Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Sekretarz obrony James Mattis potwierdził podczas wizyty w Japonii zobowiązania USA wynikające z traktatu o wzajemnej obronie. Zapewnił, że dotyczą one także wysp, o które Tokio toczy spór z Pekinem. Wcześniej przekonanie o "niezachwianym sojuszu" z USA wyraził także japoński premier Shinzo Abe.

Wiceprezydent USA Mike Pence i minister spraw zagranicznych oraz wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel podkreślili w czwartek, podczas spotkania w Waszyngtonie, kluczową rolę NATO w zapewnianiu bezpieczeństwa Europy i Ameryki Północnej - poinformował Biały Dom.

Prezydent USA Donald Trump nazwał "głupim" porozumienie z Australią o przyjęciu imigrantów z obozów w tym kraju i zapowiedział jego weryfikację. Tymczasem australijski premier Malcolm Turnbull zapewnił w czwartek, że umowa z USA nadal obowiązuje.

Dekret prezydenta USA Donalda Trumpa ws. budowy muru na granicy z Meksykiem ożywia patriotyzm Meksykanów - pisze AFP. Obywatele tego kraju m.in. ustawiają flagę Meksyku jako zdjęcie profilowe w internecie i wzywają do bojkotu amerykańskich produktów.

Michael Flynn, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział w środę, że Stany Zjednoczone "oficjalnie ostrzegają" Iran w związku z przeprowadzoną niedawno przez ten kraj próbą pocisku balistycznego. Uznał ją za prowokacyjną.

Minister obrony USA James Mattis polecił podległym mu służbom przygotowanie zwiększenia wydatków wojskowych od 2017 roku, żeby poprawić zdolności bojowe amerykańskiej armii, w tym w walce z tzw. Państwem Islamskim (IS) - wynika z podpisanego przez niego dokumentu.

Biały Dom potwierdził w poniedziałek, że Iran przeprowadził próbę pocisku balistycznego. Nie podano szczegółów ani nie przekazano, jaka będzie odpowiedź administracji prezydenta USA Donalda Trumpa. Według telewizji Fox, chodzi o rakietę średniego zasięgu.

Wielka Brytania ma inne niż amerykański prezydent Donald Trump podejście do restrykcji dla imigrantów i uchodźców chcących dostać się do USA, ale Stany Zjednoczone są bliskim sojusznikiem Wielkiej Brytanii - powiedziała w poniedziałek premier Theresa May.

W Iraku narażał życie, przez kilka lat współpracując z amerykańską agencją rządową. W nagrodę dostał wizę, która jemu - Irakijczykowi - oraz rodzinie pozwalała na zamieszkanie w USA. Jego wyjazd przekreślił jednak dekret Donalda Trumpa. Nowe prawo zabraniające wjazdu do USA obywatelom siedmiu krajów będzie obowiązywać trzy miesiące, a do tego czasu wygaśnie wiza irackiego informatyka. Jego historię opisuje "Washington Post".

Na amerykański zakaz wjazdu dla obywateli siedmiu zamieszkiwanych głównie przez muzułmanów państw zareagował Iran, który zapowiedział działania odwetowe - odmowę wydawania wiz Amerykanom. Inne kraje reagują znacznie spokojniej. Pogrążone w wojnach domowych Syria, Libia i Somalia nie skomentowały jeszcze decyzji administracji Donalda Trumpa.