Tajlandia

Tajlandia

W 32. podróż w czasie swojego pontyfikatu papież Franciszek wyruszy 19 listopada i przez pełen tydzień będzie składał wizytę w Japonii i Tajlandii - poinformował w piątek dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni. Podczas pobytu w Japonii papież uda się do Tokio, Nagasaki i Hiroszimy.

Sąd najwyższy Tajlandii podtrzymał w czwartek wyrok pierwszej instancji, skazujący na śmierć dwóch robotników z Birmy. Sąd uznał, że zgwałcili oni brytyjską turystkę, a następnie ją i jej partnera zamordowali. Ze względu na podejrzenia prawników i organizacji broniących praw człowieka o nadużycia ze strony policji w czasie śledztwa, obrona zapowiedziała złożenie do tajlandzkiego króla prośby o ułaskawienie.

Była premier Tajlandii Yingluck Shinawatra, która w 2017 roku zbiegła z kraju, by uniknąć kary w związku z wyrokiem skazującym, otrzymała od władz Serbii obywatelstwo. Polityk, której rodzina przez lata rządziła Tajlandią, jest zamieszana w skandal korupcyjny.

W piątek w stolicy Tajlandii doszło do kilku niewielkich eksplozji. Nikt nie zginął, ale w wyniku wybuchów ranne zostały co najmniej trzy osoby. W Bangkoku trwa obecnie 52. spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej.

Po formalnej aprobacie króla Tajlandii Ramy X przywódca wojskowej junty generał Prayuth Chan-ocha został we wtorek zaprzysiężony na premiera tego kraju. Generał przez pięć lat kierował rządem wojskowym, teraz powierzono mu zadanie utworzenia gabinetu cywilnego.

Zakończyła się trwająca trzy dni koronacja króla Tajlandii Mahy Vajiralongkornena. Na cześć monarchy pod koniec dnia ku niebu w Bangkoku wzleciały setki dronów. Podczas świetlnego spektaklu drony formowały się na kształt mapy Tajlandii, portretu Ramy, a także w napis "Niech żyje król".