Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

"Wall Street Journal": rosyjscy najemnicy zginęli w Syrii

Dziewięciu Rosjan, zatrudnionych przez rosyjską firmę, zginęło w październiku na zachodzie Syrii, gdy rebelianci ostrzelali ich bazę z moździerzy - poinformował dziennik "Wall Street Journal", powołując się na kilka osób zaznajomionych z tą sprawą.

Rosjanie dyktują warunki nad Syrią. Uziemili systemami rakietowymi Amerykanów

"Mamy nowy kryzys związany z międzynarodowymi próbami zniszczenia tzw. Państwa Islamskiego. Stworzył go Kreml" - pisze Bloomberg. Wszystko za sprawą rosyjskich systemów rakietowych sprowadzonych do Syrii. Te pojawiły się wokół terenów, na których walczą wspierani do tej pory nalotami US Army rebelianci. Rosjanie namierzali amerykańskie samoloty radarami tak długo, aż Pentagon zdecydował o zawieszeniu lotów w tym rejonie.

Kijów: Rosjanie wzmacniają się w Donbasie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oskarżył Rosję o zwiększanie obecności wojskowej w Donbasie. Oświadczenie to zbiegło się w czasie z wypowiedzią prezydenta Rosji, który przyznał, że na Ukrainie "są obecni Rosjanie wykonujący zadania wojskowe".

Putin o Syrii: cele nam zagrażające zostaną zniszczone

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w piątek przed próbami organizowania prowokacji przeciwko rosyjskim żołnierzom w Syrii. Zapowiedział, że jakiekolwiek cele zagrażające siłom rosyjskim zostaną natychmiast zniszczone.

Szojgu: Rosja uderzyła w IS z okrętu podwodnego

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował we wtorek, że wojska Moskwy działające w Syrii po raz pierwszy zaatakowały tzw. Państwo Islamskie (IS) wystrzeliwując pociski z łodzi podwodnej na Morzu Śródziemnym.

Rosyjska broń wycelowana w Stambuł. Ambasador na dywaniku

Turcja wezwała rosyjskiego ambasadora po incydencie z okrętem Federacji Rosyjskiej przepływającym przez cieśninę Bosfor. Rosyjski żołnierz stał na jego pokładzie i mierzył z ręcznej wyrzutni pocisków rakietowych w stronę Stambułu.

Rosja: prezydent Turcji i jego rodzina handlują ropą z dżihadystami

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w środę, że ma dowody na to, iż Turcja jest głównym odbiorcą ropy naftowej z terenów opanowanych przez tzw. Państwo Islamskie, a prezydent Recep Tayyip Erdogan i jego rodzina uczestniczą w nielegalnym handlu tym surowcem. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

"Pięć wielkich mitów o interwencji Rosji w Syrii". Jak Putin manipuluje światową opinią

Władimir Putin stworzył fałszywą narrację o tzw. Państwie Islamskim (IS), aby ukryć prawdziwe cele kryjące się za rosyjską interwencją w Syrii. Używając tej narracji, prezydent Rosji manipuluje dziś społecznością międzynarodową - pisze Hugo Spaulding z Institute For The Study Of War, think-tanku specjalizującego się w analizach wojny w Syrii i Iraku. Spaulding wymienia pięć wielkich mitów na temat rosyjskiej operacji w Syrii.

Gorąca linia Moskwa-Waszyngton. Rozmowy o dżihadystach

Szef sztabu generalnego Rosji Walerij Gierasimow i przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford odbyli w poniedziałek rozmowę telefoniczną, w której omówili działania zbrojne skierowane przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS).