Syria

Syria

Rosjanie kupili swoim pomysłem Berlin i Paryż. Dla Merkel to "interesujące"

Angela Merkel za "interesującą" uznała propozycję Rosjan, aby umieścić syryjski arsenał broni chemicznej pod kontrolą międzynarodową. Propozycję Rosji podobnie ocenia szef MSZ Francji Laurent Fabius, który uznał ją za możliwą do zaakceptowania, jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdzi rezolucję w tej sprawie.

Senat odsuwa głosowanie ws. interwencji. Przez propozycję Rosjan

Lider demokratycznej większości w Senacie Harry Reid wycofał poparcie dla planowanego na środę głosowania, otwierającego formalną debatę przed głosowaniem nad rezolucją o operacji w Syrii - podały amerykańskie media. Ma mieć to związek z nową rosyjską propozycją dot. syryjskiego arsenału broni chemicznej.

Amerykanie nie chcą interwencji w Syrii. Weto 63 proc. obywateli

Wystarczył tydzień, by w Ameryce przybyło przeciwników wojskowej ofensywy w Syrii. Wskaźnik niezadowolenia z interwencji USA na Bliskim Wschodzie wzrósł o 15 punktów procentowych i wynosi obecnie 63 proc. Ci, którzy wcześniej deklarowali niezdecydowanie, teraz okazują dezaprobatę - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Pew Research Center.

Kongres ośmieszy Obamę? Coraz mniej zwolenników interwencji w Syrii

Choć rząd USA nie ustaje w przekonywaniu do poparcia interwencji w Syrii, rośnie prawdopodobieństwo, że Kongres nie udzieli na nią zgody. Już ponad 230 z 433 członków Izby Reprezentantów publicznie zapowiedziało, że zagłosuje przeciw bądź się ku temu skłania. Przegranie głosowania oznaczałoby dla Baracka Obamy utratę twarzy.

Asad: Interwencja tylko wzmocni Al-Kaidę. Będzie odwet

- Ewentualny zbrojny atak Stanów Zjednoczonych na cele w Syrii stanowiłby bezpośrednie wsparcie dla lokalnej filii Al-Kaidy - stwierdził prezydent tego kraju Baszar el-Asad. W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS przekonywał również, że Amerykanie mogą się spodziewać odwetu za interwencję.

Pozdrowienia z Damaszku. Asad dziękuje Putinowi

Prezydent Syrii Baszar el-Asad podziękował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi za poparcie udzielane władzom w Damaszku - poinformował w w Moskwie minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powtórzył, że przed ewentualną interwencją inspektorzy ONZ muszą dokończyć raport ws. domniemanego użycia broni chemicznej w Syrii.

Liban alarmuje: Nie nadążamy z pomocą dla uchodźców z Syrii

- Nie możemy nadążyć za przypływem ludzi - alarmuje Walid Abu, burmistrz jednego z libańskich miast przy granicy z Syrią. Codziennie z państwa rządzonego przez Baszara el-Asada ucieka około 5 tys. osób. Większość z nich żyje stłoczona w mieszkaniach w przygranicznych miasteczkach.

Porwany w Syrii dziennikarz uwolniony

Porwany w kwietniu w Syrii korespondent wojenny włoskiego dziennika "La Stampa" Domenico Quirico został uwolniony i wraca do kraju - ogłosiła w niedzielę redakcja gazety. Nie wiadomo, kto stał za uprowadzeniem dziennikarza.

Asad zaprzecza, że użył broni chemicznej. Kerry: dowody mówią same za siebie

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zaprzeczył w rozmowie z amerykańską telewizją CBS, że to on podjął decyzję w sprawie użycia broni chemicznej. Dodał, że brak niezbitych dowodów na to, iż doszło do takiego ataku w Syrii. Ostrzegł, że jeżeli dojdzie do interwencji ze strony USA, jej sprzymierzeńcy dokonają odwetu. Amerykański sekretarz stanu John Kerry odpowiada: - Dowody mówią same za siebie.

Amerykanie poczekają na rezolucję ONZ? Kerry nie wyklucza

Sekretarz stanu USA John Kerry oznajmił w Paryżu, że jego kraj nie wyklucza wystąpienia do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przyjęcie rezolucji w sprawie Syrii po tym, jak raport na temat użycia broni chemicznej pod Damaszkiem przedstawią eksperci ONZ.

Większość Brytyjczyków przeciwko interwencji w Syrii

Brytyjska opinia publiczna jest przeciwna interwencji w Syrii, nawet jeśli zostałoby udowodnione, że to reżim Baszara el-Asada użył broni chemicznej przeciw własnym obywatelom - wynika z sondażu ośrodka ICM. Badanie nastrojów na Wyspach zlecił tygodnik "Sunday Telegraph".

Papież: Czy wojna nie jest przypadkiem po to, by sprzedać broń?

Papież Franciszek zaapelował o dalsze modlitwy o pokój w Syrii oraz na całym Bliskim Wschodzie. Prosił o wyrzeczenie się przemocy, rozprzestrzeniania broni i nielegalnego handlu nią. Czy wojny nie toczą się po to, by sprzedać broń? - pytał w czasie modlitwy Anioł Pański w Watykanie.