Syria

Syria

Brytyjski rząd: operacja w Syrii legalna mimo blokady ONZ

Brytyjski rząd opublikował w czwartek swoje stanowisko ws. interwencji w Syrii, oparte na opiniach specjalistów prawa międzynarodowego. Według ekspertów, operacja wojskowa przeciwko reżimowi Asada może być podjęta nawet jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ zablokuje taką akcję. Jak jednak zaznaczył premier David Cameron, interwencja będzie "nie do pomyślenia", jeśli w RB ONZ zaistnieje "przeważająca opozycja" w tej sprawie.

Kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na wniosek Rosji?

Jeszcze w czwartek odbędzie się kolejne zebranie pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, którzy będą rozmawiać o sytuacji w Syrii - poinformowali dyplomaci. Inspektorzy organizacji w czwartek po raz trzeci wyjechali na przedmieścia Damaszku, by badać miejsce ataku chemicznego.

Rosjanie podnoszą napięcie. Wysyłają okręty w pobliże Syrii

Rosyjska flota wyśle na Morze Śródziemne krążownik rakietowy i duży okręt do zwalczania okrętów podwodnych - podała agencja Interfax powołując się na źródła w wojsku, które twierdzą, że jest to związane z "powszechnie znaną" sytuacją, czyli spodziewaną zachodnią interwencją w Syrii. Wojsko oznajmiło, że to rutynowe ruchy okrętów.

"Niuchacz" poleciał w kierunku Syrii. Amerykanie szukają śladów gazów bojowych?

Amatorzy obserwujący ruchy samolotów nad Europą zauważyli niecodziennego gościa z USA. W środę w kierunku Syrii poleciał jeden z dwóch amerykańskich specjalistycznych samolotów WC-135C, które służą do zbierania z powietrza śladów pozostawionych przez eksplozje jądrowe i być może gazy bojowe. Wojsko USA zbiera swoje dowody?

Dwie twarze dyktatora Syrii. "To zwykły kłamca"

Baszar el-Asad ma przeciw sobie zbuntowaną połowę kraju i światowe mocarstwa gotowe zaatakować. I choć został prezydentem Syrii przez przypadek, to szybko pokazał, że po ojcu ma w genach rządy twardej ręki. Z drugiej strony - w bezpośrednich kontaktach jest podobno ujmująco grzeczny, zadziwia obyciem, wiedzą i erudycją. Jaki naprawdę jest prezydent Syrii? Materiał programu "Polska i Świat".

Obama: nie podjąłem jeszcze decyzji ws. interwencji w Syrii

Prezydent Barack Obama oświadczył w środę, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie reakcji USA na wydarzenia w Syrii. Dodał, że celem ewentualnej ograniczonej operacji byłoby zapewnienie, że broń chemiczna nie zostanie użyta przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Merkel i Cameron: Rząd syryjski powinien zostać ukarany

Przywódcy Niemiec i Wielkiej Brytanii zgodzili się, że rząd Syrii powinien ponieść konsekwencje ataku z użyciem broni chemicznej, jakiego miał dokonać przeciwko ludności cywilnej swego kraju - głosi opublikowane w środę oświadczenie rządu Niemiec.

Ludzie masowo ruszyli po maski, wojsko zarządza mobilizację. Izrael boi się wojny

Izrael i Syria od dekad pozostają w stanie wojny. Oba kraje są sobie wrogie i co jakiś czas atakują się. Jednak paradoksalnie to Izrael obecnie najbardziej obawia się interwencji w Syrii. Rząd w Tel Awiwie deklaruje, że nie będzie się w nią angażował. Jednocześnie mobilizowani są rezerwiści i wzmacniana jest obrona na granicy. Ludzie rzucili się na maski przeciwgazowe.

Tusk: Polska nie przewiduje udziału w interwencji w Syrii

- Polska nie przewiduje uczestnictwa w żadnym typie interwencji zbrojnej w Syrii - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie. Jak podkreślił, nie ma przekonania, że atak na Syrię przyniesie pożądane efekty.

Iran: interwencja będzie katastrofą dla regionu

Iran i Rosja jednym głosem ws. interwencji w Syrii. - To byłaby katastrofa dla tego regionu - powiedział w środę najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Wcześniej minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł, że atak na Syrię "zdestabilizuje kraj i cały region".

"W panice dzwonił do szefa jednostki chemicznej". Podsłuchane rozmowy koronnym dowodem USA?

- W ubiegłą środę, kilka godzin po ataku chemicznym na przedmieściach Damaszku, urzędnik syryjskiego ministerstwa obrony w panice dzwonił do szefa jednostki chemicznej. Pytał o atak z użyciem gazu porażającego układ nerwowy, który zabił blisko tysiąc osób - pisze "Foreign Policy". Według magazynu, rozmowy podsłuchał amerykański wywiad i jest ona najważniejszym dowodem na to, że reżim Asada stoi za użyciem broni chemicznej w Syrii.

USA nie wątpią, że Asad użył broni chemicznej. Eksperci: Najlepszy moment na interwencję minął

- Nie ma żadnych wątpliwości, że to reżim prezydenta Baszara el-Asada jest odpowiedzialny za "niegodziwe" użycie broni chemicznej w Syrii - powiedział wiceprezydent USA Joe Biden we wtorek. Amerykańscy eksperci wskazują natomiast: prezydent USA zbyt długo zwlekał z interwencją i "najlepsza ku niej okazja już minęła". Wielu podkreśla jednak, że Barack Obama musi użyć siły, gdyż w grę wchodzi wiarygodność USA po ostrzeżeniach pod adresem Asada.

Brzeziński: atak na Syrię nie może być tylko karą za użycie broni chemicznej

- Działania odwetowe na Syrii muszą być częścią większego projektu, a nie tylko karą za stosowanie broni chemicznej - uważa Zbigniew Brzeziński, były amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego. - Akcja wojskowa, jakkolwiek moralnie uzasadniona, będzie miała także niepożądane konsekwencje - powiedział w wywiadzie dla "Die Welt".