Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Prezydent Francji w rozmowie telefonicznej, którą odbył w sobotę z prezydentem USA, podkreślił, że będzie dążył do konsolidacji Unii Europejskiej, a sojusz wojskowy w ramach NATO uważa za nieodzowny i niemożliwy do zastąpienia. Przestrzegł przed protekcjonizmem.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poparł na swoim Twitterze plan prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczący wzniesienia muru wzdłuż granicy z Meksykiem i podkreślił, że zagrodzenie granicy z Egiptem zatrzymało napływ afrykańskich imigrantów do Izraela.

Prezydenci Rosji i USA Władimir Putin i Donald Trump uzgodnili podczas rozmowy telefonicznej, że wydadzą polecenie, by opracowano możliwe terminy oraz miejsce ich osobistego spotkania - poinformował w sobotę wieczorem Kreml. Biały Dom o treści rozmowy nie informuje. Wcześniej Donald Trump odbył także rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Światowe linie lotnicze podjęły w sobotę pierwsze decyzje o niewpuszczaniu na pokład pasażerów z krajów muzułmańskich, wymienionych w dekrecie wydanym przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Iran, będący jednym z nich, oświadczył, że w ramach kroków odwetowych zakaże obywatelom USA wjazdu do kraju.

Lider republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell oświadczył, że jest przeciwny zniesieniu sankcji wobec Rosji - informuje opiniotwórczy portal Politico. Z kolei senator amerykański Rob Portman, odnosząc się do tej kwestii, powiedział, że zniesienie restrykcji, wynikające z czegoś innego niż zmiana zachowania się Rosji, byłoby niebezpiecznym sygnałem.

Donald Trump będzie w sobotę rozmawiał telefonicznie z przywódcami Japonii i Australii - poinformował w piątek wieczorem Biały Dom. Wcześniej rzecznik Trumpa Sean Spicer zapowiedział rozmowy prezydenta USA z przywódcami Rosji, Niemiec i Francji.

Brytyjska premier Theresa May jest pierwszym szefem obcego rządu, który będzie gościem prezydenta Donalda Trumpa w Białym Domu. Taki wybór jest świadomą próbą odtworzenia "specjalnych relacji" między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią - uważają eksperci.

Prezydenci USA Donald Trump i Rosji Władimir Putin w weekend po raz pierwszy będą rozmawiać przez telefon - podała CNN, powołując się na przedstawiciela administracji USA. Informację tę potwierdził agencji TASS rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Tego samego dnia Trump ma rozmawiać także z Francois Hollande'em i Angelą Merkel - poinformował na Twitterze rzecznik Białego Domu.