Tajlandia

Tajlandia

Kolorowa zabawa na wietrze

Niebo nad tajlandzkim kurortem Cha-am wypełniły kolorowe latawce. Można było wśród nich podziwiać bardzo różne wzory - od pingwina do Supermena. Trzydniowy doroczny festiwal Kite Fest to zawody drużyn przygotowujących i puszczających latawce, ale też okazja do poznania związanej z nimi lokalnej tradycji.

Po zamachu szukają kolejnych podejrzanych

Tajlandzka policja poszukuje kolejnych dwóch mężczyzn, w tym eksperta od materiałów wybuchowych, powiązanych - jak przypuszcza - z grupą, odpowiedzialną za nieudany zamach na izraelskich dyplomatów w Bangkoku.

Własna bomba urwała mu nogę. Drugą amputowali

Dwóch Irańczyków, domniemanych sprawców eksplozji w Bangkoku, zostało w środę oskarżonych m.in. o nielegalne posiadanie materiałów wybuchowych, spowodowanie wybuchu w miejscu publicznym i próbę zabójstwa - powiedział minister spraw zagranicznych Tajlandii. Jeden z aresztowanych jest ciężko ranny - stracił obie nogi.

Okaleczył się własną bombą

Niezidentyfikowany mężczyzna, według wstępnych ustaleń Irańczyk, został poważnie ranny w Bangkoku w wybuchu rzuconej przez siebie bomby.

Ryzyko zamachów w Bangkoku

Ambasada USA ostrzegła swych obywateli w Tajlandii przed możliwością ataków ze strony "zagranicznych terrorystów" w Bangkoku, w miejscach uczęszczanych przez turystów z Zachodu. Krótko po tym władze Tajlandii zatrzymały obywatela Libanu podejrzewanego o przynależność do organizacji terrorystycznej.

Woda odsłoniła dachy samochodów. Honda sprząta po powodzi

W czasie powodzi w Tajlandii ludzie starali się uchronić swoje samochody w przeróżny sposób. Na wiaduktach i wyżej położonych drogach tworzyły się długie rzędy zaparkowanych pojazdów. Nie udało się jednak ocalić ponad tysiąca nowiutkich aut Hondy. Teraz w fabryce trwają intensywne prace porządkowe.

Chronili stolicę zalewając obrzeża. Powodzianie skarżą państwo

Setki osób poszkodowanych w powodzi, która przez kilka miesięcy trwała w Tajlandii, złożyły sądowe pozwy o odszkodowania. Oskarżają w nich premiera, gubernatora Bangkoku i szefów pięciu agencji rządowych o niekompetencję w obliczu najgorszej od 50 lat powodzi.

15 lat za obrazę króla

W Tajlandii zapadł kolejny w ostatnich tygodniach wyrok za obrazę królewskiego majestatu. Była dziennikarka Daranee Charnchoengsilpakul została skazana na 15 lat więzienia.

To nie jeziora, to pola ryżowe

Tajlandię od pół roku pustoszy powódź. Kataklizm wyniszczył większą część pól ryżowych, które stanowią główną podstawę gospodarki tego kraju. Obecnie woda utrzymuje się jeszcze w 17 z wszystkich 77 prowincji.

Amerykanin obraził króla. Dostał 2,5 roku

Amerykański obywatel spędzi 2,5 roku w więzieniu, ponieważ obraził króla Tajlandii. Mężczyzna przetłumaczył w USA i wrzucił do internetu fragment biografii władcy, która jest przez Tajów uznawana za zakazaną. Pomimo tego, że skazany urodził się w Tajlandii i dobrze wiedział o tamtejszym surowym prawie, wrócił do kraju z własnej woli i został aresztowany w maju.

Król się bawi. Mieszkańcy toną

W Tajlandii trwają huczne obchody 84. urodzin króla Bhumibola Adulyadeja, ale duża część kraju walczy nadal z powodzią. Władze poinformowały, że tereny kilkunastu prowincji nadal znajdują się pod wodą.

Obiad dla małp za 16 tys. dolarów

W ostatnią niedzielę listopada tajskie miasto Lompuri słynące ze starożytnych świątyń khmerskich urządza dla swoich najbardziej licznych i psotnych mieszkańców - makatek jawajskich, 5-gwiazdkowy bufet.

Potężny cios dla światowego dziedzictwa

Woda w Tajlandii powoli zaczyna opadać. Eksperci zaczynają oceniać zniszczenia starożytnych świątyń, dokonanych przez największą powódź od pół wieku. I nie mają dobrych wieści.

20 lat więzienia za SMS

Na 20 lat więzienia skazał sąd w Bangkoku Ampona Tangnoppakula. Tajlandczykowi zarzucono wysyłanie obrażających monarchię SMS-ów. Oskarżony nie przyznaje się do winy.

Elektronika podrożeje. Przez powódź w Tajlandii

Tajlandia jest jednym z największych eksporterów twardych dysków na świecie. Wiele międzynarodowych firm w zalanych dzielnicach Bangkoku ma ulokowane swoje wiodące fabryki. Powódź, która nawiedziła kraj, oznacza dla nich ogromne straty, a dla każdego z nas podwyżki elektronicznych gadżetów.

Skrawek suchej ziemi musi wystarczyć tajlandzkim słoniom

Ofiarami powodzi nie tylko są ludzie, ale i zwierzęta. W Tajlandii stado liczące 80 słoni przez wysoką wodę musiało opuścić swój wygodny dom w Kraal i przenieść się na niewielki skrawek suchej ziemi. Okazuje się jednak, że miłość wolontariuszy i opiekunów przynosi im ulgę.

Bangkok niemal całkowicie odcięty od świata

Centrum handlowe stolicy Bangkoku jest prawie całkowicie odcięte od świata. Woda zalega na drogach wiodących w każdym kierunku, oprócz południowego. Na skutek powodzi trwającej w Tajlandii od lipca, pod wodą znalazła się jedna trzecia kraju.

McDonald's i YumYum zagrożone przez powódź

Pracownicy fabryki Bang w dzielnicy przemysłowej Chan we wschodnim Bangkoku wciąż walczą z powodzią. Pompują wodę dzień i noc. Układają stosy z worków z piaskiem. A wszystko po to, by ich miejsce pracy przetrwało. Takich jak oni są setki.

Odczujemy skutki powodzi w Tajlandii

Media o charakterze biznesowym, donoszą, że powódź w Tajlandii wstrząśnie gospodarką świata. Polska też odczuje owe wstrząsy. Co ma powódź w Tajlandii do gospodarki światowej? Wygląda na to, że bardzo dużo.

Tajlandzka rzeczywistość. Osiedla w przęsłach, zrzutka na pompy

W zalanej stolicy Tajlandii ludzie radzą sobie, jak tylko potrafią. Część z nich wpadła na pomysł zaadaptowania na tymczasowy dom betonowych bloków do budowy mostu kolejowego. Wewnątrz nich ponad 30 rodzin znalazła suchy kąt. Mieszkając w tych warunkach od miesiąca strają się stworzyć pozory normalnego życia.