Syria

Syria

Ofensywa lotnictwa Asada. Zacięte walki o Aleppo

Ofensywa lotnictwa rządowego spowodowała w czwartek w Syrii ponad 30 ofiar śmiertelnych. Zacięte walki toczyły się o kontrolę nad dawną stolicą gospodarczą Syrii - Aleppo na północy kraju. Siły rządowe kontrolują drogi zaopatrzenia prowadzące do miasta.

Przyszły rok to kolejne miliony uchodźców z Syrii. Turcja buduje mur

Do końca 2014 r. przybędą kolejne dwa miliony uchodźców z Syrii, a dalszych 2,5 mln Syryjczyków będzie musiało opuścić swoje domy i szukać nowego schronienia w granicach kraju - głosi raport Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). Jednocześnie władze w Ankarze podały, że Turcja buduje dwumetrowej wysokości mur wzdłuż granicy z Syrią, aby zahamować przemyt i falę uchodźców z tego ogarniętego wojną domową kraju.

USA wyrażają "uznanie" dla syryjskiego reżimu. "To dobry początek"

- Nie zamierzam dziś ręczyć za to, co może wydarzyć się za kilka miesięcy, ale to dobry początek - powiedział o rozpoczęciu niszczenia syryjskiego arsenału chemicznego John Kerry. Sekretarz Stanu USA stwierdził również, iż wraz z Rosjanami chcą zorganizować konferencję pokojową w połowie listopada.

Dżihadyści zniszczyli pomnik słynnego kalifa

Związana z Al-Kaidą grupa dżihadystów zniszczyła w syryjskim mieście Ar-Rakka posąg słynnego kalifa Haruna ar-Raszida, znanego też z opowieści "Księgi tysiąca i jednej nocy", gdyż uznała go za "idola".

Turcy zostawiają sobie możliwość interwencji w Syrii

Turecki parlament przedłużył upoważnienie dla rządu na wysłanie wojsk do Syrii, jeśli zajdzie taka konieczność. Gabinet premiera Tayyipa Erdogana argumentuje, że użycie broni chemicznej przez Damaszek stanowi zagrożenie dla Turcji.

Eksperci od rozbrojenia rozpoczęli misję w Syrii

Inspektorzy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), odpowiedzialni za rozpoczęcie procesu zabezpieczenia, a następnie likwidacji syryjskiej broni chemicznej, przybyli we wtorek do Syrii w ramach misji realizującej rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ.