Tajlandia

Tajlandia

Groźny koronawirus, który pojawił się w Chinach i spowodował ciężkie zapalenia płuc u 41 osób, pojawił się w sąsiednich krajach. Jeden przypadek w Japonii, z kolei dwa inne w Tajlandii. Wszystkie są powiązane z chińską miejscowością Wuhan. Na tajlandzkich lotniskach obowiązują kontrole zdrowia turystów.

Wycieczka młodych piłkarzy i trenera kompleksem podziemnych korytarzy miała trwać godzinę, ale ostatni z uwięzionych opuścił jaskinię dopiero po 17 dniach. W ubiegłorocznej dramatycznej akcji ratunkowej w jaskini Tham Luang brały udział setki osób, nurkowie oraz komandosi. Królewska Tajlandzka Marynarka Wojenna poinformowała w piątek o śmierci jednego z nich. Podoficer Beiret Bureerak zmarł w wyniku zakażenia krwi.

W pierwszym wystąpieniu w czasie wizyty w Tajlandii, papież Franciszek zaapelował do władz tego kraju o zapewnienie ochrony i godności kobietom i dzieciom - ofiarom przemocy, wyzysku i niewolnictwa. W Bangkoku odbyła się w czwartek rano miejscowego czasu oficjalna ceremonia powitania papieża, który prawie dobę wcześniej rozpoczął wizytę w Tajlandii. Miejscem uroczystości był dziedziniec siedziby rządu.

Papież Franciszek przybył w środę do stolicy Tajlandii, Bangkoku, rozpoczynając pierwszy etap swej podróży do Azji. Samolot z papieżem, jego współpracownikami i wysłannikami mediów stanął przy wojskowym terminalu lotniska. Lot z Rzymu trwał prawie 12 godzin. Na trasie pielgrzymki papieża znajduje się także Japonia.