Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

Dokładnie co czwarty wyborca zagłosowałby na Platformę Obywatelską, gdyby wybory odbyły się na początku marca - wynika z sondażu CBOS, dotyczącego wyborczych preferencji Polaków. Na PiS głosować chce 22 proc. badanych, co oznacza spadek w ciągu ostatniego miesiąca o dwa punkty procentowe. Do Sejmu, obok PO i PiS, weszłyby jeszcze SLD, PSL i Ruch Palikota, który cały czas znajduje się tuż nad progiem wyborczym.

Ilona Klejnowska pożegnała się z Prawem i Sprawiedliwością. - Po prostu zmieniam pracę. To normalna sprawa. (...) Ale nie mówię ostatniego słowa - tłumaczyła w rozmowie z tvn24.pl. Wcześniej na Facebooku podziękowała kolegom i koleżankom z partii za lata wspólnych doświadczeń i wyróżniła "jej największego politycznego nauczyciela" - Jarosława Kaczyńskiego.

- Prezes Kaczyński wykonał dziś istotny krok. Do człowieka z marmuru, człowieka z żelaza, dodał człowieka z tabletu - żartował w Sejmie szef SLD, Leszek Miller. Skomentował w ten sposób fakt, że w debacie nad wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska, prezes PiS wyemitował przemówienie kandydata PiS na premiera na tablecie. Z kolei Rafał Grupiński z PO zarzucił prezesowi PiS że boi się sam "stanąć w szranki" i dlatego wysuwa kandydaturę "quasi-premiera Glińskiego".

- Już nawet światowa prasa pisze o tym, że kandydat na premiera nie został dopuszczony (do przemawiania na sejmowej mównicy - red.) - powiedział dziennikarzom w Sejmie Jarosław Kaczyński oceniając, że pomysł, by przemówienie prof. Piotra Glińskiego wyemitować na tablecie, "zdał egzamin".

Rozwija się spór między wydawcą "Rzeczpospolitej" i twórcami tygodnika w "W sieci". Po piątkowej decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie zakazującej używania tego tytułu, w środę w obronie gazety wydawanej przez byłych dziennikarzy "Uważam Rze" wystąpiło Prawo i Sprawiedliwość. Klub wydał oświadczenie, w którym zakwestionował decyzję sądu. Grzegorz Hajdarowicz - właściciel m.in. "Rz" i "Uważam Rze" - nazwał tymczasem twórców "W sieci" złodziejami.

- Donald Tusk przegrał potyczkę z Gowinem i Schetyną. Dziś jest dzień jego porażki - powiedział Adam Hofman, komentując decyzję premiera o pozostawieniu Jarosława Gowina w rządzie. Zupełnie przeciwnego zdania jest wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska: siłę pokazał premier - skomentowała.

- Młodzi ludzie pracujący w Sejmie wymieniają się różnymi informacjami. Jeżeli pan Dorn chce to nazywać inwigilacją prawicy to mogę powiedzieć, że jest zabawnie - stwierdził Jarosław Kaczyński w odpowiedzi na pomówienia ze strony Solidarnej Polski, której posłowie uznali, że Ilona Klejnowska z PiS została nasłana na Mariusza Łuszczka, by ten przekazywał jej informacje o partii. - Ci faceci zachowują się jak damscy bokserzy - dodał Adam Hofman, rzecznik PiS.

Partia, która ma na sztandarach Prawo i Sprawiedliwość akceptuje wykradanie informacji z konkurencyjnej partii politycznej metodami niegodziwymi - stwierdził w "Jeden na jeden" Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski. Odniósł się w ten sposób do doniesień "Wprost", jakoby Ilona Klejnowska z PiS miała omotać Mariusza Łuszczka z SP i wydobywać od niego informacje na temat partii.

Politycy PiS i eksperci współpracujący z tą partią zakładają fundację "Dyplomacja i polityka", think-tank zajmujący się polityką zagraniczną - powiedział poseł Krzysztof Szczerski. Wśród założycieli są, obok Szczerskiego m.in. kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński i europoseł PiS Ryszard Legutko.

Nasze drzwi nie są zupełnie zamknięte dla ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina - oświadczył rzecznik PiS Adam Hofman, w reakcji na zapowiedź premiera Donalda Tuska, że w poniedziałek podejmie decyzję w sprawie obecności Gowina w rządzie.

Posłowie nie potrafią porozumieć się w sprawie jasnego zdefiniowania, kogo należy chronić przed mową nienawiści. Projekt autorstwa PO podzielił w środę podczas dyskusji sejmowej kluby parlamentarne z powodu zapisu o karaniu za nawoływanie do nienawiści wobec osób "z powodu ich naturalnych lub nabytych cech osobistych". Posłowie opozycji twierdzą, że tak nieprecyzyjne sformułowanie otworzy przed sądami pole do "uznaniowych" orzeczeń. Odrzucenia projektu już w pierwszym czytaniu chce PiS, SP i RP.

- Nie widzę w żadnej dostrzegalnej perspektywie takiego momentu, by przyjęcie kiedykolwiek euro przez Polskę było właściwe - oświadczył we wtorek Jarosław Kaczyński odnosząc się do słów premiera nt. wprowadzenia euro w Polsce. Prezes PiS zaapelował przy tym o referendum ws. wprowadzenia nowej waluty.

- Ta autoreklama nie była merytorycznie dobrze uzasadniona, a chwilami być może była nawet nieco niesmaczna - powiedział o wtorkowym wystąpieniu Donalda Tuska Jarosław Kaczyński. Prezes PiS skrytykował premiera za "propagandowy" charakter wypowiedzi nt. wyników szczytu UE i paktu fiskalnego.

- Pierwszym warunkiem jest odbudowa wspólnoty. Do tego może służyć rząd techniczny, potrzebna jest komunikacja, a nie wszechogarniająca propaganda - mówił podczas prezentacji swoich doradców prof. Piotr Gliński, kandydat PiS na premiera technicznego. W gronie jego ekspertów znajdują się ekonomiści Krzysztof Rybiński i Witold Modzelewski.