Syria

Syria

Interwencja w Syrii "na dniach". Kto na Bliskim Wschodzie ją poprze?

USA, wspierane przez Wielką Brytanię i Francję, w każdej chwili są gotowe uderzyć na Syrię. Na Bliskim Wschodzie mogą liczyć na poparcie Turcji i Arabii Saudyjskiej, ale nie wszystkim w regionie zbrojna interwencja jest na rękę. Najostrzej sprzeciwia się jej Iran, ostro krytykujący wtrącanie się Zachodu w sytuację w regionie.

"Izrael odpowie siłą na wszelkie ataki z Syrii"

Izrael nie weźmie udziału w ewentualnym ataku na Syrię. - Nie jesteśmy stroną wojny domowej w Syrii, lecz jeśli odkryjemy jakąkolwiek próbę zaatakowania nas, odpowiemy z pełną siłą - powiedział premier Benjamin Netanjahu.

"Sprawcy chemicznej masakry muszą być ukarani". Francja dozbroi syryjską opozycję

Francuski prezydent Francois Hollande powiedział we wtorek, że Francja jest gotowa ukarać tych, którzy zdecydowali się użyć broni chemicznej wobec cywilów. Dodał również, że Francja zwiększy militarne wsparcie dla syryjskich opozycjonistów. W tej sprawie spotka się w Paryżu w czwartek z przywódcą Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmadem Dżarbą.

Syria sprowadziła giełdowe słupki w dół

Europejskie giełdy poszły we wtorek w dół osiągając najniższe poziomy od miesiąca w reakcji na rosnące napięcie wokół Syrii oskarżanej przez społeczność międzynarodową o użycie broni chemicznej. Inwestorzy obawiają się interwencji militarnej i wycofują środki.

Po co USA zgoda ONZ? Weto Kremla Syrii nie obroni

Głównym sposobem, w jaki Rosja może bronić swojego sojusznika, Syrię, jest prawo do weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Kreml korzystał z tego sposobu już wielokrotnie, broniąc reżimu Baszara el-Asada przed krytyką. Teraz Rosja przestrzega, że interwencja w Syrii bez zgody ONZ byłaby "pogwałceniem prawa". USA nie muszą się tym jednak specjalnie przejmować.

Kongres żąda konsultacji z Obamą ws. Syrii

Szef amerykańskiej Izby Reprezentantów John Boehner w związku z kryzysem w Syrii zwrócił uwagę, że zanim Biały Dom podejmie jakąkolwiek decyzję w sprawie ataków chemicznych w Damaszku, musi skonsultować się z Kongresem.

Obama rozmawiał o Syrii z premierem Australii

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał w nocy z poniedziałku na wtorek z premierem Australii Kevinem Ruddem na temat sytuacji w Syrii po potwierdzeniu ataku chemicznego dokonanego przez siły reżimu Baszara el-Asada - poinformował Biały Dom.

Putin: nie ma dowodów na atak z użyciem gazu bojowego w Syrii

Rosyjski prezydent Władimir Putin podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem powiedział, że nie ma dowodów na to, że syryjski reżim w zeszłym tygodniu użył broni chemicznej - poinformował rzecznik Camerona.

Kolejna wojna w Syrii. Na scenę wychodzą Kurdowie

To była jedna z największych fal uchodźców z Syrii od 29 miesięcy, czyli wybuchu powstania przeciwko Asadowi. Tylko od 14 do 19 sierpnia iracką granicę przekroczyło blisko 30 tys. ludzi. Niemal wyłącznie Kurdów z północnej Syrii. Według ONZ liczba uchodźców w irackim Kurdystanie wzrosła do blisko 200 tys. Skąd gwałtowny wzrost ucieczek w ostatnich tygodniach?

Atak chemiczny "niemal bez wątpienia". Ale decyzji Obamy brak

- Użycie broni chemicznej przeciwko własnej ludności to moralna niegodziwość - powiedział amerykański sekretarz stanu John Kerry na poniedziałkowej konferencji. - Prezydent Barack Obama uważa, że ci, którzy używają jednej z najpodlejszych broni na świecie, muszą być pociągnięci do odpowiedzialności - dodał. Rzecznik Białego Domu podkreślił, że "niemal bez wątpienia" w Syrii doszło do ataku chemicznego, ale prezydent nie podjął jeszcze decyzji, jak na niego odpowiedzieć.

Brytyjska marynarka wojenna gotowa na uderzenie w Syrię

Okręty marynarki wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy) są przygotowywane do ewentualnego ataku na Syrię przy użyciu rakiet typu cruise. Dowódcy finalizują listę potencjalnych celów - donosi "Daily Telegraph", powołując się na źródła w brytyjskim rządzie.

"To byłaby idealna wojna". Co da Stanom interwencja w Syrii?

Pentagon ogłosił, że jest gotów na zbrojną interwencję w Syrii, ale Barack Obama, póki co, dyplomatycznie odpowiada, że "rozważa wszelkie opcje". Jak jednak zauważają komentatorzy, operacja wojskowa w Syrii - nawet wbrew Rosji, która konsekwentnie ostrzega przed tym krokiem - byłaby "idealną wojną" dla Obamy. USA nie mają w Syrii żadnych interesów, a fiasko misji nie wpłynie znacząco na i tak nie najlepsze stosunki na Bliskim Wschodzie.

"Rosja nie pójdzie na żadną wojnę". Ławrow ostrzega przed interwencją w Syrii

- Operacja zbrojna przeciwko Syrii bez mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ byłaby bardzo poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego - powiedział w poniedziałek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Oświadczył, że Rosja "nie będzie z nikim prowadzić wojny" i ostrzegł Zachód przed konsekwencjami militarnej akcji przeciwko reżimowi Asada.