Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Dopóki Rosja nie przestanie nazywać wszystkich oponentów Baszara el-Asada terrorystami, dopóty USA nie podejmą współpracy wojskowej z Moskwą. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson poinformował o tym przedstawicieli państw walczących z reżimem syryjskim - ujawnił w rozmowie z agencją Reutera zachodni dyplomata.

Dwudniowe spotkanie szefów MSZ państw G20 pod hasłem "Kształtowanie ładu politycznego - polityka zagraniczna to więcej niż tylko rozwiązywanie kryzysów" rozpoczęło się w czwartek w Bonn. W centrum zainteresowania jest szef dyplomacji USA Rex Tillerson.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i minister bezpieczeństwa narodowego John Kelly w przyszłym tygodniu złożą wizytę w Meksyku - poinformowało meksykańskie MSZ. Przedstawiciele Waszyngtonu mają odbyć szereg rozmów z członkami władz Meksyku.

Wiceprezydent Wenezueli Tareck El Aissami skrytykował we wtorek sankcje nałożone na niego przez USA i nazwał je "imperialistyczną agresją". Waszyngton objął El Aissamiego sankcjami, gdyż jest przekonany, że polityk jest zamieszany w handel narkotykami.

Nadal nie są znane data ani miejsce spotkania prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zauważył jednak, że "dotąd mowa była o tym, iż do spotkania dojdzie przed szczytem G20 w Niemczech w lipcu tego roku".

Stany Zjednoczone zablokowały mianowanie byłego palestyńskiego premiera Salama Fajada na stanowisko wysłannika ONZ w Libii - podały źródła dyplomatyczne w Nowym Jorku. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zapewnia, że kierował się jedynie kompetencjami.

Na Litwę dotarł amerykański sprzęt wojskowy: dziesięć czołgów, pięć bojowych wozów piechoty, samochody terenowe i ciężarowe, który sprzęt zostanie wykorzystany podczas tegorocznych ćwiczeń wojskowych na Litwie. Na Litwę dotarł też list od prezydenta USA, w którym Donald Trump pozdrowił Litwę z okazji zbliżającego się Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego, a także podziękował Wilnu za wsparcie udzielane Ukrainie i pochwalił ją za zwiększenie finansowania obronności kraju.

Turecki premier Binali Yildirim na spotkaniu z szefem CIA Mikem Pompeo powtórzył wezwanie USA do współpracy ws. ekstradycji Fethullaha Gulena - poinformowało biuro tureckiego premiera. Gulen jest oskarżany przez Ankarę o zorganizowanie próby wojskowego puczu z lipca 2016 roku.