Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

Polska dryfuje coraz dalej od europejskiego mainstreamu, a zagraniczni dyplomaci i urzędnicy przedstawiają polski rząd jako coraz trudniejszy we współpracy - pisze najnowszy "Economist". Brytyjski tygodnik artykuł o politycznym sporze w Polsce zatytułował "Polska umocniła swoją pozycję problematycznego dziecka Europy".

Wnioskodawcy głęboko się mylą - tak o wniosku Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyboru I prezesa Sądu Najwyższego mówił profesor Andrzej Zoll. Zdaniem gościa "Faktów po Faktach", skutkiem ewentualnego zakwestionowanie wyboru profesor Małgorzaty Gersdorf nie będzie jej odwołanie. - Gdyby doszło do takiego orzeczenia, to wtedy ustawodawca musiałby dokonać zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, a pani prezes dalej pełniłaby funkcję I prezesa Sądu Najwyższego - wyjaśnił prof. Zoll.

- Myśmy stanęli właśnie u progu tego, że niszczy się państwo prawa i trójpodział władzy. My jako sędziowie się nie poddamy - powiedział w "Kropce nad i" rzecznik Krajowej rady Sądownictwa Waldemar Żurek, komentując działania partii rządzącej wobec wymiaru sprawiedliwości. Z kolei były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień ocenił, że to "wojna na całego".

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim ślubowanie od nowego sędziego nowego Trybunału Konstytucyjnego Grzegorza Jędrejka. Jego kandydatura bardzo szybko przeszła wcześniej przez sejmową komisję sprawiedliwości. Tak szybko, że jej przewodniczący, Stanisław Piotrowicz (PiS) w rozmowie z TVN24 stwierdził, że nowy sędzia "został zgłoszony po terminie". Po chwili jednak Piotrowicz zmienił zdanie.

Minister środowiska zaczyna się liczyć z tym, że, jeżeli prezes PiS Jarosław Kaczyński każe mu wycofywać się z zapisów ustawy o wycince drzew, to będzie musiał to zrobić - stwierdził we wtorek Marcin Kierwiński z PO, pytany o przyszłość ustawy i samego Jana Szyszki. Jego zdaniem los ministra zależy tylko od Kaczyńskiego i nie będzie to sytuacja podobna do tej z udziałem Antoniego Macierewicza i rzecznika MON. Innego zdania jest Adrian Zandberg z Partii Razem.

Ważniejsze od prawa jest ludzkie życie i bezpieczeństwo - stwierdził w długim wywiadzie dla programu "Conflict Zone" w Deutsche Welle wicepremier polskiego rządu Mateusz Morawiecki. W rozmowie z jednym z najbardziej cenionych brytyjskich dziennikarzy Timem Sebastianem, minister finansów odpowiadający na pytania dotyczące polityki Prawa i Sprawiedliwości oraz obecnej sytuacji w Polsce, mówił też o "złych ludziach", którzy chowali się za literą prawa. Odwołał się przy tym najpierw do nazistowskich Niemiec, a potem do Polski po 1989 roku.

- Wierzę, że minister Macierewicz tę sprawę załatwi - tak Jarosław Kaczyński skomentował doniesienia dotyczące rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza. - Na to, by oficerowie meldowali się temu młodemu człowiekowi czy tytułowali go ministrem, nie może być zgody - mówił prezes PiS.