Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" zapowiada poważną reformę wymiaru sprawiedliwości po objęciu władzy. - Będziemy chcieli wprowadzić jawność oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów - mówi były premier. Zdradza szczegóły wyboru kanydatów PiS na prezydenta i premiera. Mówi też o własnych politycznych ambicjach.

- PiS będzie chciało przeciwstawić córkę górnika światu konsumentów ośmiorniczek w luksusowych hotelach - powiedział we "Wstajesz i weekend" prof. Rafał Chwedoruk z UW, komentując wskazanie przez PiS Beaty Szydło, jako kandydatki na premiera. Z kolei Mirosław Oczkoś, specjalista od wizerunku sądzi, że to odwrócenie uwagi od Jarosława Kaczyńskiego. - Im bardziej patrzy się do środka, tym bardziej prezesa PiS nie ma. Pytanie czy wyborcy dadzą się na to nabrać - stwierdził.

- Jak dojdzie do niebezpieczeństwa, to nie schowam się w domu z dziećmi, ale przyjdę do was i poproszę o pomoc. Razem obronimy nasze rodziny - mówiła Beata Szydło, kandydatka PiS na na premiera na sobotniej konwencji swojej partii. Zapewniła, że nie jest osobą, którą można sterować.

Ma na koncie dyplomy trzech uczelni, lata pracy w samorządach i instytucjach publicznych. W 2005 r. wahała się, czy startować do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej, czy Prawa i Sprawiedliwości. Wybrała partię Jarosława Kaczyńskiego i w ostatnich pięciu latach jej pozycja w PiS wzrosła tak bardzo, że została kandydatką na szefową rządu.

- Umie pochylić się nad ludźmi, umie zrozumieć człowieka, który jest rozgoryczony, zrozpaczony - tak o kandydatce PiS na premiera Beacie Szydło mówił na sobotniej konwencji partii prezydent elekt Andrzej Duda. - Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie ta niezwykle mądra i wspaniała kobieta - podkreślał.

Wystąpieniem premier Ewy Kopacz zakończyła się sobotnia konwencja Platformy Obywatelskiej. Wcześniej swoją konwencję zakończyło Prawo i Sprawiedliwość. Prezes PiS, Jarosław Kaczyński poinformował na niej, że kandydatką partii na premiera będzie Beata Szydło.

Podczas sobotniej konwencji Prawo i Sprawiedliwość ogłosi nazwisko kandydata na premiera. Nieoficjalnie mówi się, że tą osobą będzie wiceprezes partii i szefowa sztabu Dudy w kampanii, Beata Szydło. Jej partyjni koledzy nie mają wątpliwości, że w tej roli poradziłaby sobie doskonale. Platforma przestrzega, by Polacy nie dali się nabrać na "kolejny numer Kaczyńskiego". Materiał magazynu "Polska i świat".

- W poparciu Donalda Tuska dla Komorowskiego nie było niczego niestosownego. Myślę, że tak oceni to Europejska Rzecznik Praw Obywatelskich. Tusk wzmacnia pozycję międzynarodową Polski. Atakowanie go, to działanie wbrew interesom Polski - powiedział w „Kropce nad i” Roman Giertych. B. wicepremier odniósł się do skargi złożonej na byłego premiera przez PiS. Giertych oceniał także szanse inicjatyw Pawła Kukiza i Ryszarda Petru.

"Proszę pomóc PiS i innym środowiskom patriotycznym dokończyć zmiany. Proszę nam pomóc" - apeluje posłanka PiS Krystyna Pawłowicz do Pawła Kukiza. Zapowiedział on podczas koncertu w Jarocinie, że "nie chce tworzyć żadnej partii". W liście skierowanym do muzyka Pawłowicz pisze, że Kukiz stroi "infantylne fochy". Ten odpowiada: " Pani 'analiza' mojej wypowiedzi jest przykładem na to, do czego prowadzi partiokracja i 'jedynki' na listach przyznawane przez Wodza".

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki zapowiedział, że niebawem otworzy w Kijowie własne biuro poselskie, które ułatwi mu działalność na rzecz zbliżania Ukrainy z Unią Europejską. Biuro zacznie działać już w czerwcu. Europoseł PiS jest również przekonany, że Andrzej Duda będzie wspierał europejskie i natowskie aspiracje Ukrainy.

Ponad 50 tys. osób chce zaangażować Prawo i Sprawiedliwość do tego, by sprawdzały, czy wybory prezydenckie przebiegają prawidłowo. - Mamy prawo do kontroli, a po doświadczeniach z wyborami samorządowymi takie działania są uzasadnione - tłumaczą politycy partii.