Syria

Syria

Liderzy Kongresu poparli Obamę. Głosowanie ws. ataku na Syrię formalnością?

Liderzy obu partii w Kongresie zapewniają, że są za przyjęciem wniosku prezydenta ws. uderzenia w reżim Asada. Barack Obama powtórzył, że zakłada on ograniczony atak mający na celu "zmniejszenie zdolność armii Asada" do ponownego użycia broni chemicznej. - Posiadamy także szerszą strategię pomocy syryjskiej opozycji - dodał prezydent USA. - Powinniśmy wysłać rebeliantom broń przeciwpancerną - mówił po spotkaniu przewodniczący senackiej Komisji Sił Zbrojnych, demokrata Carl Levin.

Merkel nie wierzy w rezolucję ONZ, mimo to chce próbować

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła w Bundestagu, że zgodna reakcja Rady Bezpieczeństwa ONZ na użycie gazu bojowego przez reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada jest "mało prawdopodobna", lecz trzeba wykorzystać nawet minimalną szansę.

Rosja melduje: odpalono "obiekty balistyczne". Izrael: to tylko ćwiczenia

Rosyjski radar wykrył dwa "obiekty balistyczne" odpalone z centralnej części Morza Śródziemnego w kierunku wschodniej jego części - podała agencja RIA Nowosti, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji. Według Izraelczyków to tylko ćwiczenia. Jednocześnie Rosja skrytykowała Stany Zjednoczone za wysłanie do wybrzeży Syrii okrętów wojennych. Moskwa w rejon wysłała dodatkowo tylko okręt rozpoznania i zapowiada, że więcej okrętów nie wyśle.

Francja chce "ukarać" Syrię, ale nie sama

Francja nie będzie podejmować działań w Syrii w pojedynkę, chce stworzyć koalicję państw, które poprą akcję wojskową przeciw syryjskiemu reżimowi za to, że dokonał ataku chemicznego w Damaszku - oświadczył francuski premier Jean-Marc Ayrault.

Przełomowe słowa nie padły? "Zostały zniekształcone"

- Ludzie byli celem ataków chemicznych własnego rządu, a teraz muszą czekać na atak cudzoziemców - tę wypowiedź byłego prezydenta Iranu Aliego Akbara Haszemiego Rafsandżaniego o syryjskim konflikcie cytowała w niedzielę irańska agencja informacyjna ILNA. Teraz Teheran twierdzi, że takie słowa nie padły.

Putin wraca do gry. Szczyt G20 okazją do podkreślenia mocarstwowej pozycji

Jeszcze kilkanaście dni temu wydawało się, że Władimir Putin został na marginesie dyskusji o interwencji w Syrii. Decyzja Baracka Obamy, który postanowił z decyzją o ataku poczekać na stanowisko Kongresu, sprawiła jednak, że prezydent Rosji znów wraca do gry jako element bliskowschodniej układanki. Znów może wystąpić jako obrońca międzynarodowego porządku prawnego, jednocześnie punktując słabości amerykańskiej koncepcji rozwiązania bliskowschodniego konfliktu.

Amerykański ambasador: interwencja musi być, nie ma odwrotu

Trzeba reagować na takie zbrodnie, jak w Syrii. Myślę, że Kongres USA zatwierdzi operację militarną w tym kraju - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. W jego opinii, nie ma odwrotu i musi dojść do interwencji zbrojnej USA.

Liga Arabska wzywa świat do działania

Ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich Ligi Arabskiej zaapelowali w niedzielę wieczorem do społeczności międzynarodowej i ONZ o podjęcie działań przeciwko rządowi Syrii w związku z atakiem chemicznym, w którym zginęły setki cywilów.