zagraniczna Pompeo pokazała decydujący zwrot Waszyngtonu w kierunku najbliższych sojuszników Moskwy" - skomentował to wydarzenie rosyjski "Kommiersant".

"Komentarze i działania USA nie mają oparcia w faktach"

Po wybuchu w Chinach epidemii nowego koronawirusa władze USA podjęły działania, które wywołują i rozsiewają strach, zamiast zaoferować jakąkolwiek znaczącą pomoc – oceniła w poniedziałek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying. Stany Zjednoczone wprowadziły między innymi zakaz wjazdu dla podróżnych z Chińskiej Republiki Ludowej.

Pierwsza taka wizyta od czasów Clintona

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przybył w sobotę do Mińska. Szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się m.in. z prezydentem Białorusi i białoruskim ministrem spraw zagranicznych. To pierwsza wizyta tak wysokiego przedstawiciela Stanów Zjednoczonych w tym kraju od blisko 25 lat.

Kolejne sankcje na Iran i "niespodzianka"

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Irańską Agencję Energii Atomowej (AEOI) oraz jej szefa - Ali Akbara Salehiego. Specjalny wysłannik USA ds. Iranu Brian Hook zaznaczył, że "zagraniczne firmy będą mogły kontynuować pracę w irańskich elektrowniach". Rzecznik irańskiej Organizacji Energii Atomowej w odpowiedzi zaznaczył, że "środki nie będą miały wpływu na program jądrowy".

Pompeo: Komunistyczna Partia Chin stanowi główne zagrożenie naszych czasów

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy muszą być pewni, że mają militarną i technologiczną siłę do tego, by zapewnić, iż w obecnym stuleciu będą przestrzegane zachodnie wartości - mówił w Londynie amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, w czasie dyskusji o dopuszczeniu chińskiego koncernu Huawei do budowy sieci 5G. Ostrzegł jednocześnie, że "Komunistyczna Partia Chin stanowi główne zagrożenie naszych czasów".

Liga Arabska "uważnie analizuje amerykańską wizję"

Jesteśmy otwarci na wszelkie poważne wysiłki poczynione w celu osiągnięcia pokoju - powiedział sekretarz generalny Ligii Arabskiej, odnosząc się do "planu Trumpa". Poparcie dla propozycji prezydenta USA wyraziły Arabia Saudyjska, Jordania, Katar i ZEA, które postawiły jednak warunek.

Trump zapowiada bliskowschodni plan pokojowy. "Ma dużo sensu dla każdego"

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że we wtorek przedstawi swój długo wyczekiwany plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu. Wyraził przy tym nadzieję, że Palestyńczycy, którzy na wstępie odrzucili projekt, ostatecznie zmienią zdanie. Według izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu plan ten "może być szansą stulecia".

"Nowy spisek przeciwko Palestynie jest skazany na porażkę"

Przywódca rządzącego w Strefie Gazy Hamasu Ismail Hanija oświadczył w niedzielę, że plan pokojowy USA dla Bliskiego Wschodu "nie przejdzie". W poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu spotka się w sprawie planu z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Papież przyjmie wiceprezydenta USA i prezydenta Iraku

Papież Franciszek przyjmie w piątek na audiencji wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, a w sobotę prezydenta Iraku Barhama Saliha. Oba spotkania, do których dojdzie w okresie napięć na Bliskim Wschodzie, zapowiedział oficjalnie Watykan.