Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Krótko po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, pracę stracili wszyscy amerykańscy ambasadorzy z nadania politycznego. Jak zauważają media, na ich miejsce w większości przypadków nie zostali wskazani następcy, a wakaty mogą potrwać nawet kilka miesięcy.

Najważniejszym celem polityki zagranicznej administracji Donalda Trumpa będzie pokonanie "radykalnych islamskich grup terrorystycznych" - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Białego Domu, które pojawiły się tam tuż po zaprzysiężeniu Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zapowiedziano również wzmocnienie siły militarnej kraju, w tym budowę nowoczesnego systemu obrony przeciwrakietowej, który ma chronić przed atakami ze strony takich państw jak Korea Północna czy Iran.

Dla Polaków i Polski najważniejsze będzie to, jaki kurs w polityce zagranicznej obierze Donald Trump. Dotychczasowe jego wypowiedzi na ten temat są często chaotyczne i sprzeczne. Raz chce ograniczać arsenał jądrowy i bratać się z Rosją, a kiedy indziej zachęca do wyścigu zbrojeń i zapewnia, że będzie twardy. Amerykańscy politolodzy wskazują, że to, co zrobi mocarstwo i tak będzie zależało w znacznej mierze od małej grupki najbliższych doradców.

Prezydent Andrzej Duda pytany w środę na konferencji prasowej w Betlejem, czego się spodziewa po prezydencie elekcie Donaldzie Trumpie i jak przewiduje jego aktywność, jeśli chodzi o Bliski Wschód, oświadczył, że to "poznamy po owocach".

USA zaapelowały do władz Serbii i Kosowa, aby unikały "niebezpiecznej retoryki" po sobotnim incydencie na granicy, gdy Kosowo nie zgodziło się na wjazd pierwszego od 18 lat pociągu pasażerskiego z Belgradu do Kosovskiej Mitrovicy na północy kraju.

Ustępujący sekretarz stanu USA John Kerry zwrócił się przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos z apelem do Europy, aby "wierzyła w samą siebie". Podkreślił, że powodem zjednoczenia "nie były tylko kwestie gospodarcze".

Iran jest przeciwny obecności Stanów Zjednoczonych na rozmowach pokojowych w sprawie konfliktu w Syrii, które są planowane na 23 stycznia w stolicy Kazachstanu Astanie - oświadczył irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić skrytykował administrację ustępującego prezydenta USA Baracka Obamy popierającą niepodległość Kosowa. Wyraził nadzieję, że za rządów Donalda Trumpa Waszyngton będzie przychylniej nastawiony do Belgradu.

Donald Trump, gdy obejmie urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, nie będzie w stanie jednostronnie zerwać porozumienia nuklearnego podpisanego przez Teheran z sześcioma światowymi mocarstwami - oznajmił prezydent Iranu Hasan Rowhani.

W 1969 r. amerykańska łódź patrolowa dowodzona przez 26-letniego wtedy Johna Kerry'ego została zaatakowana oddział Wietkongu. Kerry, mimo ostrzału, wydostał się na brzeg i zastrzelił żołnierza z granatnikiem. 48 lat później ustępujący sekretarz stanu USA ponownie odwiedził miejsce, w którym doszło do ataku. Spotkał się tam ze swoim dawnym wrogiem, który opowiedział mu, kim był zabity przez niego mężczyzna.