Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

- Oni chcą do Niemiec. Dlaczego? Bo Angela Merkel zapowiedziała, że Niemcy przyjmą kilkaset tys. imigrantów. Po kryzysie w Monachium Niemcy zdecydowały o zamknięciu granic. To jest źródło tego kryzysu - mówił w "Faktach po Faktach" Mariusz Błaszczak (PiS). Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki (PO) ocenił z kolei, że PiS próbuje w sposób "egoistyczny i cyniczny" straszyć ludzi imigrantami.

Poseł Łukasz Zbonikowski jest niedostępny. Nie ma go w biurze poselskim, nie odpowiada nawet na telefony i wiadomości od współpracowników. Po tym, jak w mediach pojawiły się informacje o toczących się w jego sprawie postępowaniach związanych z oskarżeniami o pobicie żony - z parlamentarzystą chce się rozstać Prawo i Sprawiedliwość. To jednak nie pierwszy raz, gdy głośno o pośle Zbonikowskim. Materiał "Polska i Świat".

Nasz program jest bardzo konkretny i warto dla tego programu podjąć najwyższy wysiłek - powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński na konwencji w Warszawie. Dodał, że prezydent Andrzej Duda dał przykład takiego wysiłku w swojej kampanii. Zapowiedział, że Beata Szydło pokaże, że PiS jest gotowe do pracy dla Polski.

- Pięć lat i pięć miesięcy minęło od dnia tej wielkiej tragedii i przez cały ten czas marzyliśmy o tym momencie, w którym będzie można powiedzieć, że to wszystko, co z tej tragedii wynikało, te wszystkie sprawy do załatwienia - zostaną załatwione - mówił Jarosław Kaczyński w czwartek przed Pałacem Prezydenckim podczas uroczystości z okazji miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

- Bronisław Komorowski, przerażony po porażce w pierwszej turze wyborów prezydenckich, chciał zrobić wszystko, żeby przechylić szalę wyniku wyborczego na swoją stronę. Rozpisał referendum, które było tylko i wyłącznie elementem kampanii wyborczej. Była na to zgoda polityków PO - podsumowała niedzielne głosowanie kandydatka PiS na premiera Beata Szydło.

PiS zaprezentowało nowy spot wyborczy. Jego główny motyw to niedożywione dzieci i - na tym tle - zapowiedziany przez Beatę Szydło projekt ustawy o 500-złotowym dodatku na dziecko. - Wczoraj PO zajmowała się sama sobą i personaliami, które Polaków nie interesują. My pokazaliśmy ten projekt - podkreślał Marcin Mastalerek, rzecznik sztabu wyborczego.

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło osobiście pomaga w remoncie szkoły podstawowej w Pcimiu. Mimo, że zbliża się rok szkolny to placówka nie jest gotowa na przyjęcie uczniów. - Bardzo często słyszymy od polityków PO: "nie da się", a ja mówię, że czas, aby przestać jęczeć, narzekać. Trzeba wziąć się do roboty. Damy radę - przekonywała.

- W przyszłym tygodniu PiS złoży doniesienie do prokuratury ws. nielegalnego prowadzenia kampanii wyborczej przez rząd pani premier Ewy Kopacz - zapowiedzieli członkowie sztabu wyborczego tej partii. Ich zdaniem Platforma Obywatelska wydaje na swoją kampanię rządowe pieniądze.

PO zarzuca PiS, że spot z kandydatką tej partii na premiera Beatą Szydło narusza przepisy o finansowaniu kampanii wyborczej. Według PO spot został opisany jako element kampanii przed referendum, a nie ma żadnego związku z kampanią referendalną, tylko parlamentarną. PiS odpiera zarzuty.

Beata Szydło zaapelowała w sobotę do prezydenta Andrzeja Dudy o dopisanie trzech pytań do wrześniowego referendum. Chodzi o wiek emerytalny, przyszłość Lasów Państwowych i obowiązek szkolny sześciolatków. - Każdy z nas ma prawo wypowiedzieć się w ważnych dla nas sprawach - podkreślała kandydatka PiS na premiera podczas wizyty w Stalowej Woli. Prezydent odpowiedział, że rozważy taki wniosek.